ASUS ProArt PA27UCGE 27" 4K UHD, IPS, 160Hz, USB-C hub, KVM Switch skärm
Tillverkare: ASUS
ID: PA27UCGE
Beräknad leverans: 20.05 - 21.05
5st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.
Skärm
Bildpunktavstånd0,155 x 0,155 mm
Kontrastförhållande (medel)1000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Bildstorlek horisontalt59,7 cm
Bildstorlek vertikalt33,6 cm
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Horisontell avsökningsfrekvens31 - 255 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens48 - 160 hz
Diagonal skärmstorlek68,58 cm
Pekskärmcross
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningLED
Max uppdateringsfrekvens160 hz
SkärmtypLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
Pixeltäthet163 ppi
PaneltypIPS
SkärmformPlatt
Antal färger1,073 miljarder färger
sRGB-täckning (typisk)100%
checkmark
Ljusstyrka (max)600 cd/m²
Ljusstyrka (normal)600 cd/m²
DCI-P3-täckning98%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma Pro (HLG Pro)
FärgområdesstandardDCI-P3, sRGB
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
Inbyggd KVM-switchcheckmark
HDCP-version2,3
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms2
Antal USB typ C-portar nedströms1
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPortcheckmark
USB-strömleveranscheckmark
USB-strömförsörjning upp till96 W
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)612,4 mm
Höjd (med stativ)574,7 mm
Djup (med stativ)201,8 mm
Vikt (utan stativ)4,5 kg
Höjd (utan stativ)380,8 mm
Bredd (utan stativ)612,4 mm
Djup (utan stativ)47,6 mm
Vikt (med stativ)6,4 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)27 W
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0 W
Strömförbrukning i PowerSave läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,4 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar26 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar66 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning10,6 kg
Låddjup140 mm
Höjd492 mm
Förpackningens bredd780 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-30 - 30°
Lutningsvinkel-5 - 23°
Svängarmcheckmark
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Bild-i-bildcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Pivot vinkel-90 - 90°
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)12 cm
Förpackningens innehåll
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
CertifieringEnergy Star
EPEAT Gold
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
VESA DisplayHDR 600
Calman Ready
FSC MIX
Mac Compliance
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenGrafisk formgivning
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcross
AMD FreeSynccross
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Multimedia
Uteffekt (RMS)4 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringENERGY STAR, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711387734667
Garanti1 år
Denna bildskärm är utvecklad för professionellt innehållsskapande och har en 27-tums 4K UHD-panel. IPS-tekniken säkerställer hög färgnoggrannhet med 10-bitars färgdjup och breda betraktningsvinklar på 178 grader, vilket är avgörande för grafiskt arbete. Med en uppdateringsfrekvens på 160 Hz och en svarstid på 1 ms hanterar skärmen snabba rörelser i video utan eftersläpningar. Kombinationen av hög pixeltäthet och prestanda gör den lämplig för krävande uppgifter som video- och bildredigering där detaljrikedom är av största vikt.
Anslutningsmöjligheterna inkluderar två HDMI 2.1-portar, en DisplayPort 1.4 samt en inbyggd USB-hubb med USB-C-ingång. Skärmen har en integrerad KVM-switch som låter användaren styra två olika datorer med samma uppsättning av mus och tangentbord, vilket effektiviserar arbetsflödet. Stativet erbjuder omfattande ergonomiska justeringar med möjlighet att ändra höjd, lutning, vridning och pivot för en optimal arbetsställning. Den är även kompatibel med VESA-fästen (100 x 100 mm) och har inbyggda högtalare för grundläggande ljuduppspelning.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums IPS-panel med 4K UHD-upplösning (3840 x 2160)
  • 160 Hz uppdateringsfrekvens och 1 ms svarstid
  • Ljusstyrka på 600 cd/m² med stöd för DisplayHDR 600
  • Täcker 100 % sRGB och 98 % DCI-P3 färgrymder