Produktspecifikation
Välj en eller flera funktioner för att söka efter produkter med samma specifikationer.| Processor | |
| Processor | 7300 Max |
| Processorfamilj | MediaTek Dimensity |
| Processorkärnor | 8 |
| Processorfrekvens | 2,5 GHz |
| Skärm | |
| Skärm diagonal | 17,2 cm (6.78") |
| Ljusstyrka | 1400 cd/m² |
| Färgdjup | 10 bit |
| Upplösning | 1272 x 2772 pixlar |
| Max uppdateringsfrekvens | 144 hz |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Pixeltäthet | 450 ppi |
| Paneltyp | AMOLED |
| Skärmform | Platt |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
![]() | |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Förhållande mellan skärm och kropp | 93,57% |
| Svarsfrekvens för beröring | 240 hz |
| Anslutningar | |
| USB-anslutning | USB-C |
| Hörlursanslutning | USB Type-C |
| USB-version | USB 2.0 |
| Vikt & dimension | |
| Vikt | 192 g |
| Höjd | 162,6 mm |
| Bredd | 77,6 mm |
| Djup | 7,75 mm |
| Strömtillförsel | |
| Laddningsport USB Typ-C | ![]() |
| Varaktighet | |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP69K |
| Nätverk | |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth-profiler | SBC, AAC, LDAC, APTX, APTX-HD, LHDC |
| SIM-korttyp | Nano-SIM |
| Närfältskommunikation (NFC) | ![]() |
| 4G-standarder | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G-standarder | WCDMA |
| SIM-kortskapacitet | Dubbla SIM-kort |
| Wi-Fi-standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobilt nätverksgeneration | 5G |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | ![]() |
| 5G-standard | NR |
| Lagringsmedia | |
| Typ av minneskort | Stöds inte |
| RAM-kapacitet | 8 GB |
| Intern lagringskapacitet | 512 GB |
| RAM-typ | LPDDR4X |
| Messaging | |
| SMS | ![]() |
| E-post | ![]() |
| Navigation | |
| Elektronisk kompass | ![]() |
| GPS | ![]() |
| Wi-Fi-positionering | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| Programvara | |
| Plattform | Android |
| Installerat operativsystem | Android |
| Operativsystemsförgrening | realme UI 7.0 |
| Kamera | |
| Bildstabiliserare | ![]() |
| Bildupplösning vid videoinspelning (max) | 3840 x 2160 pixlar |
| Automatisk fokus | ![]() |
| Nattläge | ![]() |
| Panorama | ![]() |
| Maximal bildfrekvens | 60 fps |
| Bildstabilisatortyp | Optical Image Stabilization (OIS), Electronic Image Stabilization (EIS) |
| Videoinspelning | ![]() |
| Video-inspelningslägen | 720p, 1080p |
| Självutlösare | ![]() |
| Upplösning (numerisk), bakre kamera | 200 MP |
| Upplösning (numerisk), främre kamera | 50 MP |
| Läge för stående format | ![]() |
| Typ av bakre kamera | Dubbelkamera |
| Upplösning för sekundär, bakre kamera (numerisk) | 8 MP |
| Slutartal för bakre kamera | 1,8 |
| Bländartal för sekundär, bakre kamera | 2.2 |
| Slutartal för främre kamera | 2,4 |
| Time lapse-läge | ![]() |
| Typ av främre kamera | Enkel kamera |
| Bakre kamera, blixt | ![]() |
| Bakre kamera, synfältsvinkel | 84° |
| Andra bakre kamerans synfältsvinkel (FOV) | 112° |
| Främre kamera, synfältsvinkel | 86,7° |
| Andra bakre kamerans linselement | Lins med 5 element |
| Bakre kamerans linselement | Lins med 6 element |
| Främre kamerans linselement | Lins med 5 element |
| Slow motion-läge | ![]() |
| Slow motion-hastighet | 720p: 240 fps, 120 fps |
| Förpackningens innehåll | |
| AC-adapter inkluderad | ![]() |
| Kabel inkluderad | USB |
| Snabbstartsguide | ![]() |
| Skyddsfodral | ![]() |
| Utstötningsstift | ![]() |
| Batteri | |
| Batterikapacitet | 6500 mAh |
| Design | |
| Formfaktor | Bär |
| Produktens färg | Grå |
| Färgnamn | Pebble Grey |
| Sensorer | |
| Närhetssensor | ![]() |
| Ljussensor | ![]() |
| Accelerometer | ![]() |
| Gyroskop | ![]() |
| Färgtemperatursensor | ![]() |
| Prestanda | |
| Video adapter | Mali-G615 |
| Högtalartelefon | ![]() |
| Vibrationsalarm | ![]() |
| Fingeravtrycksläsare | ![]() |
| Snabb laddning | ![]() |
| Ansiktsigenkänning | ![]() |
| Trådlös laddning | ![]() |
| Snabbladdningsteknik | Ultra Charge, Programmable Power Supply (PPS), Power Delivery 2.0 |
| EAN | 6941764485037 |
| Garanti | 2 år |
Realme 16 Pro 5G (512 GB, 8 GB, Pebble Grey) är en Android-telefon med en 6,78-tums AMOLED-skärm. Den platta skärmen har en uppdateringsfrekvens på 144 Hz, en maximal ljusstyrka på 1400 cd/m² och en upplösning på 1272 x 2772 pixlar. Det bakre kamerasystemet har en huvudsensor på 200 megapixel och ett sekundärt objektiv på 8 megapixel, utrustat med bildstabilisering, autofokus och ett dedikerat nattläge. Enheten spelar in video i upp till 3840 x 2160 pixlar. Den drivs av en åttakärnig MediaTek Dimensity 7300 Max 5G-processor med en klockfrekvens på 2,5 GHz.
Telefonen kör Android 16 med gränssnittet Realme UI 7.0. För anslutning finns stöd för dubbla Nano-SIM för 5G-nätverk samt Wi-Fi 6. Tillbehör kopplas via Bluetooth 5.4, och ett integrerat NFC-chip möjliggör kontaktlösa betalningar. För positionering och orientering används GPS, gyroskop och kompass. Trådbunden dataöverföring sker via en USB 2.0 Type-C-port. Säkerhetsfunktionerna består av ansiktsigenkänning och en fingeravtrycksläsare.
Huvudfunktioner:- 8 GB RAM för multitasking
- 512 GB intern lagring för media och systemfiler
- 50 megapixel främre kamera för selfies
- 6500 mAh-batteri med snabbladdning
- Videoinspelning i upp till 60 fps
- Vikt: 192 gram (Pebble Grey-utförande)
- Integrerad sensor för omgivande ljus, närhetssensor och accelerometer
Beräknad leverans: 03.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 03.06 - 08.06
Idag: 09:00 - 17:00
Beräknad leverans: 03.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leverans: 03.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 18:00
Beräknad leverans: 03.06 - 08.06
Idag: 10:00 - 17:00
Beräknad leveranstid: 03.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 07.06
Beräknad leveranstid: 04.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 04.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 04.06 - 07.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 03.06 - 08.06
Beräknad leveranstid: 04.06 - 07.06







