AOC Q27G42ZE 27" QHD, Fast IPS 240Hz gamingskärm
Tillverkare: AOC
ID: Q27G42ZE
Beräknad leverans: 20.05 - 21.05
2st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2331 x 0,2331 mm
Kontrastförhållande (medel)1000:1
Bildförhållande16:9
Bildstorlek horisontalt59,7 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 400 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 260 hz
Diagonal skärmstorlek68,6 cm
Pekskärmcross
Kontrastförhållande (dynamisk)80000000:1
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens260 hz
SkärmtypLCD
HD-typQuad HD
Pixeltäthet108,79 ppi
PaneltypFast IPS
SkärmformPlatt
Antal färger16,7 miljoner färger
sRGB-täckning (typisk)123,6%
Adobe RGB-täckning91,4%
NTSC-täckning (typisk)107%
checkmark
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning95,2%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardDCI-P3, NTSC, sRGB
Responstid (MPRT)0,3 ms
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar1
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
HDCP-version1.4/2.2
DisplayPort-version1.4
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)613,9 mm
Höjd (med stativ)449,7 mm
Djup (med stativ)197,6 mm
Vikt (utan stativ)3,45 kg
Höjd (utan stativ)366,3 mm
Bredd (utan stativ)613,9 mm
Djup (utan stativ)52,7 mm
Vikt (med stativ)3,84 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)35 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,3 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar40 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning6,1 kg
Låddjup124 mm
Höjd480 mm
Förpackningens bredd690 mm
FörpackningstypLåda
Höjdjusteringcross
Lutningsvinkel-3 - 21°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracross
Antal OSD språk19
HDMI-kabelns längd1,8 m
DisplayPort-kabelns längd1,8 m
Övriga egenskaper
CertifieringWEEE, REACH compliant, RoHs compliant, CB, TUV-Bauart-Mark, ISO 9241-307,EAC, FCC
Lokal nedtoningcheckmark
Garantiperiod3 År
Certifikat för överensstämmelseCE
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Främre infattningSvart
Ramlös designcheckmark
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
Innehåller inteKvicksilver, PVC/BFR
EAN4038986182980
Garanti3 år
AOC Q27G42ZE är en bildskärm konstruerad för e-sport och tävlingsinriktat spel. Dess 27-tums Fast IPS-panel med QHD-upplösning (2560x1440 pixlar) levererar en skarp bild med hög detaljrikedom. Skärmen har en maximal uppdateringsfrekvens på 260 Hz och en responstid på 1 ms (GtG), vilket resulterar i en jämn och följsam bildåtergivning. Dessa specifikationer är anpassade för att minimera rörelseoskärpa och eftersläpningar i spel med högt tempo.
Det medföljande stativet är designat för stabilitet och för att optimera skrivbordsytan, med justering för lutning. För alternativa monteringslösningar finns stöd för VESA-standarden (100x100 mm). Anslutningar består av en HDMI 2.0-port, en DisplayPort 1.4-port samt en 3,5 mm hörlursutgång. Delar av skärmens chassi är tillverkat av återvinningsbara material.
Nyckelfunktioner:
  • 27 tums skärm med QHD-upplösning (2560x1440)
  • Platt Fast IPS-panel med 16:9 bildförhållande
  • Maximal uppdateringsfrekvens på 260 Hz
  • Responstid på 1 ms från grått till grått (GtG)
  • Stöd för AdaptiveSync, kompatibel med G-SYNC och FreeSync
  • HDR10 för utökat dynamiskt omfång
  • Anslutningar via HDMI 2.0 och DisplayPort 1.4
  • Lutningsbart stativ och VESA-fäste (100x100 mm)