HP Z1 Tower G1i Core Ultra 9 285, 64 GB, 1 TB, Win 11 Pro arbetsstation, tower, svart
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Processor | |
| Processor | 285 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 9 |
| Processorsockel | LGA 1851 (Socket V1) |
| Processorkärnor | 24 |
| Processortrådar | 24 |
| Processorboostfrekvens | 5,6 GHz |
| Processorns cache | 36 MB |
| Processorfrekvens | 2,5 GHz |
| Processorns cachetyp | L3 |
| Effektiva kärnor | 16 |
| Prestandakärnor | 8 |
| Processorns baseffekt | 65 W |
| Maximal turboeffekt | 182 W |
| Processorgenerering | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 4,6 GHz |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 1000 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5 |
| Minnesplatser | 4x DIMM |
| Maximalt internminne | 128 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Minneslayout | 2 x 32 GB |
| Internminne | 8 GB |
| Optisk lagring | |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Skärm | |
| Display inkluderad | ![]() |
| Pekskärm | ![]() |
| Audio | |
| Inbyggda högtalare | ![]() |
| Ljudchipp | Realtek ALC3252 |
| Anslutningar | |
| Linje in | ![]() |
| Linje ut | ![]() |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 3 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Uttag för mikrofon/linje in | ![]() |
| DVI-port | ![]() |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 2 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| DisplayPort-version | 2.1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 0 |
| Antal Thunderbolt 3-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 typ C-portar | 2 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 5,51 kg |
| Höjd | 337 mm |
| Bredd | 155 mm |
| Djup | 308 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning | 500 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 100 - 240 V |
| Strömförsörjning ingångsfrekvens | 50 - 60 hz |
| Tangentbord | |
| Tangentbordets anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Nätverk | |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 1000 GB |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| Antal installerade lagringsenheter | 1 |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-minnestyp | TLC |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 7,67 kg |
| Låddjup | 400 mm |
| Höjd | 499 mm |
| Förpackningens bredd | 287 mm |
| Certifikat | |
| Låg halogenhalt | ![]() |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Förpackningens innehåll | |
| Numeriskt tangentbord | ![]() |
| Mus inkluderad | ![]() |
| Tangentbord inkluderat | ![]() |
| Inmatningsenhetens modell | HP Wired 320M Mouse |
| Expansionsplatser | |
| Antal 3,5 "vikar | 2 |
| Specialegenskaper | |
| HP Support Assistant | ![]() |
| HP segment | Business |
| AI Workstation, AI PC | |
| Design | |
| Chassityp | Tower |
| Produktens färg | Svart |
| Ursprungsland | Tjeckien |
| Placeringar som kan användas | Vågrät |
| Produkttyp | Arbetsstation |
| Färgnamn | Svart |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Intel Graphics |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA RTX A1000 |
| Diskret grafikminne typ | GDDR6 |
| Antal diskreta grafikkort | 1 |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 8 GB |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Graphics |
| Tillverkare av diskret grafikprocessor (GPU) | NVIDIA |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | Intel Q870 |
| Lösenordsskydd | ![]() |
| Positionering på marknaden | Prestanda |
| Egenskaper | |
| Produkttyp | Stationär dator |
| Hållbarhet | |
| Hållbarhetscertifiering | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Hållbara tekniker och material | Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 10% ITE-derived closed loop plastic; 80 Plus Platinum power supplies available; Contains at least 60% post-consumer recycled plastic; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced or recyclable |
| Total processorprestanda upp till | 36 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 13 TOPs |
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 8 TOPs |
| EAN | 0199764019042 |
| Garanti | 3 år |
HP Z1 Tower G1i är en arbetsstation utvecklad för professionella och prestandakrävande arbetsflöden. Den är utrustad med en Intel Core Ultra 9 285-processor med 24 kärnor och 64 GB DDR5-minne, vilket ger en stabil grund för applikationer inom CAD, 3D-rendering och dataanalys. Systemet är byggt i ett kompakt tower-chassi som är utformat för att passa in i olika kontorsmiljöer utan att kompromissa med expansionsmöjligheter. Med ett moderkort baserat på Intel Q870-chipsetet och stöd för upp till 128 GB minne säkerställs en tillförlitlig och framtidssäker plattform.
Lagringen hanteras av en 1 TB NVMe SSD, vilket ger snabba starttider för operativsystemet och program samt omedelbar åtkomst till projektfiler. Den integrerade Intel Graphics-processorn hanterar den visuella outputen och stödjer anslutning av flera skärmar via två DisplayPort- och en HDMI-port, vilket underlättar multitasking. För nätverksanslutning finns stöd för Wi-Fi 7 och Gigabit Ethernet, vilket möjliggör snabb och stabil dataöverföring över både trådlösa och trådbundna nätverk. Datorn levereras med Windows 11 Pro förinstallerat och inkluderar ett 500 W nätaggregat.
Nyckelfunktioner:- Processor från Intel Core Ultra 9-serien med 24 kärnor och upp till 5,6 GHz boostfrekvens
- 64 GB DDR5-minne installerat med en klockhastighet på 5600 MHz
- 1 TB NVMe SSD för snabb dataåtkomst
- Integrerad Intel Graphics-processor
- Förinstallerad med operativsystemet Windows 11 Pro
- Ansluter via Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 och Gigabit Ethernet
- Utrustad med 2 DisplayPort, 1 HDMI och 5 USB-portar
- Kompakt tower-chassi med måtten 155 × 308 × 337 mm
- Drivs av ett 500 W nätaggregat
Beräknad leverans: 20.05 - 22.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 20.05 - 22.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 20.05 - 22.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 20.05 - 22.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 20.05 - 22.05
Idag: Stängt
Beräknad leveranstid: 20.05 - 22.05
Beräknad leveranstid: 20.05 - 21.05
Beräknad leveranstid: 21.05 - 22.05
Beräknad leveranstid: 21.05 - 22.05
Beräknad leveranstid: 21.05
Beräknad leveranstid: 20.05 - 22.05
Beräknad leveranstid: 20.05 - 22.05
Beräknad leveranstid: 21.05


