ASUS TUF Gaming VG27AQE5A 27" QHD, IPS gamingskärm
Tillverkare: ASUS
ID: 90LM0CJ1-B01171
Beräknad leverans: 20.05 - 21.05
35st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2331 x 0,2331 mm
Kontrastförhållande (medel)1500:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Bildstorlek horisontalt59,7 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)0,3 ms
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 280 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 165 hz
Diagonal skärmstorlek68,6 cm
Pekskärmcross
Typ av bakgrundsbelysningLED
Max uppdateringsfrekvens165 hz
SkärmtypLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Färgomfång120%
PaneltypIPS
SkärmytskiktMätt
SkärmformPlatt
Antal färger16,7 miljoner färger
sRGB-täckning (typisk)120%
checkmark
Ljusstyrka (normal)300 cd/m²
DCI-P3-täckning90%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardsRGB
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
HDCP-version2,3
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcross
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)615 mm
Höjd (med stativ)453 mm
Djup (med stativ)193 mm
Vikt (utan stativ)3,9 kg
Höjd (utan stativ)369 mm
Bredd (utan stativ)615 mm
Djup (utan stativ)59 mm
Vikt (med stativ)4,7 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)45 W
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)D
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar16 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar30 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning6,52 kg
Låddjup171 mm
Höjd450 mm
Förpackningens bredd680 mm
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcross
Lutningsvinkel-5 - 23°
Svängarmcross
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracross
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC
Snabbstartsguidecheckmark
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
CertifieringTÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
VESA AdaptiveSync Display 165Hz
AMD FreeSync
G-SYNC Compatible
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC Compatible
Typ av AMD FreeSyncFreeSync
Multimedia
Uteffekt (RMS)4 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringForest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711636236980
Garanti2 år
ASUS TUF Gaming VG27AQE5A är en 27-tums gamingskärm med en IPS-panel och en upplösning på 2560 x 1440 pixlar. Skärmen är konstruerad för snabba spelscener med en maximal uppdateringsfrekvens på 165 Hz och en responstid på 0,3 ms (grått-till-grått), vilket bidrar till att reducera rörelseoskärpa. Bildförhållandet är 16:9 och den typiska ljusstyrkan uppgår till 300 cd/m². Kontrastförhållandet är specificerat till 1500:1 för att ge en definierad skillnad mellan ljusa och mörka bildpartier.
Anslutningsmöjligheterna består av två HDMI 2.0-portar, en DisplayPort 1.4-ingång samt ett hörlursuttag. Skärmen har inbyggda stereohögtalare med en total uteffekt på 4 W. Stativet medger justering av lutningen mellan -5 och +23 grader för att anpassa betraktningsvinkeln. För alternativa monteringslösningar finns stöd för VESA-fäste med standardmåtten 100 x 100 mm. Skärmen är klassificerad i energiklass D vid visning av SDR-innehåll.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums skärm med 2560 x 1440 Quad HD-upplösning
  • IPS-panel med 178° betraktningsvinklar
  • 165 Hz uppdateringsfrekvens för jämn rörelse
  • 0,3 ms responstid (grått-till-grått)
  • Stöd för både AMD FreeSync och NVIDIA G-SYNC
  • HDR10-kompatibilitet för utökat kontrastomfång
  • 120 % täckning av sRGB-färgrymden
  • Två HDMI 2.0-portar och en DisplayPort 1.4-port
  • Inbyggda 4 W stereohögtalare
  • VESA-fäste på 100 x 100 mm för montering