Produkten är inte tillgänglig
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produkten har utgått från sortimentet eller är inte tillgänglig för tillfället.
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
| Förpackningens innehåll | |
| Antal borrstål | 1 styck |
| Egenskaper | |
| Produktens färg | brons |
| Produktlängd | 117 mm |
| Korrekt användning | Borr, Borrhammare |
| Arbetslängd | 7,5 cm |
| Lämpliga material | Cast iron, Cast steel, Metal, Non-alloyed steel, Stainless steel, Steel |
| Borrdiameter | 8,5 mm |
| Skaftform | Cylindriskt skaft |
| DIN-standard | 338 |
| Borrmaterial | Kobalt-legerat höghastighetsstål (HSS-Co) |
| Antal skärande kanter | 2 |
| Typ av borrstål | Spiralborrkona |
| EAN | 3165140520966 |
| Source: Icecat.biz | |
Long Lifetime when Drilling Stainless Steel
HSS Twist Drill Bit Cobalt provides long-lasting performance when drilling stainless steel
- Two cutters and two flutes remove chips quickly to make the bits last even longer
- Manufactured to DIN 338, drill bit Type N (flute angle) with a 135-degree tip, diameter tolerance h8
- Active cutting and perfect centring without wandering are achieved by the pointed split-point tip
The HSS Twist Drill Bit Cobalt is manufactured to DIN 338. The drill bit is Type N (flute angle) with a 135-degree tip and a diameter tolerance of h8. Active cutting and perfect centring without wandering are achieved by the pointed split-point tip.
This drill bit works with alloyed and non-alloyed steel, stainless steel, cast iron, cast steel and acid- and heat-resistant steels. It has a cylindrical shank system (shank equal to drill bit diameter) and is intended for use in drill stands and drill drivers.
HSS Twist Drill Bit Cobalt provides long-lasting performance when drilling stainless steel
- Two cutters and two flutes remove chips quickly to make the bits last even longer
- Manufactured to DIN 338, drill bit Type N (flute angle) with a 135-degree tip, diameter tolerance h8
- Active cutting and perfect centring without wandering are achieved by the pointed split-point tip
The HSS Twist Drill Bit Cobalt is manufactured to DIN 338. The drill bit is Type N (flute angle) with a 135-degree tip and a diameter tolerance of h8. Active cutting and perfect centring without wandering are achieved by the pointed split-point tip.
This drill bit works with alloyed and non-alloyed steel, stainless steel, cast iron, cast steel and acid- and heat-resistant steels. It has a cylindrical shank system (shank equal to drill bit diameter) and is intended for use in drill stands and drill drivers.
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.
