Bozita Feline Kitten Grain Free Chicken, Torrfoder för katt, 2 kg
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Vikt & dimension | |
| Vikt inkl. förpackning | 2 kg |
| Förpackning | |
| Förpackningstyp | Väska |
| Förpackningens innehåll | |
| Antal per förpackning | 1 styck |
| Egenskaper | |
| Vikt | 2 kg |
| Kapacitet | 2 kg |
| Produkttyp | Torrfoder för katt |
| Sockerfri | ![]() |
| Ålderskategori | Kattunge |
| Fodersmak | Kyckling |
| Fodersammansättning | Chicken 29% (dried chicken 25%, chicken broth 4%), dried potato*, bonefat* 13%, pea starch*, salmon* (freshly prepared 10%), dried beef protein 7%, dried pig protein 4%, dried beet fibre*, minerals, lignocellulose*, chicory inulin* (FOS 0.63%), mannan oligosaccharides* (MOS 0.2%), yeast* (ß-1,3/1,6-glucans 0.1%). * Natural ingredients |
| Glutenfri | ![]() |
| Typ av husdjur | Katt |
| Alla raser | |
| Antioxidanter ingår | ![]() |
| Produktlinje | Feline Kitten Grain Free |
| Näringsvärde | |
| Protein | 34% |
| Fetthalt | 20% |
| Råaska | 7% |
| Råfiber | 3% |
| Energivärde (per 100 g) | 400 kcal |
| Fukthalt | 9% |
| Kalcium | 1.3% |
| 0,5 mg/kg | |
| Magnesium | 0,09% |
| Fysiologiskt energivärde | 4030 kcal/kg |
| Mangan-innehåll | 7 mg/kg |
| Kopparinnehåll | 10 mg/kg |
| Selen-innehåll | 0,2 mg/kg |
| Vitamin A | 25000 IU/kg |
| Vitamin D3 | 1800 IU/kg |
| Vitamin E | 650 mg/kg |
| Omega-3 fettsyror | 0.3 % |
| Omega 6-fettsyror | 1,9% |
| EAN | 7311030311213 |
Bozita Feline Kitten Grain Free Chicken är ett komplett torrfoder utformat för kattungar samt dräktiga och digivande katter. Detta spannmålsfria foder har kyckling och lax som främsta proteinkällor. Receptet baseras på torkad potatis och ärtstärkelse i stället för traditionell spannmål. Fodret är anpassat för daglig utfodring och tillgodoser det ökade näringsbehovet under kattens tillväxtfaser.
En hög protein- och energinivå bidrar till en sund tillväxt och muskelutveckling hos den unga katten. Essentiella fettsyror från den färskberedda laxen främjar utvecklingen av hjärna och syn. Receptet innehåller inulin (FOS) och mannanoligosackarider (MOS) som bidrar till en balanserad tarmflora. Tillsatsen av betaglukaner från jäst stödjer immunförsvaret, medan ett tillskott av taurin och vitaminer upprätthåller vitala funktioner.
Analytiska beståndsdelar: Protein 34 %, fetthalt 20 %, råaska 7 %, växttråd 3 %, kalcium 1,3 %, fosfor 1,1 %, magnesium 0,09 %, vatten 9 %, omega-3 0,3 %, omega-6 1,9 %. Omsättbar energi 4 030 kcal/kg.
Sammansättning: Kyckling 29 % (torkad kyckling 25 %, kycklingbuljong 4 %), torkad potatis*, ärtstärkelse*, benfett* 13 %, lax* (färskberedd 10 %), torkat nötprotein 7 %, torkat grisprotein 4 %, torkad betfiber*, mineraler, lignocellulosa*, cikoriainulin* (FOS 0,63 %), mannanoligosackarider* (MOS 0,2 %), jäst* (β-1,3/1,6-glukaner 0,1 %). *Naturliga ingredienser
Beräknad leverans: 09.06 - 15.06
Idag: 11:00 - 15:00
Beräknad leverans: 09.06 - 15.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 09.06 - 15.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 09.06 - 15.06
Idag: Stängt
Beräknad leverans: 09.06 - 15.06
Idag: 10:00 - 14:00
Beräknad leveranstid: 09.06 - 15.06
Beräknad leveranstid: 09.06 - 14.06
Beräknad leveranstid: 10.06 - 15.06
Beräknad leveranstid: 10.06 - 15.06
Beräknad leveranstid: 10.06 - 14.06
Beräknad leveranstid: 09.06 - 15.06
Beräknad leveranstid: 09.06 - 15.06
Beräknad leveranstid: 10.06 - 14.06

