Samsung QE55QN80F 55" 4K Neo QLED Tizen TV, 144 Hz, HDR10+, carbon silver
Produktspecifikation
Läs mer| Skärm | |
| Kontrastförhållande (medel) | 1200:1 |
| Bildförhållande | 16:9 |
| Skärm diagonal | 139,7 cm (55") |
| Upplösning | 4K 3840 x 2160 pixels |
| Bildformatsjustering | 16:9 |
| Diagonal skärmstorlek | 139,7 cm |
| Rörelse-interpoleringsteknik | Motion Xcelerator |
| Skärmtyp | Neo QLED |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| HD-typ | 4K Ultra HD |
| Skärmform | Platt |
| Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds | 144 hz |
| Benämning av dynamiskt kontrastförhållande | Quantum Matrix Technology |
| Standard uppdateringsfrekvens | 100 hz |
| Audio | |
| Inbyggd ljuddekoder | Dolby Atmos |
| Uteffekt (RMS) | 30 W |
| Ljudutgångskanaler | 4.0 kanaler |
| Inbyggda högtalare |  |
| Automatisk volymjustering |  |
| Antal talare | 2 |
| Ljudlägen | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Förstärkt returkanal för audio (eARC) |  |
| Deskriptor för förhandsval av ljud |  |
| Anpassningsbart ljud |  |
| Active voice amplifier (AVA) |  |
| Anslutningar | |
| Antal USB 2.0 anslutningar | 2 |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 1 |
| Digital optisk utgång för ljud | 1 |
| Antal RF-ingångar | 1 |
| Antal HDMI-portar | 4 |
| Vanligt gränssnitt (CI) |  |
| HDMI-version | 2.1 |
| HDCP |  |
| Common interface Plus (CI+) |  |
| Ljudreturkanal (ARC) |  |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Common Interface Plus (CI+)-version | 1.4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar | 2 |
| Vikt & dimension | |
| Höjd | 764 mm |
| Bredd | 1227 mm |
| Djup | 247,4 mm |
| Bredd (med stativ) | 1227,6 mm |
| Höjd (med stativ) | 764 mm |
| Djup (med stativ) | 247,4 mm |
| Vikt (utan stativ) | 16,4 kg |
| Höjd (utan stativ) | 706,2 mm |
| Bredd (utan stativ) | 1227,6 mm |
| Djup (utan stativ) | 47,2 mm |
| Vikt (med stativ) | 17,2 kg |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (vanlig) | 76 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Energisparläge |  |
| Energiklass | F |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| Strömförbrukning (max) | 230 W |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | F |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 76 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 217 kWh |
| Nätverk | |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Nätverksansluten (Ethernet) |  |
| Bluetooth |  |
| Wi-Fi |  |
| Wi-Fi Direct |  |
| Miracast |  |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 22 kg |
| Låddjup | 148 mm |
| Höjd | 813 mm |
| Förpackningens bredd | 1352 mm |
| TV-tuner | |
| Typ av tuner | Analog och digital |
| Antal mottagare | 3 tuners |
| Digitalt signalformatsystem | DVB-CS2, DVB-T2 |
| Management features | |
| Elektronisk programguide (EPG) |  |
| På/av timer |  |
| Automatisk avstängning |  |
| Röststyrning |  |
| Bildavstängning (för radio) |  |
| Fungerar med Amazon Alexa |  |
| Fungerar med Google Assistant |  |
| Fungerar med Samsung Bixby |  |
| Förpackningens innehåll | |
| Fjärrkontroll ingår |  |
| Kabel inkluderad | AC |
| Skrivbordsstativ |  |
| Smart fjärrkontroll inkluderad |  |
| Specialegenskaper | |
| Samsung-teknik (AV/TV) | 4K AI Upscaling, AI Auto Game Mode, AI Customisation Mode, AI Energiläge, AI Mode, AI Sound Pro, Auto Game Mode (ALLM), Auto HDR Remastering, Colour Booster Pro, Dolby Atmos®, FreeSync Premium Pro, Spelpanel, Spelhub, Generative Wallpaper, Motion Xcelerator 144Hz, Multiple Voice Assistants, NQ4 AI Gen2 Processor, Neo Quantum HDR, Object Tracking Sound Lite, PANTONE Validated, Quantum Matrix Technology Core, Real Depth Enhancer, Samsung Health, Samsung Knox Security, Samsung Multi View, Samsung Q-Symphony, Samsung TV Plus, Smart TV powered by Tizen, SmartThings, SmartThings Calibration, SolarCell-fjärrkontroll, Supersize Picture Enhancer, Universal Gesture |
| Design | |
| Produktens färg | Silver |
| Gränsssnitt för panelmontering | 200 x 200 mm |
| Färg på stativet | Grå |
| På / av-knapp |  |
| VESA-fäste |  |
| Färgnamn | Carbon Silver |
| Typ av stativ | Centerställ |
| Typ av metallring | 3 Bezel-less |
| Mini-väggfäste |  |
| Introducerades år | 2025 |
| Prestanda | |
| Komprimeringsformat | HEVC |
| Spelläge |  |
| Funktion för undertexter |  |
| Ljussensor |  |
| Lokal nedtoning |  |
| 4K-uppskalningsfunktion |  |
| AMD FreeSync |  |
| Stöd för appen SmartThings |  |
| Smart-TV | |
| Installerat operativsystem | Tizen |
| Operativsystemversion | Tizen |
| Internet-TV |  |
| Smart-TV |  |
| Skärmspegling |  |
| Videoappar | Samsung TV Plus |
| Stöd för Apple AirPlay 2 |  |
| Röstinteraktion (fjärrfält) |  |
| EAN | 8806095995540 |
För spel är TV:n utrustad med Motion Xcelerator-teknik som stödjer uppdateringsfrekvenser upp till 144 Hz, vilket ger en mjuk och följsam bild. FreeSync Premium Pro minimerar bildryck och eftersläpningar. Ljudsystemet har stöd för Dolby Atmos, vilket skapar en flerdimensionell ljudbild som omsluter lyssnaren. Enheten kör operativsystemet Tizen, som erbjuder ett gränssnitt för streamingtjänster och applikationer. Anslutningsmöjligheterna inkluderar fyra HDMI 2.1-portar, Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3 för koppling till externa enheter.
Nyckelfunktioner:- Panel på 55 tum med Neo QLED och Mini-LED-teknik
- Upplösning på 4K UHD (3840 x 2160 pixlar)
- Bildbehandling med NQ4 AI Gen2-processor
- Stöd för HDR-formaten Neo Quantum HDR och HDR10+
- Rörelsehantering upp till 144 Hz med Motion Xcelerator
- Spelfunktioner som FreeSync Premium Pro och HDMI 2.1
- Ljudsystem med 30 W effekt och stöd för Dolby Atmos
- Smart TV-plattform baserad på operativsystemet Tizen
- Trådlös anslutning via Wi-Fi 5 och Bluetooth 5.3
- VESA-kompatibel med måtten 200 x 200 mm