Refurbished iPhone 12 256GB, Green (Fair condition)
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Technical details | |
| Original model name | iPhone 12 |
| Launch date | 2020 |
| Processor | |
| Processor model | A14 |
| Processor family | Apple |
| Processor cores | 6 |
| Coprocessor | ![]() |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Display | |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display diagonal | 15.5 cm (6.1") |
| Display brightness | 625 cd/m² |
| Display resolution | 2532 x 1170 pixels |
| Pixel density | 460 ppi |
| Fingerprint resistant | ![]() |
| Panel type | OLED |
| Screen shape | Flat |
![]() | |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| High Dynamic Range (HDR) supported | ![]() |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Extreme Dynamic Range (XDR) |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | Lightning |
| Lightning connector | ![]() |
| USB port | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 164 g |
| Height | 146.7 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| AirPlay | ![]() |
| Near Field Communication (NFC) | ![]() |
| 4G standard | LTE |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSPA+, UMTS |
| SIM card capability | Dual SIM |
| MIMO | ![]() |
| iBeacon | ![]() |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | ![]() |
| Mobile network generation | 5G |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | ![]() |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | ![]() |
![]() | |
| Navigation | |
| Electronic compass | ![]() |
| GPS (satellite) | ![]() |
| Wi-Fi positioning | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| Position location | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| Certificates | |
| Head SAR (EU) | 0.98 W/kg |
| Body SAR (EU) | 0.99 W/kg |
| Operating system/software | |
| Platform | iOS |
| Operating system installed | iOS 14 |
| Windows operating systems supported | ![]() |
| Mac operating systems supported | ![]() |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Camera | |
| Digital zoom | 5x |
| Optical zoom | 2x |
| Image stabilizer | ![]() |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Auto focus | ![]() |
| Night mode | ![]() |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@120fps, 1920x1080@240fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Flash type | LED |
| Face detection | ![]() |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Geotagging | ![]() |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Video stabilizer | ![]() |
| Multi-shot | ![]() |
| Self-timer | ![]() |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera type | Dual camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 2.4 |
| Second rear camera aperture number | 1.6 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Time lapse mode | ![]() |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera flash | ![]() |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Front camera sensor size | 12" |
| Second rear camera lens elements | 7-element lens |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 65 h |
| Continuous video playback time | 17 h |
| Other features | |
| Touchscreen | ![]() |
| Repairability index | 7.5 |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Protection features | Dust resistant, Splash proof, Water resistant |
| Refurbished | ![]() |
| Refurbished grade | Grade C |
| Sensors | |
| Orientation sensor | ![]() |
| Barometer | ![]() |
| Proximity sensor | ![]() |
| Ambient light sensor | ![]() |
| Accelerometer | ![]() |
| Gyroscope | ![]() |
| Performance | |
| Speakerphone | ![]() |
| Voice dialling | ![]() |
| Vibrating alert | ![]() |
| Fast charging | ![]() |
| Voice commands | ![]() |
| Video call | ![]() |
| Face recognition | ![]() |
| Hearing aid compatibility | ![]() |
| Wireless charging | ![]() |
| 4 | |
| Features | |
| Product type | Refurbished smartphone |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| FM radio | ![]() |
| Audio formats supported | AAC-LC, AAX, AAX+, AC3, ALAC, EAC3, FLAC, HE-AAC, HE-AAC v2, LPCM, MP3 |
| Video formats supported | H.264, HEVC, M-JPEG, MPEG‑4 Part 2 |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
Experience the power and elegance of the Apple iPhone 12 in a vibrant Green finish. This refurbished model features a spacious 256GB of storage, ensuring you have plenty of room for high-resolution photos, 4K videos, and all your favorite apps. Powered by the A14 Bionic chip and boasting a stunning 6.1-inch Super Retina XDR display, the iPhone 12 delivers exceptional performance and a vivid viewing experience, whether you are gaming, streaming, or working on the go.
This device is categorized in "Working condition" (MPN: PC-IP12-256GREEN-M), meaning it shows noticeable signs of wear such as scratches, scuffs, or dents on the frame or back. However, the screen remains free of cracks, and the battery is in good condition. Each unit undergoes a rigorous multi-point inspection by our professional technicians and is thoroughly cleaned to ensure it functions perfectly. By choosing this pre-owned iPhone, you enjoy significant cost savings and contribute to a more sustainable environment, all while being protected by our comprehensive 12-month warranty.
Key features- 6.1-inch Super Retina XDR display with Ceramic Shield durability
- A14 Bionic chip for industry-leading performance and efficiency
- Advanced dual-camera system with 12MP Ultra Wide and Wide lenses
- Night mode, Deep Fusion, and Smart HDR 3 for stunning photography in any light
- 4K Dolby Vision HDR recording for cinema-quality video production
- 5G capable for lightning-fast downloads and high-quality streaming
- IP68 water and dust resistance for added peace of mind
- Refurbished iPhone 12 256GB, Green
- Charger cable
- Sim ejector tool
- Note: Wall charger adapter is not included
Estimated delivery: No delivery info
Today: 11:00 - 15:00
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Estimated delivery: No delivery info
Today: Closed
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 14:00
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info


