Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | SSD |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (viloläge) | 1,1 W |
| Strömförbrukning (max) | 3,1 W |
| Miljökrav | |
| Temperatur vid drift | 0 - 70 ° C |
| Stötar vid drift | 1000 G |
| Stötar i avstängt läge | 1000 G |
| Maximal arbetstemperatur | 70 ° C |
| Icke-drift vibrationer | 3,13 G |
| Vibrationer vid drift | 2,17 G |
| Maximal Icke fungerande höjd | 0,5 m |
| Övriga egenskaper | |
| Intern | ![]() |
| Endurance betyg | 5,3 PB |
| Garantiperiod | 5 År |
| Egenskaper | |
| Diskkapacitet | 960 GB |
| Gränssnitt | Serial ATA III |
| Kryptering/säkerhet | 256-bit AES |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 2000000 h |
| Minnestyp | TLC 3D NAND |
| Dataöverföringshastighet | 6 Gbit/s |
| Läshastighet | 550 MB/s |
| Skrivhastighet | 510 MB/s |
| Random skrivning (4KB) | 43000 IOPS |
| Slumpvis läsning (4 kB) | 90000 IOPS |
| Komponent för | Server/arbetsstation |
| Okorrigerbara Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Förbättrad effekt Loss Data Protection-teknik | ![]() |
| Hårdvarukryptering | ![]() |
| Produkttyp | SSD |
| End-to-End-dataskydd | ![]() |
| SSD-diskens formfaktor | 2.5" |
| NVMe | ![]() |
| Temperaturövervakning och loggning | ![]() |
| EAN | 0840307303417 |
Denna interna SSD är utformad för företagsmiljöer och arbetsstationer och tillhandahåller beständig lagring för krävande arbetsbelastningar. Enheten har en kapacitet på 960 GB, vilket gör den lämplig för operativsystem, applikationsfiler och serverdatabaser. 2,5-tumsformfaktorn möjliggör smidig installation i vanliga serverenhetsfack och monteringsslädar. Enheten använder TLC 3D NAND-flash för lagring med hög densitet i ett kompakt format.
Enheten ansluts via ett SATA III-gränssnitt med överföringshastigheter på upp till 6 Gbit/s. Den sekventiella läshastigheten når 550 MB/s och den sekventiella skrivhastigheten 510 MB/s. Dessa hastigheter sänker latensen avsevärt jämfört med traditionella mekaniska hårddiskar. Eftersom enheten följer SATA-standarden är den kompatibel med ett brett utbud av befintliga serverbakplan och kräver inget NVMe-stöd.
Huvudfunktioner:- Slumpmässig 4K-läshastighet: Upp till 90 000 IOPS för databasförfrågningar.
- Slumpmässig 4K-skrivhastighet: Upp till 43 000 IOPS för blandade slumpmässiga och sekventiella arbetsbelastningar.
- Hårdvarukryptering: 256-bitars AES-kryptering för att skydda känslig data.
- Strömavbrottsskydd: Inbyggda kretsar som minskar risken för skadade data vid strömavbrott.
- Genomsnittlig tid mellan fel (MTBF): Klassad för 2 000 000 drifttimmar.
- Energiförbrukning i viloläge: 1,1 W vid inaktivitet för att minimera energianvändningen i system som alltid är i drift.
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
- leaflet (English)


