LG UltraWide 38BR85QC-W 38" QHD+, Nano IPS, 144Hz, HDR, USB-C hub curved gamingskärm
Tillverkare: LG
ID: 38BR85QC-W.AEU
Beräknad leverans: 16.05 - 20.05
5st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-4 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,2291 x 0,2291 mm
Kontrastförhållande (medel)1000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande21:9
Skärm diagonal96,5 cm (38")
Svarstid (medel)1 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning3840 x 1600 pixlar
Diagonal skärmstorlek96,5 cm
Pekskärmcross
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Typ av bakgrundsbelysningEdge-Lit
Max uppdateringsfrekvens144 hz
SkärmtypLCD
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande21:9
HD-typUltraWide Quad HD+
Pixeltäthet103,6 ppi
Färgomfång98%
PaneltypNano IPS
SkärmformKonkav skärm
Antal färger1,07 miljarder färger
sRGB-täckning (typisk)100%
checkmark
Ljusstyrka (max)360 cd/m²
Ljusstyrka (normal)600 cd/m²
HDR-teknik (High Dynamic Range)DisplayHDR 600
Bildskärmens krökning2300R
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Ljudanslutning3,5mm
DVI-portcross
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2.1a
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
Antal Mini Displayportar0
Inbyggd KVM-switchcheckmark
HDCP-version2,3
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcross
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms4
Antal USB typ C-portar nedströms1
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPortcheckmark
USB-strömleveranscheckmark
USB-strömförsörjning upp till90 W
Antal Thunderbolt 4-portar0
Antal USB typ B-portar uppströms1
Antal DisplayPort-utgångar1
DisplayPort-utgångens version1.4
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)896,4 mm
Höjd (med stativ)593,9 mm
Djup (med stativ)306,8 mm
Vikt (utan stativ)8 kg
Höjd (utan stativ)394,4 mm
Bredd (utan stativ)896,4 mm
Djup (utan stativ)110,1 mm
Vikt (med stativ)10,5 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)40 W
NätaggregatstypIntern
AC-adapter, nätspänning20.5 V
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Ingående ström11 A
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar37 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar95 kWh
Nätverk
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcross
Wi-Ficross
Wi-Fi Directcross
Förpackning
Vikt inkl. förpackning13,7 kg
Låddjup235 mm
Höjd539 mm
Förpackningens bredd1058 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Plug & Play-kompatibelcheckmark
Produktvikt (oz)cross
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-15 - 15°
Lutningsvinkel-5 - 25°
Svängarmcross
Skärmgränssnitt (OSD)checkmark
Förbättrad kabelhanteringcheckmark
Bild-i-bildcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)11 cm
Förpackningens innehåll
Kabel inkluderadDisplayPort, HDMI, Energiljus, USB typ A till USB typ B, USB Type-C
Bruksanvisningcheckmark
Snabbstartsguidecheckmark
Strömkabel längd1,8 m
Stå ingårcheckmark
Antal skruvar4
Skruvar medföljercheckmark
cross
Nätadapter ingårcheckmark
HDMI-kabelns längd1,5 m
DisplayPort-kabelns längd1,5 m
Installations-CDcross
Övriga egenskaper
Lokal nedtoningcheckmark
Design
Produktens färgVit
Positionering på marknadenGrafisk formgivning
Löstagbart stativcheckmark
Prestanda
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC Compatible
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Multimedia
Uteffekt (RMS)7 W
Inbyggda högtalarecheckmark
Inbyggd kameracross
Antal talare2
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringEPEAT Bronze, ErP, TCO
EAN8806096213070
Garanti3 år
LG 38BR85QC-W är en 38-tums böjd skärm med en UltraWide QHD+ upplösning på 3840x1600 pixlar. Nano IPS-panelen är utvecklad för att leverera prestanda för både spel och professionellt kreativt arbete. Med en uppdateringsfrekvens på 144 Hz och en responstid på 1 ms (GtG) återges snabba rörelser med hög skärpa och minimal eftersläpning. Bildmotorn kompletteras av en typisk ljusstyrka på 600 cd/m² och ett kontrastförhållande på 1000:1, vilket ger en tydlig och väldefinierad bild.
Anslutningsmöjligheterna inkluderar två HDMI 2.1-portar, en DisplayPort 1.4-port och ett hörlursuttag. En integrerad USB-C-hubb förenklar kabelhanteringen och erbjuder 90 W strömförsörjning till en ansluten bärbar dator samt en inbyggd KVM-switch för att styra två enheter. Det ergonomiska stativet erbjuder justering för höjd, lutning och vridning för en anpassad betraktningsvinkel. För alternativa monteringslösningar finns stöd för VESA-fäste på 100x100 mm.
Nyckelfunktioner:
  • 38-tums böjd UltraWide QHD+ (3840x1600) skärm
  • Nano IPS-panel med 98 % DCI-P3 färgomfång
  • 144 Hz uppdateringsfrekvens för jämn rörelse
  • 1 ms (GtG) responstid för minimerad rörelseoskärpa
  • DisplayHDR 600 för utökat dynamiskt omfång
  • Kompatibel med NVIDIA G-SYNC och AMD FreeSync Premium Pro
  • USB-C-port med 90 W strömförsörjning