Asus ProArt PRT-BE5000 router, Wi-Fi 7, BE5000, Dual-band, med 2,5G WAN, svart
Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Anslutningar | |
| Antal LAN (RJ-45) anslutningar | 4 |
| Likströmsingång | ![]() |
| USB-port | ![]() |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 476 g |
| Höjd | 200 mm |
| Bredd | 131 mm |
| Djup | 37,5 mm |
| Strömtillförsel | |
| Utgångsspänning | 12 V |
| Uteffekt | 2 A |
| Strömkälla av typen | DC |
| Växelström Frekvens | 50/60 hz |
| AC-inspänning | 100 - 240 V |
| Protokoll | |
| DHCP-klient | ![]() |
| DHCP-server | ![]() |
| Nätverk | |
| Nätverksansluten (Ethernet) | ![]() |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11be |
| VPN-stöd | Instant Guard, VPN Client L2TP, VPN Client Open VPN, VPN Client PPTP, VPN Client WireGuard, VPN Server IPSec, VPN Server Open VPN, VPN Server PPTP, VPN Server WireGuard |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Dynamisk DNS (DDNS) | ![]() |
| Typ av Ethernet LAN-gränssnitt | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Förpackning | |
| Vikt inkl. förpackning | 1,16 kg |
| Låddjup | 176 mm |
| Höjd | 106 mm |
| Förpackningens bredd | 231 mm |
| Förpackningstyp | Låda |
| Bevakning | |
| Kryptering/säkerhet | WPA, WPA2, WPA3-Personal, WPA2-Enterprise, WPS, SSH |
| Brandväggssäkerhet | Maximum Firewall Keyword Filter : 64; Maximum Firewall Network Service Filter : 32; Maximum Firewall URL Filter : 64 |
| MAC-adressfiltrering | ![]() |
| NAT funktionalitet | PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay |
| Föräldrakontroll | ![]() |
| IGMP-snooping | ![]() |
| DMZ-stöd | ![]() |
| Filtrering för IP-adress | ![]() |
| Nätverksadressöversättning (NAT) | ![]() |
| Brandvägg | ![]() |
| URL-filtrering | ![]() |
| Filtrering | ![]() |
| Schemalägg åtkomst | ![]() |
| Trådlös LAN | |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Modulator | 4096-QAM, OFDMA |
| Wi-Fi | ![]() |
| Statisk IP | ![]() |
| Wi-Fi-band | Dual-band (2,4 GHz / 5 GHz) |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (max) | 4320 Mbit/s |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (första bandet) | 688 Mbit/s |
| Dataöverföringshastighet via WLAN (andra bandet) | 4320 Mbit/s |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Anslutning av nätverk till internet genom ett bredbandsmedium (PPPoe) | ![]() |
| Management features | |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | ![]() |
| Webbaserad adminstraion | ![]() |
| Återställningsknapp | ![]() |
| WPS tryckknapp | ![]() |
| Säkerhetskopieringsfunktion | ![]() |
| Trafikstatistik | ![]() |
| Bandbreddskontroll | ![]() |
| MU-MIMO-teknik | ![]() |
| Intelligent mesh-teknik | ![]() |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Kabel inkluderad | LAN (RJ-45) |
| Snabbstartsguide | ![]() |
| Garantisedel | ![]() |
| Förpackningarnas innehåll | PRT-BE5000 RJ-45 cable Power adapter Quick Start Guide Warranty card |
| Antenn | |
| Antenner mängd | 5 |
| Löstagbar(a) antenn(er) | ![]() |
| Antenndesign | Intern |
| Övriga egenskaper | |
| Frekvensband | 2.4 / 5 GHz |
| Design | |
| LED-indikatorer | Energiljus, WAN, LAN, WLAN |
| Produktens färg | Svart |
| Kontrollampa | ![]() |
| På / av-knapp | ![]() |
| placering | Skrivbord |
| Produkttyp | Bordsrouter |
| Mobilt nätverk | |
| 4G | ![]() |
| 5G | ![]() |
| Egenskaper | |
| Processorfrekvens | 2000 MHz |
| Internminne | 1000 MB |
| Flashminne | 12 MB |
| Firmware kan uppgraderas | ![]() |
| Beamforming | ![]() |
| WAN-anslutning | |
| Typ av WAN-anslutning | RJ-45 |
| DSL WAN | ![]() |
| Ethernet WAN | ![]() |
| SIM-kortplats | ![]() |
| Kompatibelt med 3G/4G USB-modem | ![]() |
| EAN | 4711636407038 |
| Garanti | 1 år |
ASUS ProArt PRT-BE5000 är en Wi-Fi 7-router med dubbla band. Den hanterar nätverkstrafik via 2,4 GHz- och 5 GHz-banden och når en maximal trådlös överföringshastighet på 4 320 Mbit/s (upp till 4 320 Mbit/s på 5 GHz-bandet och 688 Mbit/s på 2,4 GHz-bandet). Routern använder 4096-QAM och OFDMA för ökad effektivitet vid trafikintensiva uppgifter. Fem interna antenner med stöd för MU-MIMO och strålformning (beamforming) säkerställer stabila anslutningar, och tack vare integrerad mesh-teknik kan nätverket enkelt utökas med kompatibel hårdvara.
För trådbunden anslutning finns en RJ-45 WAN-port och fyra 2,5 Gigabit Ethernet-portar. Säkerheten hanteras via WPA3-Personal, WPA2-Enterprise, en inbyggd brandvägg och URL-filtrering. Inställningar som DHCP, DMZ och föräldrakontroll sköts via ett webbaserat gränssnitt. Routern fungerar som både VPN-klient och server och stöder protokollen WireGuard, OpenVPN och IPSec. Enheten strömförsörjs med likström (DC) och har en LED-indikator för statusövervakning.
Huvudfunktioner:- Wi-Fi-standard: Wi-Fi 7 (802.11be)
- Maximal trådlös hastighet: 4 320 Mbit/s
- Trådbundna portar: 4 st. 2,5 Gigabit Ethernet
- Trådlösa band: Dubbla band (2,4 GHz / 5 GHz)
- Säkerhetsprotokoll: WPA3-Personal, WPA2-Enterprise, SSH
- VPN-stöd: WireGuard, OpenVPN, IPSec, Instant Guard
- Antenner: 5 interna
Beräknad leverans: 01.06 - 02.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 01.06 - 02.06
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 01.06 - 02.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 01.06 - 02.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 01.06 - 02.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 01.06 - 02.06
Beräknad leveranstid: 01.06
Beräknad leveranstid: 02.06
Beräknad leveranstid: 02.06
Beräknad leveranstid: 02.06
Beräknad leveranstid: 01.06 - 02.06
Beräknad leveranstid: 01.06 - 02.06
Beräknad leveranstid: 02.06


