Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability 1
Delivery
Price development
Manuals
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132 g |
| Energy management | |
| Output voltage | 48 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Packaging data | |
| Package weight | 148 g |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package width | 70 mm |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Features | |
| Plug and Play | ![]() |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | White |
| Cable type | Round cable |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Fast charging | ![]() |
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | USB-C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Retractable | ![]() |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector shielding | ![]() |
| Reversible connectors | ![]() |
![]() | |
| Magnetic connector | ![]() |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| Connector adapter | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Packaging composition | |
| Plastic packaging weight | 3 g |
| EAN | 8719214473617 |
| Warranty | 2 years |
The CLUB 3D Magnetic-Coil cable is designed for high-power delivery and cable management. It features a magnetic coil structure that allows the cable to stay organized and tangle-free during storage or use. This cable supports the Power Delivery 3.1 standard, providing up to 240W of power for rapid charging of high-performance laptops and accessories. The two-meter length provides sufficient reach for desktop workstations or mobile charging environments. It serves as a dedicated charging and data interface for devices utilizing the USB-C standard.
Key Features:- Length: 2m
- Connectivity: USB-C – USB-C
- Standard: PD3.1
- Speed: 0.48Gbit/s
- Power: 240W
- Color: White
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 5 pcs
Estimated delivery: Today
Estimated delivery: Today
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Estimated delivery: 28.05 - 31.05
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: Today
Estimated delivery time: Today
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 28.05 - 31.05
Estimated delivery time: 28.05 - 31.05
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Estimated delivery time: 29.05 - 01.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Estimated delivery time: 28.05 - 01.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05
Estimated delivery time: 29.05 - 31.05
- leaflet (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


