ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMR 32" 4K UHD, OLED gamingskärm med USB-C hub
Tillverkare: ASUS
ID: 90LM0C00-B01971
Beräknad leverans: 20.05 - 21.05
10st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt (Kristi himmelsfärdsdag) Information om butiken
Beställ och hämta efter 5-7 dagar Öppet idag: Stängt Information om butiken
Skärm
Bildpunktavstånd0,182 x 0,182 mm
Kontrastförhållande (medel)1500000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Bildstorlek horisontalt69,9 cm
Bildstorlek vertikalt39,5 cm
Skärm diagonal80 cm (31.5")
Svarstid (medel)0,03 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning4K 3840 x 2160 pixels
Horisontell avsökningsfrekvens30 - 255 kHz
Vertikal avsökningsfrekvens24 - 240 hz
Pekskärmcross
Typ av bakgrundsbelysningOLED
Max uppdateringsfrekvens240 hz
SkärmtypQD-OLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typ4K Ultra HD
Pixeltäthet137 ppi
PaneltypOLED
SkärmytskiktMätt
SkärmformPlatt
Antal färger1,073 miljarder färger
checkmark
Ljusstyrka (max)1000 cd/m²
Ljusstyrka (normal)250 cd/m²
DCI-P3-täckning99%
HDR-teknik (High Dynamic Range)High Dynamic Range 10 (HDR10), Dolby Vision
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Externa anslutningarDisplayPort 2.1x 1, HDMI (v2.1)x 2, USB-Cx 1 (DP Alt Mode), Earphone jack : Yes, USB Hub : 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB-C Power Delivery : 90W
Ljudanslutning3,5mm
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
Hörlursanslutning3,5 mm
HDMI-version2.1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
Inbyggd KVM-switchcheckmark
HDCP-version2.2
DisplayPort-version2.1
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Typ av USB-port uppströmsUSB Type-C
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms3
Antal USB typ C-portar nedströms1
Alternativt läge för USB Typ-C DisplayPortcheckmark
USB-strömleveranscheckmark
USB-strömförsörjning upp till90 W
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)718 mm
Höjd (med stativ)531 mm
Djup (med stativ)276 mm
Vikt (utan stativ)6 kg
Höjd (utan stativ)413 mm
Bredd (utan stativ)718 mm
Djup (utan stativ)67 mm
Vikt (med stativ)8,7 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)42 W
Strömförbrukning i avslaget läge0,3 W
Strömförbrukning i PowerSave läge0,5 W
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar30 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar34 kWh
Förpackning
Vikt inkl. förpackning13,5 kg
Låddjup185 mm
Höjd510 mm
Förpackningens bredd890 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Monteringsbar på väggencheckmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-15 - 15°
Lutningsvinkel-5 - 20°
Svängarmcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)8 cm
Förpackningens innehåll
Stå ingårcheckmark
Övriga egenskaper
CertifieringTÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light (Hardware Solution)
VESA DisplayHDR 400 True Black
AMD FreeSync Premium Pro
G-SYNC Compatible
FSC MIX
Bildstorlek (H x B)699,48 x 394,73 mm
Varumärkesspecifika teknologierASUS OLED Care
Skuggkontrollcheckmark
Minskad rörelseoskärpacheckmark
Garantiperiod3 År
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Upplyst monitorstativcheckmark
Prestanda
Spellägecheckmark
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Stöd för VESA Adaptive Synccheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC Compatible
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Multimedia
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
Hållbarhet
HållbarhetscertifieringForest Stewardship Council (FSC) Mix
EAN4711636033855
Garanti3 år
ASUS ROG Swift OLED PG32UCDMR är en 32-tums gamingskärm med 4K UHD-upplösning (3840 x 2160 pixlar). OLED-panelen ger ett högt kontrastförhållande och djup svärta, vilket är en fördel i spel med mörka scener. Kombinationen av en uppdateringsfrekvens på 240 Hz och en responstid på 0,03 ms är konstruerad för att minimera rörelseoskärpa och input lag. Denna prestanda är kritisk i tävlingsinriktade spel där varje millisekund räknas. Den platta skärmen med ett bildförhållande på 16:9 erbjuder en traditionell visningsyta för olika typer av innehåll.
Nyckelfunktioner:
  • 32-tums skärm med 4K UHD-upplösning (3840 x 2160)
  • Platt OLED-panel med 178° betraktningsvinklar
  • 240 Hz uppdateringsfrekvens och 0,03 ms responstid
  • 450 cd/m² ljusstyrka och 1 500 000:1 i kontrastförhållande
  • Stöd för HDR10 och 10-bitars färgdjup
  • Anslutningar inkluderar HDMI 2.1, DisplayPort 2.1a och en USB-C-hubb
  • Kompatibel med NVIDIA G-SYNC och AMD FreeSync Premium Pro
  • Justerbart stativ med stöd för höjd, lutning, vridning och pivot
  • Utrustad med flimmerfri teknik och lågblåljusläge
  • VESA-kompatibel för väggmontering (100 x 100 mm)