21490€
Visa Moms 0%
Visa Moms 25,5%
Multitronic Vasa
Multitronic Jakobstad
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Villmanstrand
Multitronic Mariehamn
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.
Produktspecifikation
Beskrivning
På lager i butiker
Leverans
Prisutveckling
Manuals
| Strömtillförsel | |
| Strömkälla | Petrol |
| Effekt | 2000 W |
| Förpackningens innehåll | |
| Bruksanvisning | ![]() |
| Egenskaper | |
| Modell | Motorgräsklippare |
| Produktens färg | Röd |
| Rotationshastighet | 2900 RPM |
| Material, hölje | Plast |
| Antal höjdlägen | 3 |
| Ergonomiskt handtag | ![]() |
| Klippbredd | 40 cm |
| Klippsystem | Roterande blad |
| Gräs samla volym | 45 l |
| Klippspalt justering | ![]() |
| Bladlängd | 40 cm |
| Minsta klipphöjd | 2,5 cm |
| Maximal klipphöjd | 6 cm |
| Hantera funktioner | Halkfritt grepp, Mjukt grepp |
| Motortakt | 4 |
| Slagvolym | 132 cm³ |
| Gräsuppsamlare | ![]() |
| Maximalt gräsmatteområde | 800 m² |
| EAN | 4006825665741 |
| Source: Icecat.biz | |
Bensingräsklipparen GC-PM 40/2 är en robust maskin som är väl lämpad för klippning av gräsytor på upp till 800 m². Den encylindriga fyrtaktsmotorn ger ett högt vridmoment. Med hjulens höjdjustering i tre steg kan klipphöjden enkelt anpassas efter behov. Det fällbara handtaget gör att gräsklipparen tar liten plats vid förvaring. Startsnöret är monterat på handtaget, vilket gör det enkelt att starta maskinen utan att behöva böja sig. Kåpan är tillverkad i slagtålig plast. Gräsuppsamlaren i textil har en nivåindikator som visar när det är dags att tömma, vilket smidigt görs med hjälp av de två handtagen.
Platsbesparande förvaring
Det fällbara handtaget gör gräsklipparen lätt att stuva undan, vilket frigör värdefullt utrymme i förrådet.
Rymlig gräsuppsamlare
Den robusta uppsamlingssäcken rymmer 45 liter och töms enkelt med hjälp av två inbyggda handtag.
Kraftfull motor
Den encylindriga fyrtaktsmotorn levererar 2 kW för effektiv gräsklippning.
För enkel gräsvård
GC-PM 40/2 är väl lämpad för trädgårdar upp till 800 m². Med en klippbredd på 40 cm och en 45-liters uppsamlare är den ett effektivt val för medelstora gräsmattor.
Platsbesparande förvaring
Det fällbara handtaget gör gräsklipparen lätt att stuva undan, vilket frigör värdefullt utrymme i förrådet.
Rymlig gräsuppsamlare
Den robusta uppsamlingssäcken rymmer 45 liter och töms enkelt med hjälp av två inbyggda handtag.
Kraftfull motor
Den encylindriga fyrtaktsmotorn levererar 2 kW för effektiv gräsklippning.
För enkel gräsvård
GC-PM 40/2 är väl lämpad för trädgårdar upp till 800 m². Med en klippbredd på 40 cm och en 45-liters uppsamlare är den ett effektivt val för medelstora gräsmattor.
Multitronic Vasa: 0 st
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Jakobstad: 0 st
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Idag: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 st
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Idag: 10:00 - 17:00
Multitronic Villmanstrand: 0 st
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Idag: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 st
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Beräknad leverans: 05.06 - 09.06
Idag: 10:00 - 18:00
Avhämtning från butiken
Beräknad leveranstid: 05.06 - 09.06
Beräknad leveranstid: 05.06 - 09.06
Posti: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: 05.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 05.06 - 08.06
Posti: Postpaket
Beräknad leveranstid: 06.06 - 09.06
Beräknad leveranstid: 06.06 - 09.06
Matkahuolto: Paketautomater och serviceställen
Beräknad leveranstid: 06.06 - 09.06
Beräknad leveranstid: 06.06 - 09.06
Posti: Till dörren-paket
Beräknad leveranstid: 06.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 06.06 - 08.06
Matkahuolto: Företagspaket
Beräknad leveranstid: 05.06 - 09.06
Beräknad leveranstid: 05.06 - 09.06
Matkahuolto: Hempaket
Beräknad leveranstid: 05.06 - 09.06
Beräknad leveranstid: 05.06 - 09.06
Posti: Hempaket
Beräknad leveranstid: 06.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 06.06 - 08.06
- manual pdf (English)
- leaflet (English)
De tekniska uppgifterna ovan är endast avsedda som referens och kan ändras. Vi förbehåller oss rätten att korrigera tryckfel och att använda illustrationer som vägledning. Viss text kan vara autogenererad eller maskinöversatt, vilket kan leda till felaktigheter.

