No price development information for this product.
(Bargains) ASUS ZenScreen MB229CF 21.5" Full HD, IPS Portable Monitor
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Display | |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 47.6 cm |
| Viewable size, vertical | 26.8 cm |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Response time | 5 ms |
| Colour depth | 8 bit |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Digital horizontal frequency | 30 - 111 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display diagonal (metric) | 55.88 cm |
| Touchscreen | ![]() |
| LED backlight | ![]() |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display technology | LED |
| Anti-glare screen | ![]() |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 102 ppi |
| Panel type | IPS |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | ![]() |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Ports & interfaces | |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | ![]() |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI | ![]() |
| HDCP | ![]() |
| HDCP version | 1.4 |
| Headphone out | ![]() |
| Built-in USB hub | ![]() |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | ![]() |
![]() | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 487 mm |
| Height (with stand) | 722 mm |
| Depth (with stand) | 301 mm |
| Weight (without stand) | 2.2 kg |
| Height (without stand) | 318 mm |
| Width (without stand) | 487 mm |
| Depth (without stand) | 22 mm |
| Weight (with stand) | 4 kg |
| Energy management | |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Packaging data | |
| Package weight | 6 kg |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 398 mm |
| Package width | 547 mm |
| Package type | Box |
| Ergonomics | |
| Cable lock slot | ![]() |
| Wall mountable | ![]() |
| Height adjustment | ![]() |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | ![]() |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | ![]() |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Tilt adjustment | ![]() |
| VESA mounting | ![]() |
| Adjustable height (max) | 18 cm |
| Packaging content | |
| Stand included | ![]() |
| Other features | |
| Certification | Energy Star TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light FSC MIX |
| Brand specific technologies | SPLENDID |
| Shadow control | ![]() |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home |
| Detachable stand | ![]() |
| Performance | |
| Game mode | ![]() |
| NVIDIA G-SYNC | ![]() |
| AMD FreeSync | ![]() |
| Flicker-free technology | ![]() |
| Low Blue Light technology | ![]() |
| VESA Adaptive Sync support | ![]() |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | ![]() |
| Built-in camera | ![]() |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | ![]() |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| EAN | 4711387387658 |
The ASUS ZenScreen MB229CF is a 21.5-inch portable monitor designed to function as a secondary display for various work environments. It features a Full HD (1920 x 1080) resolution on an IPS panel, which provides consistent image clarity and color across wide 178-degree viewing angles. The display has a 100 Hz refresh rate and a 5 ms response time, contributing to smoother motion when scrolling through documents or viewing video content. An anti-glare screen surface is applied to mitigate reflections from ambient light sources.
This monitor offers connectivity through an HDMI 1.4 port and a USB-C port. The USB-C connection supports both video signal transmission (DisplayPort Alt Mode) and up to 60W of power delivery to a connected laptop or device. For user comfort, the integrated stand provides a full range of ergonomic adjustments, including tilt, swivel, pivot, and 180 mm of height adjustment. The unit also includes flicker-free and low blue light technologies to reduce potential eye strain during extended use, and it is compatible with 100 x 100 mm VESA mounts for alternative setups.
Key Features:- 21.5-inch display with 1920 x 1080 Full HD resolution
- Flat IPS panel with an anti-glare screen surface
- 100 Hz refresh rate and 5 ms response time
- 250 cd/m² brightness and a 1000:1 contrast ratio
- Supports AMD FreeSync adaptive sync technology
- One HDMI 1.4 port and one USB-C port with 60W power delivery
- Fully adjustable stand with height, tilt, swivel, and pivot controls
- Integrated carrying handle for enhanced portability
- Built-in speakers and a headphone output jack
- Includes flicker-free and low blue light technologies
Estimated delivery: 30.05
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 30.05 - 02.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 30.05 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 30.05 - 02.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 30.05 - 02.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 01.06 - 04.06
Estimated delivery time: 01.06 - 03.06
Estimated delivery time: 02.06 - 04.06
Estimated delivery time: 02.06 - 04.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06
Estimated delivery time: 01.06 - 04.06
Estimated delivery time: 01.06 - 04.06
Estimated delivery time: 02.06 - 03.06


