No price development information for this product.
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Weight & dimensions | |
| Weight | 107 g |
| Height | 43 mm |
| Width | 75 mm |
| Depth | 124 mm |
| Energy management | |
| Power source | Cable |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | ![]() |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | ![]() |
| Packaging content | |
| User guide | ![]() |
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Illumination | ![]() |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination colour | Multi |
| Mouse | |
| Buttons quantity | 8 |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Purpose | Gaming |
| Programmable mouse buttons | ![]() |
| Recommended usage | PC/notebook |
| Device interface | USB Type-A |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | ![]() |
| Number of programmable buttons | 8 |
| Acceleration (max) | 50 G |
| EAN | 8886419332329 |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
THE WORLD’S MOST ADVANCED FPS GAMING MOUSE
Fast. Accurate. Deadly. Take your FPS skills to the next level with the Razer Basilisk. Boasting the most advanced optical sensor in the world and armed with features such as a dial for customizing scroll wheel resistance and a removable DPI clutch, the Razer Basilisk is the ultimate FPS mouse.
TRUE 16,000 DPI 5G OPTICAL SENSOR
Outfitted with the world’s most advanced Razer 5G optical sensor with true 16,000 DPI, the Razer Basilisk gives you unrivaled precision and performance.
CUSTOMIZABLE SCROLL WHEEL RESISTANCE
The Razer Basilisk comes with a dial that lets you tweak the resistance of the scroll wheel. With your personalized sensitivity, you will be able to more accurately perform bunny hops, weapon selects, zeroing and other scroll wheel actions.
REMOVABLE DPI CLUTCH
To give you absolute control on the fly, the Razer Basilisk comes equipped with a removable DPI clutch which, when held down, allows you to temporarily change sensitivity for ultra-fast turns and unparalleled aiming precision.
Fast. Accurate. Deadly. Take your FPS skills to the next level with the Razer Basilisk. Boasting the most advanced optical sensor in the world and armed with features such as a dial for customizing scroll wheel resistance and a removable DPI clutch, the Razer Basilisk is the ultimate FPS mouse.
TRUE 16,000 DPI 5G OPTICAL SENSOR
Outfitted with the world’s most advanced Razer 5G optical sensor with true 16,000 DPI, the Razer Basilisk gives you unrivaled precision and performance.
CUSTOMIZABLE SCROLL WHEEL RESISTANCE
The Razer Basilisk comes with a dial that lets you tweak the resistance of the scroll wheel. With your personalized sensitivity, you will be able to more accurately perform bunny hops, weapon selects, zeroing and other scroll wheel actions.
REMOVABLE DPI CLUTCH
To give you absolute control on the fly, the Razer Basilisk comes equipped with a removable DPI clutch which, when held down, allows you to temporarily change sensitivity for ultra-fast turns and unparalleled aiming precision.
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.

