Refurbished iPhone 12 Pro Max 512GB, Pacific Blue (Fair condition)
| Technical details | |
| Launch date | 2020 |
| Processor | |
| Processor model | A14 |
| Processor family | Apple |
| Processor cores | 6 |
| Coprocessor | ![]() |
| Coprocessor cores | 16 |
| Coprocessor model | Neural Engine |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Display | |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display resolution | 2778 x 1284 pixels |
| Pixel density | 458 ppi |
| Fingerprint resistant | ![]() |
| Panel type | OLED |
| Screen shape | Flat |
![]() | |
| Display glass type | Ceramic Shield |
| High Dynamic Range (HDR) supported | ![]() |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Extreme Dynamic Range (XDR) |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | Lightning |
| Lightning connector | ![]() |
| USB port | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 226 g |
| Height | 160.8 mm |
| Width | 78.1 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| 3G bands supported | 800,850,900,1700,1900,2100 MHz |
| Tethering (modem-mode) | ![]() |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| AirPlay | ![]() |
| Near Field Communication (NFC) | ![]() |
| 4G standard | LTE |
| 3G standards | DC-HSDPA, EVDO, HSPA+, UMTS |
| SIM card capability | Dual SIM |
| MIMO | ![]() |
| iBeacon | ![]() |
| Voice over LTE (VoLTE) supported | ![]() |
| Mobile network generation | 5G |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Messaging | |
| Short Message Service (SMS) | ![]() |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | ![]() |
![]() | |
| Navigation | |
| Electronic compass | ![]() |
| GPS (satellite) | ![]() |
| Wi-Fi positioning | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| Position location | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| Certificates | |
| Head SAR (EU) | 0.98 W/kg |
| Body SAR (EU) | 0.99 W/kg |
| Operating system/software | |
| Platform | iOS |
| Operating system installed | iOS 14 |
| Windows operating systems supported | ![]() |
| Mac operating systems supported | ![]() |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| App distribution platform | Apple App Store |
| Camera | |
| Digital zoom | 12x |
| Optical zoom | 5x |
| Image stabilizer | ![]() |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Auto focus | ![]() |
| Night mode | ![]() |
| Face detection | ![]() |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Geotagging | ![]() |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Video stabilizer | ![]() |
| Multi-shot | ![]() |
| Self-timer | ![]() |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera type | Triple camera |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 2.4 |
| Second rear camera aperture number | 1.6 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Time lapse mode | ![]() |
| Front camera type | Single camera |
| 12 MP | |
| Third rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | ![]() |
| Second rear camera pixel size | 1.7 µm |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| 3D depth rear camera | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | USB Type-C to Lightning |
| Headset included | ![]() |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time | 80 h |
| Continuous video playback time | 20 h |
| Other features | |
| Touchscreen | ![]() |
| Repairability index | 7.8 |
| Design | |
| Form factor | Bar |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Protection features | Dust resistant, Splash proof, Water resistant |
| Refurbished | ![]() |
| Refurbished grade | Grade C |
| Sensors | |
| Barometer | ![]() |
| Proximity sensor | ![]() |
| Ambient light sensor | ![]() |
| Accelerometer | ![]() |
| Gyroscope | ![]() |
| LiDAR sensor | ![]() |
| Performance | |
| Vibrating alert | ![]() |
| Fast charging | ![]() |
| Video call | ![]() |
| Face recognition | ![]() |
| Hearing aid compatibility | ![]() |
| Wireless charging | ![]() |
| 4 | |
| Features | |
| Product type | Refurbished smartphone |
| Multimedia | |
| Speakers | stereo |
| FM radio | ![]() |
| Audio formats supported | AAC-LC, AAX, AAX+, AC3, ALAC, EAC3, FLAC, HE-AAC, HE-AAC v2, LPCM, MP3 |
| Video formats supported | H.264, HEVC, M-JPEG, MPEG‑4 Part 2 |
| Subscription | |
| Subscription type | No subscription |
Experience the power and elegance of the iPhone 12 Pro Max in stunning Pacific Blue. This device features a massive 6.7-inch Super Retina XDR display, providing an immersive viewing experience for all your media. Powered by the A14 Bionic chip, it delivers lightning-fast performance, whether you're gaming, multitasking, or editing high-resolution photos. With a generous 512GB of storage, you will have ample space for all your apps, high-quality videos, and professional-grade photography.
The Pro camera system takes mobile photography to the next level, featuring 12MP Ultra Wide, Wide, and Telephoto lenses. Night mode, Deep Fusion, and Smart HDR 3 ensure incredible detail even in low light, while the LiDAR Scanner improves AR experiences and autofocus. This model also supports 5G connectivity for faster downloads and high-quality streaming on the go, making it a powerful tool for both work and play.
This specific unit is in "Working condition," which means it has noticeable signs of wear such as scratches, dents, or other marks. However, we guarantee that there are no cracks in the screen and the battery remains in good condition. Every phone undergoes a rigorous testing and cleaning process by our professional staff to ensure it works perfectly. By choosing this refurbished device, you enjoy significant cost savings and a 12-month warranty, all while making an environmentally friendly choice by reducing electronic waste.
Key features- 6.7-inch Super Retina XDR OLED display
- A14 Bionic chip with 16-core Neural Engine
- Pro 12MP camera system: Ultra Wide, Wide, and Telephoto
- LiDAR Scanner for Night mode portraits and faster autofocus in low light
- 512GB internal storage capacity
- 5G capable for superfast downloads and high-quality streaming
- Ceramic Shield front and surgical-grade stainless steel frame
- Professionally tested, cleaned, and fully functional
- Refurbished iPhone 12 Pro Max 512GB, Pacific Blue
- Charger cable
- Sim ejector
- Please note: Wall charger is not included
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info


