No price development information for this product.
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 2000,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Enterprise x64,Windows 8 Pro,Windows 8 Pro x64,Windows 8 x64,Windows Vista Business,Windows Vista Business x64,Windows Vista Enterprise,Windows Vista Enterprise x64,Windows Vista Home Basic,Windows Vista Home Basic x64,Windows Vista Home Premium,Windows Vista Home Premium x64,Windows Vista Ultimate,Windows Vista Ultimate x64,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.1, Mac OS 9.2, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | ![]() |
| USB ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 246 g |
| Package weight | 410 g |
| Height | 12 mm |
| Width | 185 mm |
| Depth | 32 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package width | 230 mm |
| Energy management | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 |
| Storage | |
| Maximum storage capacity | 1 TB |
| Storage drive size | 3.5" |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA, Serial ATA II |
| Packaging content | |
| AC adapter included | ![]() |
| Cables included | USB |
| User guide | ![]() |
| Design | |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | ![]() |
| Product colour | Black |
| Product type | SSD enclosure |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| EAN | 3567049000325 |
| Source: Icecat.biz | |
Unfortunately we don't have any product information for this product.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

