MONTECH KING 45 PRO Full-Tower Case with RGB lighting, Black
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Display | |
| Built-in display | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Audio input | Yes |
| Audio output | HD Audio |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 0 |
| Microphone in | ![]() |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| Combo headphone/mic port | ![]() |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| Weight & dimensions | |
| Height | 462 mm |
| Width | 245 mm |
| Depth | 450 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | ![]() |
| Number of HDDs supported | 0 |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Number of storage drives supported | 0 |
| HDD/SSD combo cage | ![]() |
| Packaging data | |
| Package depth | 523 mm |
| Package height | 527 mm |
| Package width | 309 mm |
| LED controller | ![]() |
| Cooling | |
| Cooling | ![]() |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Rear fans diameters supported | 140,120 mm |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Bottom fans diameters supported | 120,240,360 mm |
| Number of side fans supported (max) | 0 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Number of bottom fans supported (max) | 0 |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Bottom fans installed | 3x 120 mm |
| Liquid cooling capability | ![]() |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 360 mm |
| Rear radiator installed | ![]() |
| Front radiator installed | ![]() |
| Top radiator installed | ![]() |
| Top radiator sizes supported | 360 mm |
| Fan speed control | ![]() |
| Other features | |
| Expansion slots | 8 |
| Power LED | ![]() |
| On/off switch | ![]() |
| Screws included | ![]() |
| Design | |
| Type | PC |
| Rack mounting | ![]() |
| Form factor | Tower |
| Material | SGCC |
| Cable lock slot | ![]() |
| Product colour | Black |
| Illumination | ![]() |
| Cable management | ![]() |
| Reset button | ![]() |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Anti-dust filter | ![]() |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 0 |
| Illumination colour | Multi |
| Transport wheels | ![]() |
| Side window | ![]() |
| Number of internal 3.5" bays | 0 |
| Maximum CPU cooler height | 18.7 cm |
| Maximum graphics card length | 43.5 cm |
| Number of expansion slots | 8 |
| Number of internal 5.25" bays | 0 |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Illumination location | Front, Case fans |
| Number of 2.5" bays | 0 |
| Number of external 5.25" bays | 0 |
| On/off button | ![]() |
| Tempered glass panel(s) | ![]() |
| RGB control button | ![]() |
| Power supply | |
| Number of power supply units | 0 |
| Power supply location | Bottom |
| Power supply included | ![]() |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Features | |
| Product type | PC Case |
| EAN | 4710562745863 |
The MONTECH KING 45 PRO is an ATX full tower case constructed from SGCC steel, featuring tempered glass panels that provide a direct view of the internal components and integrated ARGB lighting. The chassis is designed to accommodate a range of hardware configurations within its 462.28 mm depth. Its internal layout is built for ATX motherboards and includes eight expansion slots, allowing for multi-GPU setups or other peripheral cards. The case also provides integrated cable management features to assist with clean system assembly.
For thermal management, the enclosure includes six pre-installed 120mm ARGB PWM fans distributed across the front, top, and rear panels. This stock configuration can be adapted for liquid cooling, as the case supports up to a 360mm radiator in both the front and top positions, alongside a 120mm radiator at the rear. Key component clearances accommodate CPU coolers up to 175mm in height and power supplies with a maximum length of 200mm. The case features built-in controllers for fan speed and ARGB illumination adjustment.
Key Features:- Form factor support for ATX motherboards
- Constructed from SGCC steel with tempered glass panels
- Features eight horizontal expansion slots
- Includes six pre-installed 120mm ARGB PWM fans
- Accommodates CPU coolers up to 175 mm in height
- Supports power supplies up to 200 mm in length
- Liquid cooling compatible with 360 mm radiators in the front and top
- Equipped with a combo headphone and microphone port
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery: 09.06 - 15.06
Today: Closed
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 14.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 09.06 - 15.06
Estimated delivery time: 10.06 - 14.06


