Toshiba Cloud-Scale Capacity MG11 MG11ACA18TE 18TB 3,5" Serial ATA III Enterprise HDD 7200 RPM
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Tekniska data | |
| Enhetstyp | HDD |
| Lagring | |
| Enhetstyp | HDD |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 730 g |
| Höjd | 26,1 mm |
| Bredd | 101,8 mm |
| Djup | 147 mm |
| Strömtillförsel | |
| Strömförbrukning (viloläge) | 4,16 W |
| Strömförbrukning (läsning) | 7,89 W |
| Strömförbrukning (skrivning) | 7,89 W |
| Driftspänning | 5 / 12 V |
| Miljökrav | |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 5 - 90% |
| Temperaturintervall (förvaring) | -40 - 70 ° C |
| Temperatur vid drift | 5 - 55 ° C |
| Fuktighet (förvaring) | 5 - 95% |
| Stötar vid drift | 50 G |
| Stötar i avstängt läge | 200 G |
| Icke-drift vibrationer | 3 G |
| Vibrationer vid drift | 0,75 G |
| Övriga egenskaper | |
| Intern | ![]() |
| Egenskaper | |
| Diskkapacitet | 18 TB |
| Gränssnitt | Serial ATA III |
| Modell | HDD |
| Hårddiskens rotationshastighet | 7200 RPM |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 2500000 h |
| Dataöverföringshastighet | 6 Gbit/s |
| Hårddiskens storlek | 3.5" |
| Komponent för | Server/arbetsstation |
| HDD gränssnitt överföringshastighet | 6 Gbit/s |
| HDD bibehållen överföringshastighet | 281 MiB/s |
| NVMe | ![]() |
| Begränsning i arbetsbelastningshastighet | 550 TB/år |
| Datalagringsenhetens buffertstorlek | 1024 MB |
| Dygnetruntdrift | ![]() |
| EAN | 4260557513422 |
| Garanti | 1 år |
Toshiba MG11ACA18TE är en intern mekanisk hårddisk som är specifikt utvecklad för användning i servrar och arbetsstationer. Enheten bygger på en traditionell formfaktor på 3,5 tum och integreras i befintliga system via ett standardiserat SATA III-gränssnitt. Hårddisken erbjuder en total lagringskapacitet på 18 terabyte för storskalig datahantering. Den mekaniska konstruktionen roterar med en hastighet av 7 200 varv per minut för att upprätthålla en jämn läs- och skrivprestanda.
Denna modell är anpassad för storskalig molninfrastruktur och är konstruerad för kontinuerlig drift dygnet runt. Den interna arkitekturen är heliumförseglad och rymmer totalt tio roterande skivor. Den höga lagringsdensiteten möjliggörs genom tillverkarens andra generationens FC-MAMR-teknik, som använder mikrovågsassisterad magnetisk inspelning. För att effektivisera hanteringen av kontinuerliga dataströmmar från flera källor har lagringsenheten utrustats med ett cacheminne på 1 024 megabyte.
Nyckelfunktioner:- Klarar en årlig arbetsbelastning på upp till 550 terabyte
- Har en beräknad genomsnittlig tid mellan fel på 2,5 miljoner timmar
- Stöder en dataöverföringshastighet på upp till 6 gigabit per sekund
- Väger 730 gram och har en höjd på 26,1 millimeter
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: Ingen leverans information
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
Beräknad leveranstid: Ingen leverans information
- leaflet (English)


