LG OLED48C51LA 48" 4K webOS TV, 120 Hz, Dolby Vision
Tillverkare: LG
ID: OLED48C51LA
Välj modell
Beräknad leverans: 23.05 - 26.05
5st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal121,9 cm (48")
Ljusstyrka500 cd/m²
Svarstid (medel)0,1 ms
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Diagonal skärmstorlek121 cm
LED-bakgrundsbelysningcheckmark
Automatisk ljusstyrkacheckmark
Rörelse-interpoleringsteknikOLED Motion
SkärmtypOLED evo
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
SkärmformPlatt
Skärmuppdateringsfrekvenser som stöds144 hz
Standard uppdateringsfrekvens120 hz
Audio
Inbyggd ljuddekoderDolby Atmos, Dolby Digital
Uteffekt (RMS)40 W
Ljudutgångskanaler2.2 kanaler
Inbyggda högtalarecheckmark
Antal talare2
LjudlägenAI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Förstärkt returkanal för audio (eARC)checkmark
TV Sound Mode Sharecheckmark
Anslutningar
Antal USB 2.0 anslutningar3
Antal LAN (RJ-45) anslutningar1
Digital optisk utgång för ljud1
PC-In (D-Sub)cross
Antal RF-ingångar2
Antal HDMI-portar4
Vanligt gränssnitt (CI)checkmark
HDMI-version2.1
HDCPcheckmark
Ljudreturkanal (ARC)checkmark
Consumer Electronics Control (CEC)SimpLink
Typ av RF-anslutningF, IEC
Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) typ A-portar3
Vikt & dimension
Höjd618 mm
Djup46,9 mm
Stativ, bredd47 cm
Bredd (med stativ)1071 mm
Höjd (med stativ)675 mm
Djup (med stativ)230 mm
Stativ, djup23 cm
Vikt (utan stativ)14,9 kg
Höjd (utan stativ)618 mm
Bredd (utan stativ)1071 mm
Djup (utan stativ)46,9 mm
Vikt (med stativ)16,8 kg
Strömtillförsel
NätaggregatstypIntern
Strömförbrukning i avslaget läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
EnergiklassG
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Strömförbrukning (max)150 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)G
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar63,9 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar115 kWh
Nätverk
Wi-Fi-standarder802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth-version5.3
Nätverksansluten (Ethernet)checkmark
Bluetoothcheckmark
Wi-Ficheckmark
Bluetooth-profilerA2DP, AVRCP
Wi-Fi Directcheckmark
Miracastcheckmark
Webbläsarecheckmark
Förpackning
Vikt inkl. förpackning20,5 kg
Låddjup162 mm
Höjd735 mm
Förpackningens bredd1373 mm
TV-tuner
Typ av tunerAnalog och digital
Automatisk kanalsökningcheckmark
Antal mottagare1 tuners
Digitalt signalformatsystemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Management features
Elektronisk programguide (EPG)checkmark
På/av timercheckmark
Röststyrningcheckmark
Fungerar med Google Assistantcheckmark
Fungerar med Apple Siricheckmark
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadAC
Typ av fjärrkontrollMagic Remote MR25GA
Skrivbordsstativcheckmark
Specialegenskaper
Övriga egenskaper
Garantiperiod5 År
Design
Produktens färgSvart
Gränsssnitt för panelmontering300 x 200 mm
På / av-knappcheckmark
VESA-fästecheckmark
Typ av stativCenterställ
Introducerades år2025
Prestanda
Ljudformat som stödsAAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Spellägecheckmark
Ljussensorcheckmark
Lokal nedtoningcheckmark
Smartphone fjärrsupportcheckmark
Inspelning via USBcheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
BildbehandlingsteknikLG AI Picture Pro
AMD FreeSynccheckmark
checkmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium
Multivycheckmark
AI-uppskalningcheckmark
Bakgrundsbelysningsteknik med dimmerfunktionPixel Dimming
Bildprocessorα9 Gen 8 AI Processor 4K
Smart-TV
Installerat operativsystemWebOS
Operativsystemversion4
Internet-TVcheckmark
Smart-TVcheckmark
Skärmspeglingcheckmark
Stöd för Apple AirPlay 2checkmark
EAN8806096353837
Denna 48-tums TV är utrustad med en OLED evo-panel som levererar 4K-upplösning med djup svärta och hög kontrast tack vare självlysande pixlar. Bildbehandlingen hanteras av processorn Alpha 9 AI Gen8, som använder AI Picture Pro för att optimera varje bildruta för ökad klarhet och detaljrikedom. Med en inbyggd uppdateringsfrekvens på 120 Hz och OLED Motion-teknik återges rörelser jämnt, vilket är fördelaktigt för både film och snabbt innehåll. Enheten har stöd för flera HDR-format, inklusive Dolby Vision, HDR10 och HLG, för ett utökat dynamiskt omfång. Funktionen Brightness Booster bidrar till en ljusare bild utan att kompromissa med panelens svärta.
Nyckelfunktioner:
  • Skärmstorlek: 48 tum (121 cm) OLED evo
  • Upplösning: 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixlar)
  • Uppdateringsfrekvens: 120 Hz (nativ)
  • Bildprocessor: Alpha 9 AI Gen8 med AI Picture Pro
  • HDR-stöd: Dolby Vision, HDR10, HLG
  • Ljudsystem: 2.0-kanal, 40 W uteffekt med Dolby Atmos
  • Operativsystem: webOS med fem års programuppdateringar
  • Anslutningar: 4 x HDMI 2.1, 3 x USB 2.0, optisk ljudutgång, LAN
  • Trådlös anslutning: Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3
  • Spelfunktioner: Spelläge, VRR, ALLM
  • VESA-fäste: 300 x 200 mm