Phanteks M25 Gen2 120 mm PWM D-RGB Case Fan 3-pack Black
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 464 g |
| Package weight | 623 g |
| Cable length | 0.12 m |
| Height | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 25 mm |
| Fan thickness | 2.5 cm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan 2 dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Energy management | |
| Rated current | 0.3 A |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 2.76 W |
| Packaging content | |
| Mounting kit | ![]() |
| Screws included | ![]() |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Fan connector | Linq6 |
| Illumination LED | ![]() |
| Number of LEDs | 12 |
| Performance | |
| Type | Fan |
| Mean time between failures (MTBF) | 40000 h |
| Fan diameter | 12 cm |
| Suitable location | Processor |
| Maximum airflow | 72.72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.51 mmH2O |
| Fan speed (max) | 2000 RPM |
| Fan speed (min) | 350 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Rotational speed (min) | 350 RPM |
| Bearing type | Hydraulic |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | ![]() |
| Noise level | 35.13 sone |
| Features | |
| Product type | Case fan |
| EAN | 0886523003502 |
This package contains three Phanteks M25 Gen2 120mm fans, engineered for PC cooling applications that demand high static pressure. Each fan is capable of producing up to 2.51 mmH2O of static pressure and 72.72 CFM of airflow. This performance makes them suitable for mounting on radiators or in chassis locations with restricted airflow, such as behind dense mesh panels. Fan speeds range from 350 to 2000 RPM and are managed via PWM for precise thermal control.
Each fan incorporates D-RGB lighting with an infinity mirror hub design for a layered visual effect. The units are constructed from PBT plastic and operate on a hydraulic bearing system. For simplified installation and cable management, the fans use the Phanteks LINQ6 daisy-chain connector for both power and lighting signals. The included extension and adapter cables allow for connecting the three fans together and to a compatible motherboard or controller.
Key Features:- Includes three 120mm PWM-controlled fans
- Optimized for high static pressure applications
- Features D-RGB lighting with an infinity mirror effect
- Uses a LINQ6 connector for daisy-chaining fans
- Operates on a durable hydraulic bearing
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 03.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 07.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06

