Epson 378 C13T37884020 ink cartridge kit, Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light Magenta, Yellow
Manufacturer: EPSON
ID: C13T37884020
7690€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Packaging data | |
| Package weight | 212 g |
| Package depth | 39 mm |
| Package height | 159 mm |
| Package width | 372 mm |
| Package type | Blister |
| Features | |
| Type | Original |
| Colour | ![]() |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - Expression Photo XP-8500 - Expression Photo HD XP-15000 |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Country of origin | Indonesia |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Brand compatibility | Epson |
| OEM code | C13T37884020 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink volume | 5.5 ml |
| Black ink page yield | 240 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 4.1 ml |
| Colour ink page yield | 360 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Supply type | Multi pack |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648996 |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| EAN | 8715946646480 |
| Warranty | 1 year |
The EPSON C13T37884020 is a six-color multi-pack designed for use with compatible Expression Photo series inkjet printers. This set contains cartridges for Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light Magenta, and Yellow, utilizing a six-tank system optimized for high-definition photographic output. All included cartridges contain pigment-based ink formulations across the color spectrum. The black cartridge provides an estimated yield of 240 pages based on standardized testing, while the five color cartridges are rated for a collective yield of 360 pages.
Key Features:- Six individual ink cartridges included in the package
- Compatible with Expression Photo XP-8500 and XP-15000 models
- Employs pigment-based ink for consistent output
- Standard yield black ink volume of 5.5 ml
- Standard yield color ink volume of 4.1 ml per cartridge
- Supply type is original equipment manufacturer Ink Cartridge
- Intended for use with Inkjet printing technology
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Today: 11:00 - 15:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Today: Closed
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Today: Closed
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Today: Closed
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Estimated delivery: 05.05 - 08.05
Today: 10:00 - 14:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 05.05 - 08.05
Estimated delivery time: 05.05 - 08.05
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 05.05 - 07.05
Estimated delivery time: 05.05 - 07.05
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 06.05 - 08.05
Estimated delivery time: 06.05 - 08.05
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 06.05 - 08.05
Estimated delivery time: 06.05 - 08.05
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 06.05 - 07.05
Estimated delivery time: 06.05 - 07.05
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 05.05 - 08.05
Estimated delivery time: 05.05 - 08.05
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 05.05 - 08.05
Estimated delivery time: 05.05 - 08.05
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 06.05 - 07.05
Estimated delivery time: 06.05 - 07.05
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

