AT-LP120XUSB är en helmanuell skivspelare som kan spela av 33-1/3, 45 och 78-varvsskivor
Den inbyggda RIAA-förstärkaren ger valmöjligheten mellan PHONO och LINE
- Upplev den senaste generationens AT-LP120XUSB, designad i Tokyo, Japan
- Direktdriven, DC servomotor
- Helmanuell
- Justerbar och dynamisk anti-skating reglage
- Välj mellan tre hastigheter, 33/45/78 RPM
- Konvertera vinylskivor till digitala filer via USB-utgången
- Professionell anti-resonans genom den gjutna aluminiumtallriken
- Nya tonarmsskallet AT-HS6 tillsammans med den nya phono- pickupen AT-VM95E
- Den inbyggda förstärkaren är omkopplingsbar mellan PHONO och LINE
- En balanserad S-formad tonarm med hydraulisk dämpningslift
- Stroboskopisk tallrik med hastighetsindikatior
- Inkluderade tillbehör: löstagbar RCA-utgångskabel, 45-varvsadapter och löstagbar dammkåpa
Specifikationer
Specifikationer för skivspelare:
Typ: Helautomatisk skivspelare med 3 hastigheter
Motor: DC-servomotor
Drivningsmetod: Direktdrift
Hastigheter: 33-1/3 varv, 45 varv, 78 varv
Skivspelarens skivtallrik: Pressgjuten aluminium
Vridmoment vid start: > 1,0 kgf.cm
Bromssystem: Elektronisk broms
Svaj: < 0,2 % WRMS (33 varv) vid 3 kHz
Signal-/brusförhållande: > 50 dB
Utgångsnivåer
”PHONO”: 4 mV nominell vid 1 kHz, 5 cm/sek
”LINE (MM)”: 240 mV nominell vid 1 kHz, 5 cm/sek
Phono-förstärkning 3: 36 dB nominellt, RIAA utjämnat
Specifikationer för tonarm:
Typ: Statisk balanserad S-formad tonarm
Effektiv längd: 230,5 mm
Överhäng: 16 mm
Maximal spårfelsvinkel: Mindre än 3°
Justeringsområde för nåltryck: 0 till 4 g
Lämpligt viktområde för pickup: 3,5 till 8,5 g
Specifikationer för pickup och tonarmsskal:
Pickupmodell: AT-VM95E
Pickuptyp: VM
Rekommenderad belastningsimpedans: 47 000 Ohm
Utspänning: 4,0 mV (1 kHz, 5 cm/sek)
Nål: 0,3 × 0,7 mils sammanfogad elliptisk nål
Nålrör: Aluminiumrör
Nåltrycksområde: 1,8 till 2,2 g (standard: 2,0 g)
Pickupens vikt: 6,1 g
Tonarmsskalsmodell: AT-HS6
Tonarmsskalets vikt: 9 g (inkl. ledningskablar)
Tonarmsskalets överhängsjustering: ± 5 mm
USB-funktion:
A/D, D/A: 16 bitar 44,1 kHz eller 48 kHz USB valbart
Datorgränssnitt: USB 1.1 Kompatibel med Windows 7 eller senare, eller Mac OS X eller senare
Allmänna specifikationer:
Strömförsörjningskrav: 100 till 240 V, 50/60 Hz, max 1,5 A.
Strömförbrukning: 2,70 W
Nätadapter: 12 V, 3 A
Mått: 452,0 mm × 352,0 mm × 141,6 mm (B x D x H)