Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Originalmodellens namn | Galaxy S25 FE |
| Säkerhetsuppdateringsvillkor | 30 September 2032 |
| Processor | |
| Processor | 2400 |
| Processorfamilj | Samsung Exynos |
| Processorkärnor | 10 |
| Processorboostfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Skärm | |
| Skärm diagonal | 17 cm (6.7") |
| Upplösning | 1080 x 2340 pixlar |
| Pekskärm | ![]() |
| Max uppdateringsfrekvens | 120 hz |
| Pekskärmstyp | Kapacitiv |
| Skärmtyp | Dynamic AMOLED 2 x |
| Pixeltäthet | 489 ppi |
| Skärmform | Platt |
| Antal färger | 16 miljoner färger |
| Bildskärmens glastyp | Gorilla Glass Victus |
| Gorilla Glass-version | Gorilla Glass Victus+ |
| Bildskärmsteknikens marknadsföringsnamn | Dynamic AMOLED 2 x |
| Anslutningar | |
| USB-anslutning | USB-C |
| Hörlursanslutning | USB Type-C |
| USB-version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | ![]() |
| USB-port | ![]() |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 190 g |
| Höjd | 161,3 mm |
| Bredd | 76,6 mm |
| Djup | 7,4 mm |
| Strömtillförsel | |
| USB-strömleverans | ![]() |
| Laddningsport USB Typ-C | ![]() |
| Laddningseffekt som krävs (min) | 45 W |
| Varaktighet | |
| Energiklass | B |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP68 |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| C | |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Modulator | 1024-QAM |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| 2G-band (primary SIM-kort) | 850,1900,1800,900 MHz |
| 3G-band som stöds | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| SIM-korttyp | Nan-SIM + eSIM |
| Wi-Fi Direct | ![]() |
| Närfältskommunikation (NFC) | ![]() |
| 4G-band stöds | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| 4G-standarder | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G-standarder | WCDMA |
| 2G-standarder | GSM |
| SIM-kortskapacitet | Dubbla SIM-kort |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO | ![]() |
| Mobilt nätverksgeneration | 5G |
| 5G-band stöds | 2100,700,1900,800,850,1800,2600,900,1700,2300,2500,3700,3500,1500 MHz |
| Frekvensband | Tri-band |
| 5G-standard | Sub6 SDL, Sub6 TDD |
| Lagringsmedia | |
| Typ av minneskort | MicroSD |
| Högsta minneskortskapacitet | 512 GB |
| RAM-kapacitet | 8 GB |
| Intern lagringskapacitet | 128 GB |
| Användarminne | 104,7 GB |
| Messaging | |
| SMS | ![]() |
| E-post | ![]() |
| Navigation | |
| Elektronisk kompass | ![]() |
| GPS | ![]() |
| Assisterad GPS (A-GPS) | ![]() |
| Wi-Fi-positionering | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| NavIC | ![]() |
| Certifikat | |
| Head SAR | 0,544 W/kg |
| Body SAR (EU) | 1,575 W/kg |
| Programvara | |
| Plattform | Android |
| Installerat operativsystem | Android |
| Kamera | |
| Digital zoom | 30x |
| Optisk zoom | 3x |
| Bildstabiliserare | ![]() |
| Bildupplösning vid videoinspelning (max) | 7680 x 4320 pixlar |
| Automatisk fokus | ![]() |
| Nattläge | ![]() |
| Upplösning vid filmning | 1920x1080@30fps |
| Flash-typ | LED |
| Ansiktsigenkänning | ![]() |
| Maximal bildfrekvens | 30 fps |
| Bildstabilisatortyp | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Videoinspelning | ![]() |
| Geotaggning | ![]() |
| Video-inspelningslägen | 4320p |
| Självutlösare | ![]() |
| Upplösning (numerisk), bakre kamera | 50 MP |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 12 MP |
| Typ av bakre kamera | Trippelkamera |
| Upplösning för sekundär, bakre kamera (numerisk) | 8 MP |
| Slutartal för bakre kamera | 1,8 |
| Bländartal för sekundär, bakre kamera | 2.2 |
| Slutartal för främre kamera | 2.2 |
| Typ av främre kamera | Enkel kamera |
| Tredje bakre kamerans upplösning (numeriskt) | 8 MP |
| 2,4 | |
| Bakre kamera, blixt | ![]() |
| Fjärde bakre kamerans upplösning (numerisk) | 50 MP |
| Slow motion-läge | ![]() |
| Slow motion-hastighet | 240fps @FHD, 120fps @FHD, 120fps @UHD |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Kabel inkluderad | USB Type-C |
| Snabbstartsguide | ![]() |
| Utstötningsstift | ![]() |
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 4900 mAh |
| Oavbruten videouppspelning | 28 h |
| Utbytbart batteri | ![]() |
| Övriga egenskaper | |
| Kompatibilitet | Galaxy Ring, Galaxy Buds Core, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds3 FE, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Fit e, Galaxy Fit, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch8, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Design | |
| Formfaktor | Bär |
| Material, hölje | Aluminium |
| Skyddsfunktioner | Dammresistent, Vattentålig |
| Färgnamn | Icy Blue |
| Sensorer | |
| Barometer | ![]() |
| Närhetssensor | ![]() |
| Ljussensor | ![]() |
| Accelerometer | ![]() |
| Gyroskop | ![]() |
| Geomagnetisk sensor | ![]() |
| Hallsensor | ![]() |
| Prestanda | |
| Högtalartelefon | ![]() |
| Vibrationsalarm | ![]() |
| Fingeravtrycksläsare | ![]() |
| Snabb laddning | ![]() |
| Videosamtal | ![]() |
| Ansiktsigenkänning | ![]() |
| Kompatibel med hörapparater | ![]() |
| Egenskaper | |
| Produktens färg | Blue |
| Produkttyp | Mobiltelefon |
| Multimedia | |
| Högtalare | Stereo |
| Ljudformat som stöds | 3GA, AAC, AMR, APE, AWB, DFF, DSF, FLAC, IMY, M4A, Mitt, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Videoformat som stöds | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| EAN | 8806097644873 |
| Garanti | 2 år |
Samsung Galaxy S25 FE är konstruerad med Exynos 2400-processorn och 8 GB RAM, vilket ger en stabil grund för multitasking och applikationsanvändning. Telefonens 6,7-tums Dynamic AMOLED 2X-skärm har en upplösning på 1080 x 2340 pixlar och en uppdateringsfrekvens på upp till 120 Hz, vilket bidrar till följsamma rörelser vid navigering och medieuppspelning. Med en maximal ljusstyrka på 1900 nits är skärmen läsbar även i starkt dagsljus, och den skyddas av Corning Gorilla Glass Victus för ökad reptålighet.
Enhetens kamerasystem består av en trippelkamera på baksidan, med en huvudsensor på 50 MP samt en sekundär sensor på 12 MP för mångsidig fotografering. En 12 MP frontkamera hanterar självporträtt och videosamtal. Batteriet har en kapacitet på 4900 mAh och stödjer snabbladdning. För anslutningar finns stöd för 5G, Wi-Fi 6E och Bluetooth 5.4, vilket säkerställer snabb dataöverföring och stabil uppkoppling till nätverk och tillbehör. Telefonen använder en USB-C-port för laddning och dataöverföring.
Nyckelfunktioner:- Skärm på 6,7 tum med Dynamic AMOLED 2X och 120 Hz
- Processor Exynos 2400 med 8 GB RAM
- Lagring på 128 GB med stöd för microSD-kort
- Trippelkamera på baksidan med 50 MP huvudsensor
- Batterikapacitet på 4900 mAh med snabbladdning
- Anslutning via 5G, Wi-Fi 6E och Bluetooth 5.4
- Dubbla SIM-kortplatser med stöd för Nano SIM och eSIM
- Fingeravtrycksläsare och ansiktsigenkänning
Beräknad leverans: 13.04
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 13.04
Idag: Stängt (Påskafton)
Beräknad leverans: 13.04
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 13.04
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 13.04
Idag: Stängt
Beräknad leveranstid: 13.04
Beräknad leveranstid: 13.04
Beräknad leveranstid: 14.04
Beräknad leveranstid: 14.04
Beräknad leveranstid: 14.04
Beräknad leveranstid: 13.04
Beräknad leveranstid: 13.04
Beräknad leveranstid: 14.04
- EU Product Fiche (English)
- EU Product Fiche (English)


