Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 45 g |
| Höjd | 6,8 mm |
| Bredd | 100 mm |
| Djup | 69,8 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning i väntläge | 0,3 W |
| Driftspänning | 5 V |
| Strömförbrukning (viloläge) | 0,3 W |
| Strömförbrukning (max) | 1,9 W |
| Strömförbrukning (genomsnitt) | 1,9 W |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 95% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -55 - 85 ° C |
| Temperatur vid drift | -20 - 75 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Stötar vid drift | 1500 G |
| Icke-drift vibrationer | 20 G |
| Vibrationer vid drift | 20 G |
| Övriga egenskaper | |
| Sekventiell skrivning | 500 MB/s |
| Sekventiell läsning | 560 MB/s |
| Slumpvis läsning (8 GB omfång) | 55000 IOPS |
| Certifikat för överensstämmelse | CE, RoHS |
| Egenskaper | |
| Diskkapacitet | 256 GB |
| Gränssnitt | Serial ATA III |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 3000000 h |
| Minnestyp | 3D NAND |
| Dataöverföringshastighet | 6 Gbit/s |
| ECC | ![]() |
| Läshastighet | 560 MB/s |
| Skrivhastighet | 500 MB/s |
| Stöd för hot-plug | ![]() |
| Stöd för S.M.A.R.T. | ![]() |
| NCQ (Native Command Queuing) | ![]() |
| TRIM-stöd | ![]() |
| Random skrivning (4KB) | 80000 IOPS |
| Slumpvis läsning (4 kB) | 55000 IOPS |
| Komponent för | PC / bärbar dator |
| Förbättrad effekt Loss Data Protection-teknik | ![]() |
| Random skriv (100% span) | 80000 IOPS |
| Slumpvis läsning (100 % omfång) | 55000 IOPS |
| Hårdvarukryptering | ![]() |
| SSD temperaturövervakning | ![]() |
| End-to-End-dataskydd | ![]() |
| TBW-betyg | 4376 |
| SSD-diskens formfaktor | 2.5" |
| SSD-användningstagg | Inbäddad |
| NVMe | ![]() |
| Sekventiell läshastighet (ATTO) | 560 MB/s |
| Sekventiell skrivhastighet (ATTO) | 500 MB/s |
| Stöd för DevSlp (device sleep) | ![]() |
| Temperaturövervakning och loggning | ![]() |
| Hållbarhet | |
| Uppfyller hållbarhetskrav | ![]() |
| EAN | 0760557855859 |
Transcend SSD460K är en industriell 2.5-tums SSD designad för att möta kraven i missionskritiska applikationer och miljöer med kontinuerlig drift. Denna enhet använder 112-lagers 3D NAND-teknik för ökad lagringstäthet och förbättrad uthållighet, kombinerat med SATA III 6Gb/s-gränssnittet. SSD:n har en DRAM-lös arkitektur, optimerad för att bibehålla en stabil prestanda även under tung belastning, och levererar sekventiell läsprestanda på upp till 560 MB/s.
Enheten är konstruerad med fokus på långsiktig stabilitet, vilket bekräftas av en MTBF på 3 miljoner timmar och en TBW-klassificering på 4376 för 256 GB-modellen, motsvarande 1.95 DWPD. För att säkerställa dataintegritet under instabila förhållanden inkluderar SSD460K Enhanced Power Loss Data Protection (Power Shield) och robust LDPC ECC-felkorrigering. Dess robusta konstruktion och stöd för Anti-Sulfur Technology gör den lämplig för installationer där vibrationer och extrema driftsförhållanden är faktorer.
Nyckelfunktioner:- 256 GB lagringskapacitet i 2.5-tums formfaktor
- SATA III 6Gb/s gränssnitt för dataöverföring
- 3 000 000 timmars MTBF (Mean Time Between Failures)
- 4376 TBW-klassificering för hög uthållighet
- DRAM-lös styrenhetsarkitektur
- Använder 112-lagers 3D NAND-flash
- Sekventiell skrivhastighet upp till 500 MB/s
- Förbättrat skydd mot strömavbrott (Power Shield)
- Stödjer LDPC ECC för felkorrigering
- Konstruerad med Anti-Sulfur Technology
- Energieffektiv drift med DEVSLP-stöd
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
Idag: Stängt
Beräknad leveranstid: 22.05 - 25.05
Beräknad leveranstid: 22.05 - 24.05
Beräknad leveranstid: 23.05 - 25.05
Beräknad leveranstid: 23.05 - 25.05
Beräknad leveranstid: 23.05 - 24.05
Beräknad leveranstid: 22.05 - 25.05
Beräknad leveranstid: 22.05 - 25.05
Beräknad leveranstid: 23.05 - 24.05
- leaflet (English)


