13790€
Show VAT 0%
Show VAT 25,5%
Multitronic Vaasa
Multitronic Pietarsaari
Multitronic Jyväskylä
Multitronic Lappeenranta
Multitronic Mariehamn
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Packaging data | |
| Package weight | 244 g |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package width | 370 mm |
| Package type | Blister |
| Features | |
| Type | Original |
| Colour | ![]() |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Expression Photo XP-8500, XP-8505 |
| Printing colours | Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light magenta, Yellow |
| Country of origin | Indonesia |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Brand compatibility | Epson |
| OEM code | C13T37984010 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink volume | 11.2 ml |
| Black ink page yield | 500 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 9.3 ml |
| Colour ink page yield | 830 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 5 |
| Supply type | Multi pack |
| Cartridge return & recycling | ![]() |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 540 pc(s) |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Master (outer) case width | 195 mm |
| Minimum order quantity | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946648705 |
| Products per pallet layer | 60 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet layer (UK) | 60 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 540 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| EAN | 8715946646497 |
| Warranty | 1 year |
This is an XL capacity multipack containing six separate Claria Photo HD Ink cartridges. The set provides black, cyan, light cyan, magenta, light magenta, and yellow ink colors for comprehensive color output. This formulation is designed for use in compatible Expression Photo series printers, supporting detailed image reproduction. The black cartridge holds 11.2 ml of ink, while the five color cartridges each contain 9.3 ml.
Key Features:- Six individual ink cartridges per package
- XL capacity supply type
- Claria Photo HD Ink formulation
- Inkjet print technology
- Printing colours include Black, Cyan, Light Cyan, Magenta, Light Magenta, and Yellow
- Black ink page yield rated at 500 pages
- Colour ink page yield rated at 830 pages
- Compatible with Expression Photo XP-8500, XP-8505, XP-8600, XP-8605, XP-8700 printers
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05
Estimated delivery: 04.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05
Estimated delivery: 04.05
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05
Estimated delivery: 04.05
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05
Estimated delivery: 04.05
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: 04.05
Estimated delivery: 04.05
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: 04.05
Estimated delivery time: 04.05
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 04.05
Estimated delivery time: 04.05
Posti: Postal package
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: 04.05
Estimated delivery time: 04.05
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: 04.05
Estimated delivery time: 04.05
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: 05.05
Estimated delivery time: 05.05
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


