Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Weight & dimensions | |
| Weight | 364 g |
| Height | 222 mm |
| Width | 155 mm |
| Depth | 57 mm |
| Package weight | 340 kg |
| Energy management | |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | ![]() |
| Charging time | 1 h |
| Operating time | 50 min |
| Fast charging | ![]() |
| Battery level indicator | ![]() |
| Batteries required | ![]() |
| Packaging data | |
| Package weight | 424 g |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package width | 165 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Cleaning brush | ![]() |
| Batteries included | ![]() |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Easy to clean | ![]() |
| Minimum hair length | 0.02 mm |
| Features | |
| Product colour | White |
| Cordless | ![]() |
| Trimmer | ![]() |
| Number of speeds | 1 |
| Backlight | ![]() |
| Washable | ![]() |
| Cooling | ![]() |
| Massage function | ![]() |
| Waterproof | ![]() |
| Shaver | ![]() |
| Brand compatibility | Braun |
| Minimum hair length | 0.02 mm |
| Wet & Dry | ![]() |
| Number of tweezers | 10 tweezers |
| Floating head | ![]() |
| Face areas | Cheeks, Chin, Forehead |
| Product type | Facial Hair Remover |
| Suitable for short hair | ![]() |
| Precision (face) attachment | ![]() |
| Logistics data | |
| Master (outer) case height | 237 mm |
| Master (outer) case width | 163 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.04 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case length | 297 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| EAN | 4210201097358 |
The Braun Face 810 (097358) is a 2-in-1 facial epilator and cleansing brush. Its slim head allows you to reach difficult areas such as the chin, forehead, and upper lip. The epilator removes hair from the root, providing smoother results for longer than surface shaving. A brush attachment is included for removing makeup and clearing pores. As the device is waterproof, it can be used during your skincare routine.
The cordless design removes the need for cables during use. The device is washable, allowing you to rinse the handle and attachments under the tap for easy maintenance. An internal motor powers both the epilation and brushing functions. The slim handle is shaped like a mascara wand for better visibility and control during use, and the device is specifically designed for fine facial hair rather than thicker body hair.
Key Features:- 10-tweezer epilation system: removes fine hairs from the root for smooth skin.
- 0.02 mm hair capture: targets hair that is too short for standard waxing or manual tweezing.
- 50-minute run time: provides enough power for several full-face grooming cycles before the batteries need replacing.
- Precision attachment: enables controlled hair removal around the eyebrows.
- AA battery power: allows for portable use without the need for recharging.
- Single speed setting: maintains a consistent rotation rate for both the epilation and cleansing heads.
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06


