Philips Series 5000 S5466/17 Wet & Dry - electric shaver, Black, Blue
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Weight & dimensions | |
| Weight | 306 g |
| Height | 190 mm |
| Width | 135 mm |
| Depth | 70 mm |
| Energy management | |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | Battery |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Rechargeable | ![]() |
| Fast charging time | 5 min |
| Charging time | 1 h |
| Shaving time | 45 min |
| Operating time | 45 min |
| Fast charging | ![]() |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Variable voltage | ![]() |
| Packaging data | |
| Package weight | 428 g |
| Package type | Box |
| Illumination/Alarms | |
| Battery low indication | ![]() |
| Charging indicator | ![]() |
| Battery level indicator | ![]() |
| Packaging content | |
| Cleaning brush | ![]() |
| Protection cap | ![]() |
| Storage pouch | ![]() |
| Travel case | ![]() |
| Protective caps | ![]() |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Charger | ![]() |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Battery LED indicator | ![]() |
| Handle(s) features | Ergonomic |
| Aquatec wet & dry | ![]() |
| Design | |
| Travel lock | ![]() |
| Performance | |
| Easy to clean | ![]() |
| Precision trimmer | ![]() |
| Self-sharpening blade | ![]() |
| Features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Cordless | ![]() |
| Number of shaver heads | 3 head(s) |
| Shaver system | Rotation shaver |
| Trimmer | ![]() |
| Rubber grips | ![]() |
| Shaving head replacement(s) model | SH50 |
| Washable | ![]() |
| Waterproof | ![]() |
| Wet & Dry | ![]() |
| Display type | LED |
| Floating head | ![]() |
| Shaving system technologies | Super Lift & Cut |
| Product type | Electric Shaver |
| Shaving head replacement(s) period | 2 year(s) |
| Number of shaver heads/blades | 3 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85101000 |
| EAN | 8710103993827 |
| Warranty | 2 years |
The Philips Series 5000 S5466/17 is a cordless rotary shaver designed for facial hair. It uses a three-head system with floating heads that flex to follow the contours of the jaw and neck. Its waterproof design allows for dry shaving or use with water, foam, and gel in the shower. The shaver is easy to maintain, as the entire unit can be rinsed under a tap. The three heads work together to capture hair across the contours of your face.
The internal battery charges fully in about one hour. The handle has an ergonomic, non-slip grip to ensure control, even when wet. An LED display indicates the device’s status, and worldwide voltage compatibility means it can be charged in different countries. A travel case is included, and a dedicated travel lock prevents the motor from starting accidentally.
Key Features:- Lithium-ion battery provides 45 minutes of cordless operation.
- Five-minute quick charge provides enough power for one shave.
- Self-sharpening blades maintain cutting performance without manual maintenance.
- Integrated precision trimmer for grooming sideburns and mustaches.
- Super Lift & Cut technology lifts hairs before cutting for a closer shave.
- ComfortTech and MultiPrecision technologies help capture hair effectively.
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 08.06 - 10.06
Estimated delivery time: 08.06 - 09.06
Estimated delivery time: 09.06 - 10.06
Estimated delivery time: 09.06 - 10.06
Estimated delivery time: 09.06
Estimated delivery time: 08.06 - 10.06
Estimated delivery time: 08.06 - 10.06
Estimated delivery time: 09.06

