AOC Q27G2E/BK 27" QHD, VA gamingskärm
Tillverkare: AOC
ID: Q27G2E/BK
Beräknad leverans: 16.05 - 20.05
2st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Kontrastförhållande (medel)3000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)4 ms
Färgdjup8 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Diagonal skärmstorlek68,6 cm
Pekskärmcross
Kontrastförhållande (dynamisk)80000000:1
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningW-LED
Max uppdateringsfrekvens155 hz
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Pixeltäthet109 ppi
Färgomfång90%
PaneltypVA
SkärmformPlatt
Antal färger16,7 miljoner färger
sRGB-täckning (typisk)99%
cross
Ljusstyrka (normal)250 cd/m²
DCI-P3-täckning90%
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstid (MPRT)1 ms
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.0
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
DisplayPort-version1.2
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcross
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)612,5 mm
Höjd (med stativ)464,6 mm
Djup (med stativ)227,4 mm
Djup (utan stativ)46,6 mm
Vikt (med stativ)4,63 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)34 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,3 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)F
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar26 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar26 kWh
EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter)1331473
Förpackning
Vikt inkl. förpackning6,96 kg
Låddjup187 mm
Höjd520 mm
Förpackningens bredd730 mm
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Höjdjusteringcross
Lutningsvinkel-5 - 23°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracross
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadAC, HDMI, DisplayPort
Stå ingårcheckmark
HDMI-kabelns längd1,8 m
DisplayPort-kabelns längd1,8 m
Övriga egenskaper
Varumärkesspecifika teknologierCrosshair
Mätt
Ramens tjocklekstypUtan ram
Låg ingångsfördröjningcheckmark
FPS-räknarecheckmark
Skuggkontrollcheckmark
Dial point (sikte)checkmark
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Garantiperiod3 År
Certifikat för överensstämmelseCE
Design
Produktens färgSvart, Röd
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Främre infattningSvart / Röd
Prestanda
Spellägecheckmark
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
EAN4038986180825
Garanti3 år
Denna 27-tumsskärm kombinerar prestanda för tävlingsinriktat spelande med skarp QHD-upplösning (2560 x 1440). AOC Q27G2E/BK är utrustad med en VA-panel som ger ett högt kontrastförhållande på 3000:1, vilket resulterar i djupare svärta. En snabb uppdateringsfrekvens på 155 Hz och 1 ms MPRT-svarstid säkerställer att rörelser återges med skärpa och minimal oskärpa under snabba spelsekvenser. Denna kombination är avsedd för spelare som prioriterar både bildkvalitet och responsivitet.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums QHD-skärm (2560 x 1440) för detaljerad bild
  • Plan VA-panel med 3000:1 kontrastförhållande
  • 155 Hz uppdateringsfrekvens och 1 ms svarstid (MPRT)
  • AMD FreeSync (Adaptive Sync) för följsam spelupplevelse
  • Anslutningar med 2 x HDMI 2.0 och 1 x DisplayPort 1.2
  • Ergonomisk lutning och VESA-montering (100x100 mm)