Philips 40PFS6000 40" Full HD LED Titan OS TV, 60 Hz, HDR10, HLG
Tillverkare: PHILIPS
ID: 40PFS6000/12
Beräknad leverans: 19.05 - 20.05
14st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal101,6 cm (40")
Upplösning1920 x 1080 pixlar
Diagonal skärmstorlek100 cm
Typ av LED-bakgrundsbelysningLED
Motion interpolering frekvens60 hz
SkärmtypLED
Native bildförhållande16:9
HD-typFull HD
Toppförhållande för ljusstyrka75%
SkärmformPlatt
Standard uppdateringsfrekvens60 hz
Audio
Inbyggd ljuddekoderDolby Digital
Uteffekt (RMS)16 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Automatisk volymjusteringcheckmark
Antal talare2
Förstärkt returkanal för audio (eARC)cross
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar2
Digital optisk utgång för ljud1
PC-In (D-Sub)cross
Antal HDMI-portar3
HDMI-version2.0
HDCPcheckmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)EasyLink
HDCP-version2.3
Vikt & dimension
Höjd517 mm
Bredd892 mm
Djup84 mm
Bredd (med stativ)892 mm
Höjd (med stativ)539 mm
Djup (med stativ)210 mm
Vikt (utan stativ)5,05 kg
Höjd (utan stativ)517 mm
Bredd (utan stativ)892 mm
Djup (utan stativ)84 mm
Vikt (med stativ)5,1 kg
Strömtillförsel
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Energisparlägecheckmark
EnergiklassE
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)E
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar31 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar47 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarderWi-Fi 4 (802.11n)
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Wi-Fi Directcross
Miracastcross
Förpackning
Vikt inkl. förpackning7,1 kg
Låddjup123 mm
Höjd605 mm
Förpackningens bredd985 mm
Förpackningens vikt12000 kg
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Antal mottagare3 tuners
Digitalt signalformatsystemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Management features
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
ECO-lägecheckmark
Röststyrningcheckmark
Programmerbart tidsintervall8 dagar
Bildavstängning (för radio)checkmark
Fungerar med Amazon Alexacheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC
Typ av fjärrkontrollStandard
Skrivbordsstativcheckmark
Design
Produktens färgSvart
Gränsssnitt för panelmontering200 x 200 mm
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Prestanda
Teletext1000 sidor
Ljudformat som stödsAAC, MP3, WAV, FLAC
BildkomprimeringsformatPNG, BMP, GIF, HEIF, JPEG
Undertextformat som stödsSRT, ASS, SSA, SUB, SMI, TXT
Spellägecheckmark
Text-TV funktionercheckmark
Videoformat som stödsH.264, MPEG2, H.265, MPEG4, AVC, HEVC, AVI, VP9, MPEG1
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcross
checkmark
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Smart-TV
Installerat operativsystemTitan OS
OperativsystemversionTitan OS
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
HbbTVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
VideoapparAmazon Prime Video, BBC iPlayer, Disney+, HBO, Netflix, YouTube
EAN8718863045992
Philips 40PFS6000 är en 40-tums LED LCD TV med Full HD-upplösning (1920 x 1080 pixlar). Skärmen använder bildbehandlingstekniken Pixel Plus HD för att optimera skärpa och rörelse i bilden. Den har stöd för HDR-formaten HDR10 och HLG, vilket ger ett utökat kontrastomfång och mer nyanserade färger vid uppspelning av kompatibelt material. Panelens uppdateringsfrekvens är 60 Hz, vilket är standard för denna kategori och lämpar sig för allmän TV-tittning och streaming.
Denna modell är utrustad med operativsystemet Titan OS, vilket ger tillgång till en rad streamingappar och internetfunktioner via inbyggt Wi-Fi. För anslutning av externa enheter finns tre HDMI-portar och två USB-portar. Ljudsystemet består av två inbyggda högtalare med en total uteffekt på 16 W och stöd för Dolby Digital-ljudavkodning. TV:n har även ett dedikerat spelläge och kan styras med röstkommandon via den medföljande fjärrkontrollen.
Nyckelfunktioner:
  • Skärm: 40 tum (100 cm) LED LCD med 60 Hz uppdateringsfrekvens
  • Upplösning: Full HD (1920 x 1080 pixlar)
  • Bildteknik: Pixel Plus HD med stöd för HDR10 och HLG
  • Smart TV: Titan OS med inbyggt Wi-Fi (802.11n) och röststyrning
  • Ljud: 16 W uteffekt från två högtalare med Dolby Digital
  • Anslutningar: 3 HDMI, 2 USB, optisk ljudutgång och LAN
  • Spelfunktion: Inkluderar ett dedikerat spelläge
  • VESA-montering: Kompatibel med 200 x 200 mm väggfästen