Ingen prisutvecklingsinformation för denna produkt.
Produkten är inte tillgänglig
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
| Processor | |
| Processor | E5503 |
| Moderkortets chipset | Intel 5500 |
| Antal processorer installerade | 1 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processor främre buss | 800 MHz |
| Processorlitografi | 45 nm |
| Max antal processorer | 1 |
| Processorfamilj | Intel® Xeon® 5000 Sequence |
| Processorsockel | LGA 1366 |
| Stegning | D0 |
| Processorkärnor | 2 |
| Processorkod | SLBKD |
| CPU multiplikatorn (buss / core-förhållande) | 15 |
| Systembuss, hastighet | 4,8 GT/s |
| Processortrådar | 2 |
| Processorns driftlägen | 64-bit |
| Processorns cache | 4 MB |
| Execute Disable Bit-säkerhet | ![]() |
| Idle stater | ![]() |
| Termiska övervakningsteknik | ![]() |
| Physical Address Extension (PAE) | 40 bit |
| TCASE | 76 ° C |
| FSB-paritet | ![]() |
| Inbäddade alternativ | ![]() |
| Busstyp | QPI |
| Antal QPI länkar | 2 |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Värmeavledningseffekt (TDP) | 80 W |
| Processorns kodnamn | Nehalem EP |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Processorserie | Intel Xeon 5500 series |
| Högsta internminne som stöds av processorn | 144 GB |
| Minnestyper som stöds av processorn | DDR3-SDRAM |
| Minnesklockfrekvens som stöds av processorn | 800 MHz |
| Minnesbandbredd som stöds av processorn (max) | 19,2 GB/s |
| Minneskanaler som stöds av processorn | Tredubbel |
| Processor med ECC-stöd | ![]() |
| Processorns förpackningsstorlek | 42.5 |
| Etisk processor (Conflict Free) | ![]() |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR3-SDRAM |
| Minnesplatser | 9 |
| Maximalt internminne | 192 GB |
| Minne klockhastighet | 1333 MHz |
| Minneslayout | 2 x 2 GB |
| Internminne | 4 GB |
| Anslutningar | |
| Seriella portar | 1 |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 7 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 2 |
| Kvalitet på VGA (D-Sub) porten | 1 |
| Vikt & dimension | |
| Höjd | 43,2 mm |
| Bredd | 448 mm |
| Djup | 681.9 mm |
| Strömtillförsel | |
| Antal strömförsörjningsaggregat | 1 |
| Strömförsörjning | 400 W |
| Stöd för redundant strömförsörjning (RPS) | ![]() |
| Miljökrav | |
| Altitud vid drift | 0 - 3050 m |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 10 - 90% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -30 - 60 ° C |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 9144 m |
| Nätverk | |
| Nätverksförberedd | ![]() |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Lagringsmedia | |
| RAID-nivåer | 0, 1, 0+1 |
| Antalet hårddiskar som stöds | 4 |
| Maximal lagringskapacitet | 8 TB |
| RAID-stöd | ![]() |
| Expansionsplatser | |
| PCI Express x16 platser | 2 |
| Övriga egenskaper | |
| Disk Array Controller | B110i |
| Video adapter | ES1000 |
| Ventilationsfläkt | 5 |
| Grafikadapterfamilj | ATI |
| Design | |
| Chassityp | Rack (1U) |
| Optisk enhetstyp | N |
| Grafiken | |
| Maximalt minne på grafikkort | 64 MB |
| Processor specialfunktioner | |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | ![]() |
| Intel® Stöldskydd Teknik (Intel® AT) | ![]() |
| Intel® vPro™ -teknik | ![]() |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | ![]() |
| Intel® Turbo Boost Technology | ![]() |
| Intel® Quick Sync Video Technology | ![]() |
| Intel® InTru™ 3D-teknik | ![]() |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | ![]() |
| Intel® FDI-teknik | ![]() |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | ![]() |
| Intel® Dual Display Kan Teknik | ![]() |
| Intel® Insider™ | ![]() |
| Intel® Snabb Memory Access | ![]() |
| Intel® Flex minnesåtkomst | ![]() |
| Intel® Smart Cache | ![]() |
| Intel® AES nya instruktioner (Intel® AES-NI) | ![]() |
| Förstärkt Intel Speedstep Technology | ![]() |
| Intel® Trusted Execution Technology | ![]() |
| Intel® Förbättrad Halt State | ![]() |
| Intel® Clear Video Technology för MID (Intel® CVT for MID) | ![]() |
| Intel® VT-x med utökad Sida Tabeller (EPT) | ![]() |
| Intel® Efterfrågan Baserad Växla | ![]() |
| Intel® Rapid Storage Technology | ![]() |
| Intel® 64 | ![]() |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | ![]() |
| Intel Clear Video Technology | ![]() |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | ![]() |
| ARK-ID för processor | 37094 |
| Prestanda | |
| Ljudnivå Lc IEC | 51,4 dB |
| Installerat operativsystem | ![]() |
| EAN | 0884962630020 |
| Garanti | 1 år |
| Source: Icecat.biz | |
The HP ProLiant DL320 G6 Server is an enterprise rack-optimized server at an entry level price. The highly manageable single processor, 1U server is ideal for single-application IT infrastructure, web and edge-of-network applications.
The remote console and virtual KVM offered by the embedded ProLiant Onboard Administrator powered by Integrated Lights-Out 2, coupled with the management features of SIM and deployment capabilities of SmartStart and other ProLiant Essentials software, give the DL320 G6 enterprise-class management features. Support for one or two low-cost Serial ATA drives on an integrated RAID0/1 controller, with an optional upgrade to highly reliable hot plug SAS hard drives, gives the DL320 G6 flexibility to meet the needs of your datacenter. Plus, you get the cost-effective solution of a single-processor platform with options from the new Intel® Xeon® Processor 3000 sequence with turbo mode.
Low Cost, Enterprise Class Rack-Dense Platform
• 1U, 24-inch (60.96 cm) deep chassis
Enterprise Class Monitoring and Management
• ProLiant Onboard Administrator powered by Integrated Lights-Out 2 server management, which provides virtual presence and control of your servers over the network, is embedded
Flexible Storage Options
• Support for up to four 3.5-inch Serial ATA (SATA) hard drives, plus an integrated SATA controller that supports RAID 0 or RAID 1.
SATA hard drive options from low-cost 80GB hard drives to massive 1TB hard drives
The remote console and virtual KVM offered by the embedded ProLiant Onboard Administrator powered by Integrated Lights-Out 2, coupled with the management features of SIM and deployment capabilities of SmartStart and other ProLiant Essentials software, give the DL320 G6 enterprise-class management features. Support for one or two low-cost Serial ATA drives on an integrated RAID0/1 controller, with an optional upgrade to highly reliable hot plug SAS hard drives, gives the DL320 G6 flexibility to meet the needs of your datacenter. Plus, you get the cost-effective solution of a single-processor platform with options from the new Intel® Xeon® Processor 3000 sequence with turbo mode.
Low Cost, Enterprise Class Rack-Dense Platform
• 1U, 24-inch (60.96 cm) deep chassis
Enterprise Class Monitoring and Management
• ProLiant Onboard Administrator powered by Integrated Lights-Out 2 server management, which provides virtual presence and control of your servers over the network, is embedded
Flexible Storage Options
• Support for up to four 3.5-inch Serial ATA (SATA) hard drives, plus an integrated SATA controller that supports RAID 0 or RAID 1.
SATA hard drive options from low-cost 80GB hard drives to massive 1TB hard drives
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.


