Asus ProArt PRT-BE5000 Router, Wi-Fi 7, BE5000, Dual-band, with 2.5G WAN, Black
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | ![]() |
| USB port | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 476 g |
| Height | 200 mm |
| Width | 131 mm |
| Depth | 37.5 mm |
| Energy management | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power source type | DC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Protocols | |
| DHCP client | ![]() |
| DHCP server | ![]() |
| Networking | |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11be |
| VPN support | Instant Guard, VPN Client L2TP, VPN Client Open VPN, VPN Client PPTP, VPN Client WireGuard, VPN Server IPSec, VPN Server Open VPN, VPN Server PPTP, VPN Server WireGuard |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Dynamic DNS (DDNS) | ![]() |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.16 kg |
| Package depth | 176 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package width | 231 mm |
| Package type | Box |
| Security | |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3-Personal, WPA2-Enterprise, WPS, SSH |
| Firewall security | Maximum Firewall Keyword Filter : 64; Maximum Firewall Network Service Filter : 32; Maximum Firewall URL Filter : 64 |
| MAC address filtering | ![]() |
| NAT functionality | PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay |
| Parental control | ![]() |
| IGMP snooping | ![]() |
| DMZ support | ![]() |
| IP address filtering | ![]() |
| Network address translation (NAT) | ![]() |
| Firewall | ![]() |
| URL filtering | ![]() |
| Filtering | ![]() |
| Schedule access | ![]() |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Modulation | 4096-QAM, OFDMA |
| Wi-Fi | ![]() |
| Static IP | ![]() |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4320 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4320 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Point-to-point protocol over Ethernet (PPPoE) | ![]() |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | ![]() |
| Web-based management | ![]() |
| Reset button | ![]() |
| WPS push button | ![]() |
| Backup function | ![]() |
| Traffic statistics | ![]() |
| Bandwidth control | ![]() |
| MU-MIMO technology | ![]() |
| Intelligent Mesh technology | ![]() |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | ![]() |
| Warranty card | ![]() |
| Packaging content | PRT-BE5000 RJ-45 cable Power adapter Quick Start Guide Warranty card |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 5 |
| Detachable antenna(s) | ![]() |
| Antenna design | Internal |
| Other features | |
| Frequency band | 2.4 / 5 GHz |
| Design | |
| LED indicators | Power, WAN, LAN, WLAN |
| Product colour | Black |
| Indication light | ![]() |
| On/off switch | ![]() |
| Placement | Desktop |
| Product type | Tabletop router |
| Mobile networking | |
| 4G | ![]() |
| 5G | ![]() |
| Features | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 12 MB |
| Firmware upgradeable | ![]() |
| BeamForming | ![]() |
| WAN connection | |
| WAN connection type | RJ-45 |
| DSL WAN | ![]() |
| Ethernet WAN | ![]() |
| SIM card slot | ![]() |
| 3G/4G USB modem compatibility | ![]() |
| EAN | 4711636407038 |
| Warranty | 1 year |
The ASUS ProArt PRT-BE5000 is a dual-band Wi-Fi 7 tabletop router. It manages network traffic across 2.4 GHz and 5 GHz bands, reaching a maximum wireless transfer rate of 4320 Mbit/s (up to 4320 Mbit/s on the 5 GHz band and 688 Mbit/s on the 2.4 GHz band). The router uses 4096-QAM and OFDMA to improve efficiency for high-bandwidth tasks. Five internal antennas support MU-MIMO and beamforming for stable connections, and integrated mesh technology allows for network expansion with compatible hardware.
Wired connectivity includes one RJ-45 WAN port and four 2.5 Gigabit Ethernet LAN ports. Security features include WPA3-Personal and WPA2-Enterprise, a built-in firewall, and URL filtering. You can manage settings—including DHCP, DMZ, and parental controls—through a web-based interface. The router supports VPN client and server roles, with compatibility for WireGuard, OpenVPN, and IPSec protocols. It runs on a DC power supply and features an LED indicator for status monitoring.
Key Features:- Wi-Fi Standard: Wi-Fi 7 (802.11be)
- Maximum Wireless Speed: 4320 Mbit/s
- Wired LAN Ports: 4x 2.5 Gigabit Ethernet
- Wireless Bands: Dual-band 2.4 GHz / 5 GHz
- Security Protocols: WPA3-Personal, WPA2-Enterprise, SSH
- VPN Compatibility: WireGuard, OpenVPN, IPSec, Instant Guard
- Antenna Configuration: 5 internal antennas
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 01.06 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 01.06 - 02.06
Estimated delivery time: 02.06


