Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Core Ultra 7 265K, 32 GB, 1 TB, Win 11 Pro arbetsstation, tower
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | Workstation |
| Processor | |
| Processor | 265K |
| Antal processorer installerade | 0,1 |
| Processortillverkare | Intel |
| Processorfamilj | Intel Core Ultra 7 |
| Processorsockel | FCLGA1851 |
| Processorkärnor | 20 |
| Processortrådar | 20 |
| Processorboostfrekvens | 5,5 GHz |
| Processorns cache | 30 MB |
| Processorfrekvens | 3,9 GHz |
| Processorns cachetyp | Smart Cache |
| Effektiva kärnor | 12 |
| Prestandakärnor | 8 |
| Processorns baseffekt | 125 W |
| Maximal turboeffekt | 250 W |
| Basfrekvens för effektiv kärna | 3,3 GHz |
| Basfrekvens för prestandakärna | 3,9 GHz |
| Processorgenerering | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Maximal turbofrekvens för effektiv kärna | 4,6 GHz |
| Maximal turbofrekvens för prestandakärna | 5,4 GHz |
| Lagring | |
| Total lagringskapacitet | 1000 GB |
| Minne | |
| Typ av internminne | DDR5-SDRAM |
| Minnesplatser | 4 |
| Maximalt internminne | 256 GB |
| Minne klockhastighet | 5600 MHz |
| Icke ECC | ![]() |
| Minneskanaler | Dubbla kanaler |
| Minneslayout | 2 x 16 GB |
| Internminne | 32 GB |
| Skärm | |
| Display inkluderad | ![]() |
| Audio | |
| Ljudsystem | Högupplöst ljud |
| Inbyggda högtalare | ![]() |
| Antal talare | 0,1 |
| Ljudchipp | Realtek ALC623-CG |
| Anslutningar | |
| Linje ut | ![]() |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 0,1 |
| Hörlursutgångar | 1 |
| Uttag för mikrofon/linje in | ![]() |
| Antal HDMI-portar | 0,1 |
| HDMI-version | 2,1 |
| Antal Displayportar | 2 |
| Combo hörlurar / mikrofon-port | ![]() |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)typ C-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ A-portar | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) typ C-portar | 0 |
| Antal Thunderbolt 3-portar | 0 |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 typ C-portar | 2 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 14,4 kg |
| Höjd | 415 mm |
| Bredd | 180 mm |
| Djup | 370 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförsörjning | 750 W |
| Strömförsörjning ingångsspänning | 100 - 240 V |
| Strömförsörjning ingångsfrekvens | 50/60 hz |
| 80 plus-certifiering | 80 PLUS Platinum |
| Miljökrav | |
| Altitud vid drift | 0 - 3048 m |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 20 - 80% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 60 ° C |
| Temperatur vid drift | 10 - 35 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 10 - 90% |
| Höjd över havet i avstängt läge | 0 - 12192 m |
| Tangentbord | |
| Tangentbordets anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Nätverk | |
| Kabelteknik | 10/100/1000Base-T(X) |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| LAN-styrenhet | Intel® I219-LM |
| Wi-Fi | ![]() |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000 Mbit/s |
| Lagringsmedia | |
| Diskkapacitet | 1000 GB |
| Optisk enhetstyp | Nej |
| Inbyggd kortläsare | ![]() |
| Solid-state drive-gränssnitt | PCI Express 4.0 |
| Antalet installerade SSD | 1 |
| Lagringsmedia | SSD |
| Antal installerade lagringsenheter | 0,1 |
| SSD-diskens formfaktor | M.2 |
| NVMe | ![]() |
| Total SSD-kapacitet | 1 TB |
| Certifikat | |
| Certifiering | ErP Lot 3 TCO Certified 10.0 MIL-STD-810H |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Programvara | |
| Installerat operativsystem | Windows 11 Pro |
| Operativsystemets systemarkitektur | 64-bit |
| Operativsystemets språk | Danska, Engelska, Fin, Norska, Svenska |
| Förpackningens innehåll | |
| Mus inkluderad | ![]() |
| Tangentbord inkluderat | ![]() |
| Musens anslutningsmöjligheter | Kabel |
| Design | |
| Chassityp | Tower |
| Produktvikt (oz) | ![]() |
| Produktens färg | Svart |
| Placeringar som kan användas | Vågrät |
| Volym | 27 l |
| Produkttyp | Arbetsstation |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Grafiken | |
| Ombord grafikkort modell | Intel Graphics |
| Diskret grafikkortsmodell | NVIDIA RTX Pro 2000 Blackwell |
| Diskret grafikminne typ | GDDR7 |
| Ombord grafikkort | ![]() |
| Minneskapacitet, diskret grafikkort | 16 GB |
| Antal Mini DisplayPort-portar för grafikadapter | 4 |
| Diskret grafikkort | ![]() |
| Familj av inbyggda grafikkort | Intel Graphics |
| Tillverkare av diskret grafikprocessor (GPU) | NVIDIA |
| Inbyggd grafikprocessor (GPU) | Intel |
| Prestanda | |
| Moderkortets chipset | Intel W880 |
| Trusted Platform Module (TPM) | ![]() |
| Lösenordsskydd | ![]() |
| Trusted Platform Module (TPM)-version | 2.0 |
| Sparsity-support | ![]() |
| Stöd för Windows Studio-effekter | ![]() |
| AI-programvaruramverk som stöds av NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processorprestanda upp till | 33 TOPs |
| NPU-prestanda upp till | 13 TOPs |
| NPU (Neural Processor Unit) | Intel AI Boost |
| Grafikprocessorns prestanda upp till | 8 TOPs |
| EAN | 0199275250538 |
| Garanti | 3 år |
Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 är en stationär arbetsstation för professionell användning. Datorn levereras med 64-bitarsversionen av Windows 11 Pro förinstallerad. Systemet bygger på kretsuppsättningen Intel W880 och processorsockeln FCLGA1851. Ett cacheminne på 30 MB hanterar data för komplexa uppgifter. Moderkortet har fyra minnesplatser, vilket gör att arbetsminnet kan utökas till 256 GB i takt med att behoven växer.
Nätverksanslutning sker via ett integrerat 1 Gbps Ethernet-gränssnitt. Modellen saknar inbyggt Wi-Fi och kräver en trådbunden RJ-45-anslutning. Expansion sker via PCI Express-platser (generation 3.0, 4.0 och 5.0). Chassit saknar inbyggda högtalare och optisk enhet, vilket innebär att extern utrustning krävs. Tangentbord och mus medföljer, vilket gör att systemet är klart för användning direkt.
Viktiga funktioner:- Processor: Intel Core Ultra 7 265K, 20 kärnor, 20 trådar, 3,9 GHz basfrekvens, 5,5 GHz boost-frekvens
- Minne: 32 GB DDR5 SDRAM (2 x 16 GB), 5600 MHz
- Lagring: 1 TB SSD (1 st. SSD)
- Grafik: Integrerad Intel-grafik
- Portar: 3 st. USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 st. USB 2.0, 2 st. DisplayPort, 1 st. HDMI, ljud in/ut samt integrerad kortläsare
- Chassi & storlek: Tower-arbetsstation med måtten 180 × 370 × 415 mm (B × D × H)
- Strömförsörjning: 750 W
Beräknad leverans: 29.05 - 01.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 29.05 - 01.06
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 29.05 - 01.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 29.05 - 01.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 29.05 - 01.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 29.05 - 01.06
Beräknad leveranstid: 29.05 - 31.05
Beräknad leveranstid: 30.05 - 01.06
Beräknad leveranstid: 30.05 - 01.06
Beräknad leveranstid: 30.05 - 31.05
Beräknad leveranstid: 29.05 - 01.06
Beräknad leveranstid: 29.05 - 01.06
Beräknad leveranstid: 30.05 - 31.05
- leaflet (English)
- User Guide for Linux (English)
- manual pdf (English)
- Safety Information (English)
- Carbon Footprint (English)
- EU Declaration of Conformity (English)


