XGIMI Vibe One WM03H-2 Google TV LCD Full HD 250 ANSI lm Portable LED Projector, Cloud Ash
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| DC-in jack | ![]() |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Lens system | |
| Focus | Auto |
| Throw ratio | 1.3:1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 306.9 mm |
| Width | 115 mm |
| Depth | 135.4 mm |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Networking | |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Projector | |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Projection technology | LCD |
| Projector brightness | 250 ANSI lumens |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Projector native resolution | 1920 x 1080 |
| Smart projector | ![]() |
| Video | |
| Full HD | ![]() |
| Supported video modes | 1080p |
| Operating system/software | |
| Software support | Google TV |
| Packaging content | |
| Remote control included | ![]() |
| Batteries included | ![]() |
| Design | |
| Product type | Portable projector |
| Features | |
| Noise level | 28 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | ![]() |
| Multimedia | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in speaker(s) | ![]() |
| Light source | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 25000 h |
| EAN | 6935670514318 |
The XGIMI WM03H-2 Vibe One is a portable, battery-powered projector designed for use away from mains power. It uses an LED light source and LCD technology to deliver a native 1080p resolution. With 250 ANSI lumens of brightness, it is suitable for screen sizes between 45 and 150 inches. A 1.3:1 throw ratio and High Dynamic Range (HDR) support ensure accurate image scaling and contrast. Setup is simple thanks to integrated auto-focus and continuous auto-keystone correction, which squares the image even when the projector is positioned at an angle.
The built-in Google TV software provides smart functionality, using Wi-Fi 5 for direct access to streaming platforms. Media can be played via an HDMI input or a USB 2.0 Type-A port. Audio is handled by 6W dual speakers, while Bluetooth 5.1 allows for the connection of external wireless sound equipment. The projector operates at a quiet 28 dB and consumes 65 watts under typical use. The compact enclosure houses a light source rated for an estimated 25,000 hours of service.
Key Features:- Native Aspect Ratio: 16:9
- Typical Contrast Ratio: 1500:1
- Projection Modes: Front, Rear, Front Ceiling, Rear Ceiling
- Product Weight: 1400 g
- Product Colour: Cloud Ash
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 08.06 - 10.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 08.06 - 10.06
Estimated delivery time: 08.06 - 09.06
Estimated delivery time: 09.06 - 10.06
Estimated delivery time: 09.06 - 10.06
Estimated delivery time: 09.06
Estimated delivery time: 08.06 - 10.06
Estimated delivery time: 08.06 - 10.06
Estimated delivery time: 09.06


