Lenovo L14 G6 14" R5 PRO 215, 16 GB, 512 GB, Win 11 Pro - bärbar dator, svart
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | 215 |
| Processortillverkare | AMD |
| L2-cache | 6 MB |
| L3-cache | 16 MB |
| Processorfamilj | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processorkärnor | 6 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorboostfrekvens | 4,7 GHz |
| Processorns cache | 16 MB |
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Processorns cachetyp | L2 & L3 |
| Processorns baseffekt | 28 W |
| Processorgenerering | AMD Ryzen PRO 200 Series |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5 |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Minneskanaler | Enkel kanal |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Internminne | 16 GB |
| Skärm | |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Skärm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| Pekskärm | ![]() |
| LED-bakgrundsbelysning | ![]() |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Anti-glare skärm | ![]() |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| HD-typ | WUXGA |
| Färgomfång | 45% |
| Paneltyp | IPS |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Audio | |
| Ljudsystem | Dolby Atmos |
| Inbyggd mikrofon | ![]() |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Ljudchipp | Realtek ALC3287 |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | ![]() |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | ![]() |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 1,38 kg |
| Bredd | 313,7 mm |
| Djup | 226 mm |
| Höjd (framsida) | 1,14 cm |
| Höjd (baksida) | 1,73 cm |
| Strömtillförsel | |
| AC-adapter, inspänning | 100 - 240 V |
| AC-adapter, frekvens | 50/60 hz |
| AC-adapter, effektförlust | 65 W |
| USB-strömleverans | ![]() |
| Laddningsport USB Typ-C | ![]() |
| Laddningseffekt som krävs (min) | 65 W |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 8 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | 5 - 43 ° C |
| Temperatur vid drift | 5 - 35 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Maximal höjd vid transport | 3048 m |
| Tangentbord | |
| Pekredskap | ThinkPad UltraNav |
| Numeriskt tangentbord | ![]() |
| Spillresistent tangentbord | ![]() |
| Tangentbordsspråk | Nordic |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | ![]() |
| Knapp för andrepilot | ![]() |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000 Mbit/s |
| WWAN | Kan uppgraderas |
| Närfältskommunikation (NFC) | ![]() |
| Mobil nätverksanslutning | ![]() |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN-kontrollens modell | MediaTek MT7925 |
| WLAN-styrenhet, tillverkare | MediaTek |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 512 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Inbyggd kortläsare | ![]() |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| M.2 SSD-storlek | 2280 (22 x 80 mm) |
| Bevakning | |
| Produktvikt (oz) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Fingeravtrycksläsare | ![]() |
| Lösenordsskydd | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Kortläsare för smarta kort | ![]() |
| Windows Hello | ![]() |
| Certifikat | |
| Certifiering | ErP Lot 6/26 TCO Certified 10.0 MIL-STD-810H |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Operativsystemets språk | Danska, Fin, Svenska, Norska, Engelska |
| Kamera | |
| Främre kamera | ![]() |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 5 MP |
| Sekretesskamera | ![]() |
| Sekretesstyp | Integritetsskydd |
| Infraröd (IR) kamera | ![]() |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Batteri | |
| Batteriteknik | Litium-Ion (Li-Ion) |
| Snabb laddning | ![]() |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 57 wh |
| Design | |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produktens färg | Svart |
| Material, hölje | Polykarbonat, Akrylnitrilbutadienstyren (ABS) |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 740M |
| Diskret grafikkortsmodell | Ej tillgänglig |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | AMD Radeon |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | AMD |
| Processor specialfunktioner | |
| Execute Disable Bit-säkerhet | ![]() |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | AMD SoC |
| Egenskaper | |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| NPU (Neural Processor Unit) | AMD Ryzen AI |
| EAN | 0198158478120 |
| Garanti | 2 år |
Lenovo ThinkPad L14 G6 är en pålitlig bärbar dator utvecklad för yrkesverksamma som kräver stabil prestanda och hög säkerhet. Med en AMD Ryzen 5 PRO-processor, 16 GB minne och en snabb 512 GB SSD hanterar den enkelt dagliga arbetsuppgifter, multitasking och affärskritiska program. Den 14 tum stora WUXGA-skärmen ger en skarp och behaglig bild med hög ljusstyrka, vilket gör den väl lämpad för långa arbetspass. Datorn levereras med Windows 11 Pro, som erbjuder avancerade funktioner och säkerhet anpassade för företagsmiljöer.
Den här modellen är konstruerad med den klassiska ThinkPad-hållbarheten för att klara av daglig användning, både på kontoret och på resande fot. Med en vikt på endast 1,38 kg och en tunn profil är den enkel att ta med sig överallt. Inbyggda säkerhetsfunktioner som fingeravtrycksläsare och smartkortsläsare skyddar din data mot obehörig åtkomst. Anslutningsmöjligheterna är moderna med stöd för den senaste Wi-Fi 7-standarden, vilket säkerställer snabba och stabila trådlösa anslutningar för effektivt arbete oavsett var du befinner dig.
Viktiga funktioner:- Kraftfull AMD Ryzen 5 PRO-processor med sex kärnor
- 16 GB DDR5-minne för smidig multitasking
- Snabb 512 GB SSD för korta laddningstider
- Skarp 14-tums WUXGA IPS-skärm med hög ljusstyrka
- Förinstallerad med Windows 11 Pro för företag
- Inbyggd fingeravtrycksläsare för säker inloggning
- Utrustad med den senaste Wi-Fi 7-standarden
- Bakgrundsbelyst tangentbord för arbete i alla ljusförhållanden
Beräknad leverans: 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leveranstid: 25.05
Beräknad leveranstid: 25.05
Beräknad leveranstid: 26.05
Beräknad leveranstid: 26.05
Beräknad leveranstid: 26.05
Beräknad leveranstid: 25.05
Beräknad leveranstid: 25.05
Beräknad leveranstid: 26.05
- leaflet (English)
- Safety & Warranty Guide (English)
- Compliance Info (English)
- manual pdf (English)


