6190€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Technical details | |
![]() | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 860 g |
| Height | 250 mm |
| Width | 135 mm |
| Depth | 210 mm |
| Energy management | |
| Power | 400 W |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package width | 180 mm |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Water level indicator | ![]() |
| Removable drip tray | ![]() |
| 360° rotational base | ![]() |
| Cordless | ![]() |
| Control type | Buttons |
| Clock function | ![]() |
| Built-in light | ![]() |
| Built-in display | ![]() |
| Adjustable drip tray | ![]() |
| Cup holder | ![]() |
| Automatic capsule ejection | ![]() |
| Performance | |
| Certification | CE |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Cup warmer | ![]() |
| Built-in grinder | ![]() |
| Adjustable steam | ![]() |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Steam pipe | ![]() |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Built-in milk frother | ![]() |
| Adjustable coffee spout height | ![]() |
| Appliance placement | Countertop |
| Adjustable coffee spout width | ![]() |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Capacity in cups | 4 cups |
| Product type | Moka Pot |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 256 pc(s) |
| Master (outer) case height | 535 mm |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.42 kg |
| Master (outer) case length | 285 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 4320 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 8680 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 10160 pc(s) |
| Cooking functions & programs | |
| Coffee making | ![]() |
| Espresso making | ![]() |
| Multi beverage | ![]() |
| EAN | 8003705110960 |
The Ariete Moka Aroma Electric is a self-contained electric moka pot that brews up to four cups per cycle using standard ground coffee. Eliminating the need for a stovetop, this unit utilizes a built-in heating system to produce traditional moka-style coffee. It features a classic black design, weighs 860 grams, and sits on a cordless 360-degree base for easy lifting and serving. This standalone configuration makes the brewer suitable for both home kitchens and office environments.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Estimated delivery: 01.06 - 03.06
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


