Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Processor | |
| Processor | 8600G |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorlitografi | 4 nm |
| Processorfamilj | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processorsockel | AM5 |
| Förpackningstyp | Bricka |
| Processorkärnor | 6 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorns driftlägen | 64-bit |
| Processorboostfrekvens | 5 GHz |
| Processorns cache | 16 MB |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 65 W |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Konfigurerbar TDP-up | 65 W |
| Kylning inkluderat | ![]() |
| Processorns basfrekvens | 4,3 GHz |
| Processorgenerering | AMD Ryzen PRO 8000 Series |
| Minne | |
| ECC | ![]() |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
| Högsta internminne som stöds av processorn | 256 GB |
| Minnestyper som stöds av processorn | DDR5-SDRAM |
| Minnesklockfrekvens som stöds av processorn | 3600,5200 MHz |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 760M |
| Diskret grafikkortsmodell | Not available |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Basfrekvens för inbyggt grafikkort | 2800 MHz |
| Antal utgångar som stöds av inbyggt grafikkort | DisplayPort, HDMI 2.1 |
| Högsta upplösning för inbyggt grafikkort (DisplayPort) | 7680 x 4320 pixlar |
| Inbyggt grafikkort med 4K-stöd | ![]() |
| Antal skärmar som stöds (inbyggt grafikkort) | 4 |
| DirectX-version på inbyggt grafikkort | 12.0 |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Maskinvaru-codec för kodare/avkodare som stöds | H.264, H.265 (HEVC) |
| Egenskaper | |
| Kompatibla operativsystem | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Stödda instruktionsset | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| PCI Express-kortplatser version | 4.0 |
| Högsta antal PCI Express-platser | 20 |
| Marknadssegment | Skrivbord |
| I/O-konfiguration | |
| USB-version | USB4 Gen 3x2 |
| Antal USB-portar | 0,1 |
| NPU-prestanda upp till | 16 TOPs |
| NPU (Neural Processor Unit) | AMD Ryzen AI |
| EAN | 8592978551469 |
| Garanti | 3 år |
| Source: Icecat.biz | |
AMD Ryzen 5 PRO 8600G är en högpresterande Accelerated Processing Unit (APU) designad för professionella arbetsstationer och krävande datoruppgifter. Denna processor kombinerar kraften i en Ryzen CPU med de avancerade funktionerna i integrerad AMD Radeon 760M-grafik, vilket gör den till ett utmärkt val för uppgifter som sträcker sig från innehållsskapande till vardaglig produktivitet. Med sin effektiva 65W TDP balanserar den prestanda och strömförbrukning effektivt.
Med 6 kärnor och 12 trådar levererar Ryzen 5 PRO 8600G exceptionell multi-core-prestanda med en boost-klockfrekvens på upp till 5 GHz. Byggd på Zen 4-arkitekturen stöder den de senaste teknologierna som AMD EXPO och Precision Boost 2. Den integrerade AMD Radeon 760M-grafiken ger smidig grafik och eliminerar behovet av ett diskret grafikkort i många scenarier. Kompatibel med Socket AM5-moderkort, är denna processor redo för nästa generations datoranvändning.
Huvudfunktioner- Klockfrekvens: 4.3 GHz bas, upp till 5 GHz boost
- Antal kärnor: 6 kärnor / 12 trådar
- Arkitektur: Zen 4
- Cache: 16MB
- TDP: 65W
- Integrerad grafik: AMD Radeon 760M
- Sockeltyp: AM5
- AMD FreeSync Technology
- AMD EXPO Technology
- AMD Precision Boost 2 Technology
- AMD SmartAccess Memory
- Processorenhet
Beräknad leverans: 03.06 - 05.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 03.06 - 05.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 03.06 - 05.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 03.06 - 05.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 03.06 - 05.06
Idag: Stängt
Beräknad leveranstid: 03.06 - 05.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 04.06
Beräknad leveranstid: 04.06 - 05.06
Beräknad leveranstid: 04.06 - 05.06
Beräknad leveranstid: 04.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 05.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 05.06
Beräknad leveranstid: 04.06


