Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 16" PRO 215, 16 GB, 512 GB, Win 11 Pro - bärbar dator, svart
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | PRO 215 |
| Processortillverkare | AMD |
| Processorfamilj | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processorkärnor | 6 |
| Processortrådar | 12 |
| Processorboostfrekvens | 4,7 GHz |
| Processorns cache | 16 MB |
| Processorfrekvens | 3,2 GHz |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5 |
| Minnesplatser | 2x SO-DIMM |
| Maximalt internminne | 64 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minnets formfaktor | SO-DIMM |
| Minneslayout | 1 x 16 GB |
| Internminne | 16 GB |
| Skärm | |
| Bildförhållande | 16:10 |
| Skärm diagonal | 40,6 cm (16") |
| Ljusstyrka | 400 cd/m² |
| Upplösning | 1920 x 1200 pixlar |
| Pekskärm | ![]() |
| LED-bakgrundsbelysning | ![]() |
| Max uppdateringsfrekvens | 60 hz |
| Anti-glare skärm | ![]() |
| Native bildförhållande | 16:10 |
| HD-typ | Full HD+ |
| Färgomfång | 45% |
| Paneltyp | IPS |
| RGB-färgrymd | NTSC |
| Audio | |
| Inbyggd mikrofon | ![]() |
| Högtalareffekt | 2 W |
| Antal inbyggda högtalare | 2 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Ljudchipp | Realtek ALC3287 |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 1 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| USB Sleep-and-Charge (laddning i viloläge) | ![]() |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPort | ![]() |
| Antal Thunderbolt 4-portar | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | ![]() |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 1,79 kg |
| Höjd | 11 mm |
| Bredd | 357,2 mm |
| Djup | 253,4 mm |
| Höjd (framsida) | 1,1 cm |
| Höjd (baksida) | 1,97 cm |
| Strömtillförsel | |
| AC-adapter, inspänning | 100-240 V |
| AC-adapter, effektförlust | 65 W |
| USB-strömleverans | ![]() |
| Laddningsport USB Typ-C | ![]() |
| Laddningseffekt som krävs (min) | 65 W |
| Tangentbord | |
| Pekredskap | ThinkPad UltraNav |
| Numeriskt tangentbord | ![]() |
| Tangentbordsspråk | Nordic |
| Tangentbord med bakgrundsbelysning | ![]() |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Antenntyp | 2x2 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100,1000 Mbit/s |
| WWAN | Kan uppgraderas |
| Närfältskommunikation (NFC) | ![]() |
| Mobil nätverksanslutning | ![]() |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 512 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Total lagringskapacitet | 512 GB |
| Inbyggd kortläsare | ![]() |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 512 GB |
| Bevakning | |
| Produktvikt (oz) | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Fingeravtrycksläsare | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Kortläsare för smarta kort | ![]() |
| Windows Hello | ![]() |
| Certifikat | |
| Certifiering | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold, RoHS |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Operativsystemets språk | Danska, Fin, Svenska, Norska, Engelska |
| Kamera | |
| Främre kamera | ![]() |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 5 MP |
| Sekretesskamera | ![]() |
| Sekretesstyp | Integritetsskydd |
| Infraröd (IR) kamera | ![]() |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Batteri | |
| Batterikapacitet (wattimmar) | 57 wh |
| Design | |
| Formfaktor | Clamshell |
| Produktens färg | Svart |
| Material, hölje | Akrylnitrilbutadienstyren (ABS), Polykarbonat |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | AMD Radeon 740M |
| Diskret grafikkortsmodell | N/A |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | AMD Radeon |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | AMD |
| Processor specialfunktioner | |
| Execute Disable Bit-säkerhet | ![]() |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | ![]() |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | AMD SoC |
| Egenskaper | |
| Produkttyp | Bärbar dator |
| EAN | 0198158456777 |
| Garanti | 2 år |
Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 är en kraftfull bärbar dator som är byggd för den moderna arbetsplatsen. Med en sexkärnig AMD Ryzen PRO-processor och 16 GB DDR5-minne hanterar den krävande program och multitasking utan problem. Den snabba SSD-disken på 512 GB säkerställer att systemet startar snabbt och att du får omedelbar åtkomst till dina filer och applikationer. Den här datorn är en pålitlig partner som levererar stabil prestanda för en produktiv arbetsdag, oavsett om du är på kontoret eller på resande fot.
Den 16 tum stora IPS-skärmen ger en klar och skarp bild med ett bildförhållande på 16:10, vilket ger extra vertikalt utrymme för att arbeta mer effektivt med dokument och webbsidor. Datorn är utrustad med Windows 11 Pro, som erbjuder avancerade säkerhets- och hanteringsfunktioner anpassade för företag. Funktioner som det bakgrundsbelysta tangentbordet med numerisk del, den senaste Wi-Fi 7-standarden och en inbyggd fingeravtrycksläsare bidrar till en smidig och säker användarupplevelse.
Viktiga funktioner:- Kraftfull AMD Ryzen PRO-processor med 6 kärnor
- 16 GB snabbt DDR5-minne för effektiv multitasking
- 512 GB SSD-lagring för snabb åtkomst till filer
- Ljusstark 16-tums IPS-skärm med 16:10-bildförhållande
- Levereras med Windows 11 Pro förinstallerat
- Utrustad med den senaste Wi-Fi 7-standarden
- Bakgrundsbelyst tangentbord med numerisk del
- Inbyggd fingeravtrycksläsare för säker inloggning
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 11:00 - 15:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: Stängt
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 14:00
- Safety Information (English)
- User Guide for Linux (English)
- leaflet (English)
- Carbon Footprint (English)
- EU Declaration of Conformity (English)
- Manual (English)


