| Minne | |
| Typ av minneskort | MicroSD (TransFlash) |
| Minneskortsplats(er) | ![]() |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 1,22 kg |
| Höjd | 149,5 mm |
| Bredd | 387,5 mm |
| Djup | 307 mm |
| Hjulbas, diagonalmått | 43,9 cm |
| Lyftvikt (max) | 1,43 kg |
| Strömtillförsel | |
| AC-adapter, inspänning | 100/240 V |
| AC-adapter, frekvens | 50/60 hz |
| AC-adapter, maxbelastning | 2,5 A |
| AC-adapter, effektförlust | 100 W |
| Strömkälla | AC |
| Uteffekt | 100 W |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | -10 - 40 ° C |
| Management features | |
| Styrfunktioner | Bakåt, Nedåt, Framåt, Uppåt |
| Kamera | |
| Digital zoom | 16x |
| Megapixel | 20 MP |
| Slutartid | 2 - 1/8000 s |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Optisk sensorstorlek | 101,6 / 3 mm (4 / 3") |
| Bildkomprimeringsformat | DNG, JPEG, RAW |
| Normalt fokusomfång | 1 - ∞ |
| Minsta bländarnummer | 2,82 |
| Största bländarnummer | 11 |
| Live view | ![]() |
| Videoformat som stöds | AVC, H.264, MP4, MPEG4 |
| Maximal videoupplösning | 3840 x 2160 pixlar |
| Maximal bildfrekvens | 30 fps |
| Maximal bildupplösning | 8064 x 6048 pixlar |
| Videoupplösningar | 1920 x 1080,3840 x 2160 pixlar |
| Synfältsvinkel (FOV) | 84° |
| Bitrate vid maximal videoupplösning | 60 Mbit/s |
| Synfältsvinkel (FOV) för andra kameran | 35° |
| ISO-känslighet för videoinspelning (normal) | 100 - 25600 |
| ISO-känslighet för videoinspelning i nattläge (normal) | 100 - 409600 |
| Andra kamerans megapixel (cirka) | 48 MP |
| Andra kamerans sensortyp | CMOS |
| Storlek på andra kamerans optiska sensor | 25,4 / 1,3 mm (1 / 1.3") |
| Andra kamerans maximala bildupplösning | 8192 x 6144 pixlar |
| Andra kamerans slutarhastighet | 2 - 1/2000 s |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Fjärrkontroll ingår | ![]() |
| Kabel inkluderad | AC, USB, USB Type-C |
| Väska | ![]() |
| Batterier medföljer | ![]() |
| Minneskort ingår | MicroSDXC |
| Minneskortsstorlek som ingår | 64 GB |
| Förpackningarnas innehåll | - DJI Matrice 4E × 1 - DJI Matrice 4 Series Battery × 1 - DJI RC Plus 2 Enterprise × 1 - DJI 100W USB-C Power Adapter × 1 - DJI Matrice 4 Series Charging Hub × 1 - microSD Card × 1 - DJI Matrice 4T Gimbal Protector × 1 - DJI Cellular Dongle 2 Pry Bar × 1 - DJI Matrice 4 Series Propellers × 3 - 100W Power Adaptor AC Cable × 1 - USB-C to USB-C Data Cable × 1 - USB-A to USB-C Data Cable × 1 - DJI Matrice 4 Series Storage Case × 1 - DJI Matrice 4 Series Storage Case Shoulder Strap × 1 |
| Laddare | ![]() |
| Gimbalskydd | ![]() |
| Batteri | |
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 6741 mAh |
| Batterispänning | 14,76 V |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 99,5 wh |
| Batteridriven | ![]() |
| Design | |
| Modell | Quadcopter |
| Produktens färg | Grå |
| Hopfällbar | ![]() |
| Konstruktion | RTF (Ready-to-fly) |
| Lämplig för utomhusbruk | ![]() |
| Rekommenderad ålder | Vuxen |
| Sändare | |
| Antal USB-portar | 1 |
| Egenskaper | |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Frekvensband | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Maxvikt | 0,2 kg |
| Wi-Fi | ![]() |
| GPS | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| Högsta uppstigningshastighet | 10 m/s |
| Högsta nedstigningshastighet | 8 m/s |
| Antal rotorblad | 4 rotorer |
| Antal axlar | 3 |
| Antal propellerblad | 2 |
| Högsta vindmotstånd | 12 m/s |
| Högsta hastighet | 21 m/s |
| Svävtid (max) | 42 min |
| Maximal flygtid | 49 min |
![]() | |
| Maximal flyghöjd | 6000 m |
| EAN | 6941565998071 |
| Source: Icecat.biz | |
DJI Matrice 4E (EU) är en högpresterande, kompakt multisensordrönare utvecklad för geospatiala arbeten. Den är anpassad för yrkesverksamma inom lantmäteri, kartläggning, byggbransch och gruvdrift. Matrice 4E effektiviserar flygoperationer genom intelligent detektering och avancerade mät- och identifieringsfunktioner, vilket bidrar till säkrare och mer tillförlitliga flygningar.
Matrice 4E är utrustad med avancerad optik, bestående av en 4/3-tums CMOS 20 MP vidvinkelkamera, en 1/1,3-tums CMOS 48 MP mellantelekamera samt en 1/1,5-tums CMOS 48 MP telekamera. Denna kombination möjliggör snabb fotografering ur flera vinklar med hög detaljrikedom. Drönarens förbättrade situationsmedvetenhet och datanoggrannhet minskar risken för kollisioner och säkerställer stabil drift i krävande miljöer. DJI Matrice 4E är konstruerad för att möta de höga kraven i moderna geospatiala projekt.
Huvudfunktioner- 4/3-tums CMOS 20 MP vidvinkelkamera
- 1/1,3-tums CMOS 48 MP mellantelekamera
- 1/1,5-tums CMOS 48 MP telekamera
- Utvecklad för lantmäteri, kartläggning, byggbransch och gruvdrift
- Intelligenta detekterings- och mätfunktioner
- Förbättrade identifieringsfunktioner för säkrare flygningar
- Effektiv flygfotografering från flera vinklar
- Förebygger kollisionsrisker under drift
- Förbättrad situationsmedvetenhet och datanoggrannhet
1 x DJI Matrice 4E-drönare
1 x DJI RC Plus 2 Enterprise-handkontroll
1 x DJI Matrice 4 Series-batteri
1 x DJI 100W USB-C-strömadapter
1 x DJI Matrice 4 Series-laddningshubb
1 x DJI Matrice 4E-gimbalskydd
1 x DJI Cellular Dongle 2-monteringsverktyg
3 x DJI Matrice 4 Series-propellrar
1 x 100W strömadapter, AC-kabel
1 x USB-C till USB-C-datakabel
1 x USB-A till USB-C-datakabel
1 x DJI Matrice 4 Series-förvaringsväska
1 x DJI Matrice 4 Series-axelrem för väska
1 x microSD-minneskort
12 månaders Care Basic-försäkring
Beräknad leverans: 02.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 02.06 - 08.06
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 02.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 02.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 02.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 02.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 02.06 - 07.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 07.06
Beräknad leveranstid: 02.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 02.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 07.06


