19590€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Technical details | |
| Pallet net weight | 108.8 kg |
| Pallet net length | 120 cm |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net height | 184 cm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Height | 361 mm |
| Width | 256 mm |
| Depth | 245 mm |
| Energy management | |
| Auto power off | ![]() |
| Power | 1050 W |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power plug type | Type F |
| Programmable auto power off | ![]() |
| Packaging data | |
| Package weight | 5600 kg |
| Package depth | 291 mm |
| Package height | 437 mm |
| Package width | 325 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Water level indicator | ![]() |
| Non-slip feet | ![]() |
| Removable water tank | ![]() |
| Easy to clean | ![]() |
| Control type | Buttons |
| Buzzer | ![]() |
| Ergonomic grip | ![]() |
| Cord length | 1 m |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Clock function | ![]() |
| Built-in display | ![]() |
| Easy to use | ![]() |
| Lid type | Detachable lid |
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Detachable filter holder | ![]() |
| Sounding | ![]() |
| Coffee filter | ![]() |
| Timer | ![]() |
| Visible water level | ![]() |
| Other features | |
| Material | Stainless steel, Plastic |
| Performance | |
| Heating system | Thermoblock |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Water tank capacity | 1.4 L |
| Anti-drip function | ![]() |
| Country of origin | China |
| Calc-clean function | ![]() |
| Water hardness selector | ![]() |
| Jug capacity | 1.25 L |
| Built-in grinder | ![]() |
| Keep warm function time | 40 min |
| Keep warm function | ![]() |
| Fast heat | ![]() |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Coffee maker type | Manual |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Programmable | ![]() |
| Hot water system | ![]() |
| Number of coffee strength settings | 2 |
| Appliance placement | Countertop |
| Features | |
| Product type | Coffee Maker |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 204.2 kg |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 8017709280512 |
| Products per intermodal container (20ft) | 663 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 1398 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 1598 pc(s) |
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper packaging weight | 1.77 kg |
| Cooking functions & programs | |
| Coffee making | ![]() |
| Multi beverage | ![]() |
| EAN | 8017709280512 |
The Smeg ’50s Style filter coffee maker is designed for daily use, brewing ground coffee into a carafe. It produces multiple servings per cycle, making it practical for shared households. An integrated timer allows users to schedule brewing in advance. The front interface provides access to settings, including an adjustable coffee-strength option.
Featuring a retro-inspired aesthetic, this appliance fits neatly onto kitchen countertops. It includes an automatic power-off feature and a keep-warm function for added convenience. An anti-drip system ensures the jug can be removed without a mess. Maintenance is straightforward with a detachable filter holder, and a visible water-level indicator simplifies refilling.
Key Features:- Operates at 1,050 W of power
- Brews up to 10 cups per cycle
- Holds 1.4 L in the water tank
- Includes a 1.25 L glass jug
- Maintains heat for 40 minutes
- Features plastic and stainless-steel construction
- Utilizes a display and button controls
- Comes in a black finish
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Estimated delivery: 04.06 - 08.06
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Estimated delivery time: 04.06 - 07.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 05.06 - 08.06
Estimated delivery time: 05.06 - 08.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 05.06 - 08.06
Estimated delivery time: 05.06 - 08.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 05.06 - 07.06
Estimated delivery time: 05.06 - 07.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 05.06 - 07.06
Estimated delivery time: 05.06 - 07.06
- leaflet (Suomi)
- leaflet (English)
- leaflet (Svenska)
- Drip_Coffee_Machine_En (English)
- leaflet (Русский)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


