LG UltraGear 27GS95QE-B 27" QHD, OLED, 240Hz gamingskärm
Tillverkare: LG
ID: 27GS95QE-B
Beräknad leverans: 22.05 - 25.05
5st tillgängliga hos importören
Välj din butik
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 10:00 - 18:00 Information om butiken
Beställ och hämta efter 1-2 veckor Öppet idag: 09:00 - 17:00 Information om butiken
Skärm
Kontrastförhållande (medel)1500000:1
Betraktningsvinkel (horisontell)178°
Synfältsvinkel (vertikal)178°
Bildförhållande16:9
Skärm diagonal68,6 cm (27")
Svarstid (medel)0,03 ms
Färgdjup10 bit
Upplösning2560 x 1440 pixlar
Diagonal skärmstorlek67,32 cm
Pekskärmcross
Typ av bakgrundsbelysningOLED
Max uppdateringsfrekvens240 hz
SkärmtypOLED
Anti-glare skärmcheckmark
Native bildförhållande16:9
HD-typQuad HD
Pixeltäthet110,8 ppi
Färgomfång98,5%
PaneltypOLED
SkärmformPlatt
checkmark
Ljusstyrka (normal)275 cd/m²
HDR-teknik (High Dynamic Range)DisplayHDR 400 True Black, HDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
FärgområdesstandardDCI-P3
Responstidens mätningstypGTG (Gray to Gray)
Anslutningar
Hörlursutgångar1
Antal HDMI-portar2
HDMI-version2.1
HDMIcheckmark
HDCPcheckmark
Antal Displayportar1
HDCP-version2,3
DisplayPort-version1.4
Hörlursutgångcheckmark
Inbyggd USB-hubbcheckmark
USB-hubbversion3.0
Antal portar uppströms1
Antal USB typ A-portar nedströms2
Vikt & dimension
Bredd (med stativ)604,4 mm
Höjd (med stativ)574,4 mm
Djup (med stativ)258 mm
Vikt (utan stativ)5,05 kg
Höjd (utan stativ)350,6 mm
Bredd (utan stativ)604,4 mm
Djup (utan stativ)45,3 mm
Vikt (med stativ)7,35 kg
Strömtillförsel
Strömförbrukning (vanlig)37,7 W
NätaggregatstypExtern
Strömförbrukning i vänteläge0,5 W
Växelström Frekvens50/60 hz
AC-inspänning100 - 240 V
Strömförbrukning (max)72 W
EnergieffektivitetsskalningA till G
Energieffektivitetsklass (SDR)F
Energieffektivitetsklass (HDR)G
Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar25 kWh
Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar28 kWh
EPREL-kod (Europeisk databas för energimärkta produkter)1820242
Förpackning
Vikt inkl. förpackning11 kg
Låddjup181 mm
Höjd532 mm
Förpackningens bredd808 mm
FörpackningstypLåda
Ergonomi
Produktvikt (oz)checkmark
Höjdjusteringcheckmark
Hållare-10 - 10°
Lutningsvinkel-5 - 15°
Svängarmcheckmark
Gränsssnitt för panelmontering100 x 100 mm
Svängbaracheckmark
Lutningsjusteringcheckmark
Typ av kabellåsanslutningKensington
VESA-fästecheckmark
Justerbar höjd (max)11 cm
Förpackningens innehåll
Fjärrkontroll ingårcheckmark
Kabel inkluderadDisplayPort, HDMI, Energiljus, USB
Stå ingårcheckmark
Nätadapter ingårcheckmark
Övriga egenskaper
UrsprungslandKina
Varumärkesspecifika teknologierBlack Stabilizer, Crosshair, DAS Mode
FPS-räknarecheckmark
Garantiperiod2 År
Design
Produktens färgSvart
Positionering på marknadenSpela
Löstagbart stativcheckmark
Fötter färgSvart
Upplyst monitorstativcheckmark
Prestanda
Spellägecheckmark
smarta funktionerEnergisparande
NVIDIA G-SYNCcheckmark
AMD FreeSynccheckmark
Flimmerfriteknikcheckmark
Låg blåljus-teknikcheckmark
Typ av NVIDIA G-SYNCG-SYNC
Typ av AMD FreeSyncFreeSync Premium Pro
Multimedia
Inbyggd ljuddekoderDTS Headphone:X
Inbyggda högtalarecross
Inbyggd kameracross
EAN8806084749598
Garanti1 år
LG UltraGear 27GS95QE-B är en gamingskärm utrustad med en 27-tums OLED-panel som ger djup svärta och ett kontrastförhållande på 1 500 000:1. Skärmen har QHD-upplösning (2560 x 1440) för en detaljerad och skarp bild. Kombinationen av 240 Hz uppdateringsfrekvens och 0,03 ms svarstid (GtG) minimerar rörelseoskärpa och eftersläpningar i snabba spel. Den 10-bitars panelen är fabrikskalibrerad och täcker 98,5 % av DCI-P3-färgrymden, vilket säkerställer korrekt färgåtergivning för spel och innehållsskapande.
Anslutningsmöjligheterna inkluderar två HDMI 2.1-portar och en DisplayPort 1.4, vilket ger fullt stöd för höga uppdateringsfrekvenser på både PC och konsoler. En inbyggd USB 3.0-hubb med två nedströmsportar förenklar anslutning av kringutrustning. Stativet erbjuder omfattande ergonomiska justeringar, inklusive höjd (110 mm), lutning, vridning och pivot. För att motverka screen tearing är skärmen kompatibel med både AMD FreeSync Premium Pro och NVIDIA G-SYNC. Den kan även monteras med ett 100 x 100 mm VESA-fäste.
Nyckelfunktioner:
  • 27-tums OLED-panel med QHD-upplösning (2560 x 1440)
  • 240 Hz uppdateringsfrekvens och 0,03 ms (GtG) svarstid
  • 98,5 % DCI-P3 färgtäckning och 10-bitars färgdjup
  • Certifierad för VESA DisplayHDR 400 TRUE BLACK
  • Kompatibel med AMD FreeSync Premium Pro och NVIDIA G-SYNC
  • Anslutningar för HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 och USB 3.0
  • Fullt justerbart stativ med höjd, lutning, vridning och pivot
  • 100 x 100 mm VESA-monteringsstandard