Severin Caprice KA 5762 8 cups Coffee Maker, Black, stainless steel
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.7 kg |
| Height | 445 mm |
| Width | 315 mm |
| Depth | 200 mm |
| Energy management | |
| Auto power off | ![]() |
| Power | 1580 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 5100 kg |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Water level indicator | ![]() |
| Removable water tank | ![]() |
| Housing material | Stainless steel, Plastic |
| Clock function | ![]() |
| Built-in display | ![]() |
| Display type | LED |
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Detachable filter holder | ![]() |
| Coffee filter | ![]() |
| Timer | ![]() |
| Visible water level | ![]() |
| Performance | |
| Capacity in cups | 8 cups |
| Water tank capacity | 1 L |
| Anti-drip function | ![]() |
| Anti-scale system | ![]() |
| Hotplate | ![]() |
| Jug capacity | 1 L |
| Built-in grinder | ![]() |
| Keep warm function | ![]() |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Milk tank | ![]() |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Appliance placement | Countertop |
| Features | |
| Product type | Coffee Maker |
| Cooking functions & programs | |
| Cappuccino making | ![]() |
| Espresso making | ![]() |
| Americano making | ![]() |
| EAN | 4008146042232 |
The Severin Caprice KA 5762 filter coffee maker is designed for brewing ground coffee. It utilizes a precision heating system to reach optimal brewing temperatures, automatically dispensing the coffee into the included carafe. The machine features an integrated clock and timer for scheduling brew cycles in advance. Customizable settings allow users to adjust the strength of the brew based on personal preference.
Designed for easy countertop placement, the appliance incorporates a hotplate to maintain the coffee's temperature after brewing is complete. An anti-drip system prevents coffee from spilling onto the base when removing the carafe. Routine maintenance is simplified by an anti-scale system and a detachable filter holder for easy cleaning. A visible water-level indicator ensures precise filling, while the auto-shutoff function provides standard electrical safety.
Key Features:- Capacity: 8 cups
- Water Tank: 1 L
- Jug/Carafe Type: Glass jug
- Jug/Carafe Material: Glass
- Power: 1580 W
- Keep-Warm Time: 35 min
- Display Type: LED
- Control Type: Knobs/Buttons
- Housing Material: Stainless steel, plastic
- Color: Black, Stainless Steel
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 02.06


