Tärkeimmät tekniset tiedot
Valitse yksi tai useampi ominaisuus etsiäksesi tuotteita, joilla on samat tekniset tiedot.| Prosessori | |
| Prosessorimalli | 7300 Max |
| Suoritinperhe | MediaTek Dimensity |
| Prosessorin ytimet | 8 |
| Prosessorin taajuus | 2,5 GHz |
| Näyttö | |
| Näytön halkaisija | 17,2 cm (6.78") |
| Näytön kirkkaus | 1400 cd/m² |
| Värin syvyys | 10 bittiä |
| Näytön erottelutarkkuus | 1272 x 2772 pikseliä |
| Suurin päivitystaajuus | 144 Hz |
| Näytön tyyppi | AMOLED |
| Pikselitiheys | 450 ppi |
| Paneelin tyyppi | AMOLED |
| Näytön muoto | Tasainen |
| Näyttövärejä | 1,07 miljardia väriä |
| HDR-tuettu | ![]() |
| Korkeadynaaminen teknologia-alue (HDR) | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Näytön ja rungon suhde | 93,57% |
| Kosketuksen vastenopeus | 240 Hz |
| Liitettävyys | |
| USB-liitin | USB-C |
| Kuulokkeiden liitettävyys | USB Type-C |
| USB-versio | USB 2.0 |
| Paino ja mitat | |
| Paino | 192 g |
| Tuotteen korkeus | 162,6 mm |
| Tuotteen leveys | 77,6 mm |
| Tuotteen syvyys | 7,75 mm |
| Virranhallinta | |
| USB C-tyypin latausportti | ![]() |
| Kestoaika | |
| International Protection (IP)-koodi | IP69K |
| Verkko | |
| Wi-Fi-standardit | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth-versio | 5.4 |
| Bluetooth | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Bluetooth-profiilit | SBC, AAC, LDAC, APTX, APTX-HD, LHDC |
| SIM-kortin tyyppi | NanoSIM |
| Lähialueen kommunikointi (NFC) | ![]() |
| 4G-standardit | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G-standardit | WCDMA |
| SIM-kortin kapasiteetti | Kaksois-SIM |
| Wi-Fi-standardi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobiiliverkon sukupolvi | 5G |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | ![]() |
| 5G-vakio | NR |
| Tallennusväline | |
| Yhteensopivat muistikortit | Ei tuettu |
| RAM-kapasiteetti | 8 GB |
| Sisäinen tallennuskapasiteetti | 512 GB |
| RAM-tyyppi | LPDDR4X |
| Viestintä | |
| Tekstiviestijärjestelmä (SMS) | ![]() |
| Sähköposti | ![]() |
| Navigointi | |
| Sähkökäyttöinen kompassi | ![]() |
| GPS (satelliitti) | ![]() |
| Wi-Fi -paikannus | ![]() |
| GLONASS | ![]() |
| GPS | ![]() |
| BeiDou | ![]() |
| Galileo | ![]() |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | ![]() |
| Ohjelmisto | |
| Käyttöalusta | Android |
| Käyttöjärjestelmä asennettu | Android |
| Käyttöjärjestelmän haarukka | realme UI 7.0 |
| Kamera | |
| Kuvanvakain | ![]() |
| Videon kaappaus resoluutio (max) | 3840 x 2160 pikseliä |
| Automaattinen tarkennus | ![]() |
| Yötila | ![]() |
| Panoraama | ![]() |
| Suurin kuvataajuus | 60 fps |
| Kuvanvakaimen tyyppi | Optical Image Stabilization (OIS), Electronic Image Stabilization (EIS) |
| Videon tallennus | ![]() |
| Videotallennustilat | 720p, 1080p |
| Itselaukaisin | ![]() |
| Takakameran resoluutio (numeerinen) | 200 MP |
| Etukameran resoluutio (numeerinen) | 50 MP |
| Muotokuvatila | ![]() |
| Takakameran tyyppi | Kaksoiskamera |
| Toisen takakameran resoluutio (numeerinen) | 8 MP |
| Takakameran aukon luku | 1,8 |
| Toisen takakameran aukko | 2.2 |
| Etukameran aukko | 2.4 |
| Nopeutus-tila | ![]() |
| Etukameran tyyppi | Yksi kamera |
| Takakameran salama | ![]() |
| Takakameran näkökenttäkulma (FOV) | 84° |
| Toisen takakameran näkökenttäkulma (FOV) | 112° |
| Etukameran näkökenttäkulma (FOV) | 86,7° |
| Toisen takakameran linssielementit | 5-elementtinen linssi |
| Takakameran linssielementit | 6-elementtinen linssi |
| Etukameran linssielementit | 5-elementtinen linssi |
| Hidastustila | ![]() |
| Hidastettu liike | 720p: 240 fps, 120 fps |
| Pakkauksen sisältö | |
| Virtalähde mukana | ![]() |
| Sisältää johdot | USB |
| Pika-aloitusopas | ![]() |
| Suojakotelo | ![]() |
| SIM-kortin poistotyökalu | ![]() |
| Akku | |
| Akun kapasiteetti | 6500 mAh |
| Suunnittelu | |
| Kotelo | Perusmalli |
| Tuotteen väri | Harmaa |
| Värin nimi | Pebble Grey |
| Anturit | |
| Lähestymisanturi | ![]() |
| Ympäristön valotunnistin | ![]() |
| Kiihtyvyysmittari | ![]() |
| Gyroskooppi | ![]() |
| Värilämpötila-anturi | ![]() |
| Suorituskyky | |
| Näytönohjain | Mali-G615 |
| Kaiutinpuhelin | ![]() |
| Värinähälytys | ![]() |
| Sormenjälkilukija | ![]() |
| Pikalataus | ![]() |
| Kasvojentunnistus | ![]() |
| Langaton lataaminen | ![]() |
| Nopea lataus -teknologia | Ultra Charge, Programmable Power Supply (PPS), Power Delivery 2.0 |
| EAN | 6941764485037 |
| Takuu | 2 vuotta |
Realme 16 Pro 5G (512 Gt, 8 Gt, Pebble Grey) on Android-älypuhelin, jossa on 6,78 tuuman AMOLED-näyttö. Näytön virkistystaajuus on 144 Hz, huippukirkkaus 1400 cd/m² ja resoluutio 1272 x 2772 pikseliä. Takakamerajärjestelmään kuuluu 200 megapikselin pääkamera ja 8 megapikselin lisäkamera, joissa on kuvanvakautus, automaattitarkennus ja erillinen yötila. Laite tallentaa videota jopa 3840 x 2160 pikselin tarkkuudella. Puhelimen tehonlähteenä toimii kahdeksanytiminen MediaTek Dimensity 7300 Max 5G -piirisarja (2,5 GHz).
Puhelimessa on Android 16 -käyttöjärjestelmä ja realme UI 7.0 -käyttöliittymä. Yhteyksiin kuuluvat tuki kahdelle Nano-SIM-kortille (5G) sekä Wi-Fi 6. Lisälaitteet kytketään Bluetooth 5.4 -yhteydellä, ja integroitu NFC-siru mahdollistaa lähimaksut. Puhelimessa on myös GPS-vastaanotin, gyroskooppi ja kompassi sijainti- ja suuntatietoja varten. Langallinen tiedonsiirto tapahtuu USB 2.0 Type-C -portin kautta. Tietoturvaominaisuuksiin kuuluvat kasvojentunnistus ja sormenjälkilukija.
Tärkeimmät ominaisuudet:- 8 Gt RAM-muistia moniajoa varten
- 512 Gt tallennustilaa
- 50 megapikselin etukamera
- 6500 mAh:n akku pikalatauksella
- Videotallennus jopa 60 fps:n nopeudella
- Paino: 192 grammaa (Pebble Grey -viimeistely)
- Varustettu ympäristön valoisuuden tunnistimella, etäisyysanturilla ja kiihtyvyysanturilla
Arvioitu toimitus: 03.06. - 08.06.
Tänään: 10:00 - 18:00
Arvioitu toimitus: 03.06. - 08.06.
Tänään: 09:00 - 17:00
Arvioitu toimitus: 03.06. - 08.06.
Tänään: 10:00 - 17:00
Arvioitu toimitus: 03.06. - 08.06.
Tänään: 10:00 - 18:00
Arvioitu toimitus: 03.06. - 08.06.
Tänään: 10:00 - 17:00
Arvioitu toimitusaika: 03.06. - 08.06.
Arvioitu toimitusaika: 03.06. - 07.06.
Arvioitu toimitusaika: 04.06. - 08.06.
Arvioitu toimitusaika: 04.06. - 08.06.
Arvioitu toimitusaika: 04.06. - 07.06.
Arvioitu toimitusaika: 03.06. - 08.06.
Arvioitu toimitusaika: 03.06. - 08.06.
Arvioitu toimitusaika: 04.06. - 07.06.







