Ingen prisutvecklingsinformation för denna produkt.
Produkten är inte tillgänglig
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
| Linssystem | |
| Bildstabiliserare | ![]() |
| Objektiv-struktur (element/grupper) | 11/9 |
| Närmsta fokusavstånd | 0,20 m |
| Antal diafragmablad | 7 |
| Största bländarnummer | 22 |
| Fast brännvidd | 2,4 cm |
| Linstyp | Vidvinkelobjektiv |
| Komponent för | MILC |
| Linsmonteringsgränssnitt | Canon EF |
| Bildstabilisator, antal stopp | 4 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 280 g |
| Filterstorlek | 5,8 cm |
| Produktlängd | 5,57 cm |
| Diameter | 6,84 cm |
| Prestanda | |
| AF ställdon | USM |
| Maximal förstoring | 0,23x |
| Kameramärken-kompatibilitet | Canon |
| EAN | 4054317592310 |
| Garanti | 1 år |
| Source: Icecat.biz | |
24 mm vidvinkelobjektiv med fast brännvidd och en 84° bildvinkel på systemkameror i fullformat – perfekt för landskapsfotografer. På EOS-kameror med sensorer i APS-C-storlek ger Canons EF 24 mm f/2,8 IS USM en bildvinkel som motsvarar ett 38 mm objektiv på en fullformatskamera, vilket gör det till ett användbart alternativ till ett standardobjektiv.
Fotografera i svagt ljus
En största bländare på f/2,8 möjliggör frihandsfotografering i tillgängligt ljus utan blixt. Tack vare bildstabilisering kan du använda fyra steg långsammare slutartid än vanligt utan att orsaka kameraskakningar.
Snabb och tyst autofokus
En ultraljudsmotor (USM) ger snabb och nästan ljudlös fokusering. Fokus med manuell upphävning gör att du kan finjustera utan att ändra fokusmetod.
Närgräns
Kom nära motivet med en närgräns på endast 0,2 m och få ett dramatiskt vidvinkelperspektiv.
Design som sparar utrymme
Canon EF 24 mm f/2,8 IS USM väger endast 280 g och har ett mått på 68,4 mm x 55,7 mm, så du kan ta med dig objektivet överallt. Utmärkt för reportage- och resefotografering.
Utformad för hög bildkvalitet
En sjubladig cirkelformad bländare ger vacker bokeh, medan antireflexbehandling minskar slöjor. Canon EF 24 mm f/2,8 IS USM är ett klassiskt objektiv med fast brännvidd som minimerar distorsion och aberration, som annars kan försämra bildkvaliteten.
Användningsområde
Vidvinkelobjektiv med fast brännvidd som passar till reportage-, landskaps- och resefotografering.
Fotografera i svagt ljus
En största bländare på f/2,8 möjliggör frihandsfotografering i tillgängligt ljus utan blixt. Tack vare bildstabilisering kan du använda fyra steg långsammare slutartid än vanligt utan att orsaka kameraskakningar.
Snabb och tyst autofokus
En ultraljudsmotor (USM) ger snabb och nästan ljudlös fokusering. Fokus med manuell upphävning gör att du kan finjustera utan att ändra fokusmetod.
Närgräns
Kom nära motivet med en närgräns på endast 0,2 m och få ett dramatiskt vidvinkelperspektiv.
Design som sparar utrymme
Canon EF 24 mm f/2,8 IS USM väger endast 280 g och har ett mått på 68,4 mm x 55,7 mm, så du kan ta med dig objektivet överallt. Utmärkt för reportage- och resefotografering.
Utformad för hög bildkvalitet
En sjubladig cirkelformad bländare ger vacker bokeh, medan antireflexbehandling minskar slöjor. Canon EF 24 mm f/2,8 IS USM är ett klassiskt objektiv med fast brännvidd som minimerar distorsion och aberration, som annars kan försämra bildkvaliteten.
Användningsområde
Vidvinkelobjektiv med fast brännvidd som passar till reportage-, landskaps- och resefotografering.
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.

