Lenovo ThinkBook 16 G9 IRL 16" i5-210H, 16 GB, 512 GB, Win 11 Pro - bärbar dator, grå
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | 210H |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core 5 |
| Processorkärnor | 8 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorboostfrekvens | 4,8 GHz |
| Processorns cache | 12 MB |
| Processorfrekvens | 2,2 GHz |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5 |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Internminne | 16 GB |
| Skärm | |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Skärm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| Pekskärm | ![]() |
| LED-bakgrundsbelysning | ![]() |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Anti-glare skärm | ![]() |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| HD-typ | WUXGA |
| Färgomfång | 45% |
| Paneltyp | IPS |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Audio | |
| Inbyggd mikrofon | ![]() |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Ljudchipp | Realtek ALC3287 |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 0 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | ![]() |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 1 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | ![]() |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | ![]() |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 1,7 kg |
| Höjd | 17,5 mm |
| Bredd | 356 mm |
| Djup | 253,5 mm |
| Strömtillförsel | |
| AC-adapter, effektförlust | 65 W |
| USB-strömleverans | ![]() |
| Laddningsport USB Typ-C | ![]() |
| Laddningseffekt som krävs (min) | 65 W |
| Tangentbord | |
| Pekredskap | Styrplatta |
| Numeriskt tangentbord | ![]() |
| Tangentbordsspråk | Nordic |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | ![]() |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000 Mbit/s |
| WWAN | Ej installerad |
| Mobil nätverksanslutning | ![]() |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 512 GB |
| Typ av minneskort | SD |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Inbyggd kortläsare | ![]() |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Bevakning | |
| Produktvikt (oz) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Fingeravtrycksläsare | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Windows Hello | ![]() |
| Certifikat | |
| Certifiering | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold, RoHS |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Trial-programvara | Kontor |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Operativsystemets språk | Danska, Fin, Svenska, Norska, Engelska |
| Kamera | |
| Främre kamera | ![]() |
| Upplösning, främre kamera | 1920 x 1080 pixlar |
| Sekretesskamera | ![]() |
| Sekretesstyp | Integritetsskydd |
| Främre kamera av HD-typ | Full HD |
| Infraröd (IR) kamera | ![]() |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Batteri | |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 48 wh |
| Design | |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produktens färg | Grå |
| Material, hölje | Akrylnitrilbutadienstyren (ABS), Polykarbonat |
| Färgnamn | Arctic Grey |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Intel Graphics |
| Diskret grafikkortsmodell | Not available |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Graphics |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Processor specialfunktioner | |
| Execute Disable Bit-säkerhet | ![]() |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | ![]() |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | Intel® SoC |
| Egenskaper | |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| EAN | 0199272143758 |
| Garanti | 2 år |
Lenovo ThinkBook 16 G9 IRL är utrustad med en Intel Core 5-processor och 16 GB DDR5-minne, vilket ger en stabil grund för krävande applikationer. Systemet körs på Windows 11 Pro och har en 512 GB PCIe 4.0 SSD för snabb dataåtkomst och systemstart. Denna konfiguration är anpassad för multitasking och professionellt arbete som kräver tillförlitlig prestanda och en säker operativmiljö.
Datorn har en 16-tums WUXGA IPS-skärm med en upplösning på 1920x1200 och ett bildförhållande på 16:10, vilket ger utökad vertikal arbetsyta. Chassit är konstruerat i en kombination av aluminium och PC-ABS för en balans mellan hållbarhet och vikt, som ligger på 1,7 kg. Det bakgrundsbelysta tangentbordet har en nordisk layout och inkluderar en numerisk del för effektiv inmatning av data.
Anslutningsmöjligheterna är moderna med stöd för Wi-Fi 7 och en Thunderbolt 4-port för höghastighetsöverföring och anslutning av externa enheter. Utöver detta finns portar som HDMI 2.1, Ethernet och en integrerad SD-kortläsare. För säkerheten finns en inbyggd fingeravtrycksläsare för snabb inloggning och ett fysiskt linsskydd för webbkameran.
Nyckelfunktioner:- Hanterar krävande uppgifter med Intel Core 5-processor
- Kör operativsystemet Windows 11 Pro
- Visar innehåll på en 16-tums WUXGA IPS-skärm
- Ansluter trådlöst med Wi-Fi 7-standard
- Överför data snabbt via Thunderbolt 4
- Säkrar inloggning med fingeravtrycksläsare
- Väger 1,7 kg för god portabilitet
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 15.05 - 18.05
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 15.05 - 18.05
Beräknad leveranstid: 15.05 - 17.05
Beräknad leveranstid: 16.05 - 18.05
Beräknad leveranstid: 16.05 - 18.05
Beräknad leveranstid: 16.05 - 17.05
Beräknad leveranstid: 15.05 - 18.05
Beräknad leveranstid: 15.05 - 18.05
Beräknad leveranstid: 16.05 - 17.05
- Safety Information (English)
- leaflet (English)
- EU Declaration of Conformity (English)


