Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
Manuals
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 480 g |
| Package depth | 354 mm |
| Package height | 59 mm |
| Package width | 191 mm |
| Packaging content | |
| Toy figure(s) included | ![]() |
| Number of toy minifigures | 3 pc(s) |
| Features | |
| Product colour | Multicolour |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 01/03/2017 |
| Product type | Building set |
| Number of pieces | 366 pc(s) |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Sound effects | ![]() |
| Recommended age (min) | 7 yr(s) |
| Recommended age (max) | 14 yr(s) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 180 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) case height | 210 mm |
| Master (outer) case width | 193 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 1.67 kg |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 5702015931038 |
| Products per pallet layer | 36 pc(s) |
| Safety warning | |
| EU TSD warning | Not for children under 36 months |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| EAN | 5702015868099 |
| Source: Icecat.biz | |
Get set for a historic race with LEGO® Speed Champions versions of the stunning 2016 Ford GT and 1966 Ford GT40 endurance cars. Each car features space for a racing driver minifigure, wheels with rubber tires, removable windshields and iconic details. With a race marshal minifigure plus a victory podium with a gold-colored trophy and checkered flag element, there's everything needed to role-play a modern vs. classic 24-hour race. Includes 3 minifigures.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Fetch from the shop
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Postal package
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Parcel lockers and service points
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Doorstep delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Business Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Matkahuolto: Home Parcel
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
Posti: Home delivery
Estimated delivery time: No delivery info
Estimated delivery time: No delivery info
- manual pdf (English)
- manual pdf (English)
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.


