No price development information for this product.
Epson Expression Premium XP-6005 Wi-Fi, A4 - colour Inkjet printer
Manufacturer: EPSON
ID: C11CG18404
Product unavailable
This product is end of life or currently not available.
This product is end of life or currently not available.
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.
Specifications
Description
Store availability
Delivery
Price development
| Display | |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Built-in display | ![]() |
| Colour display | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Direct printing | ![]() |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | USB,Wireless LAN |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.6 kg |
| Height | 142 mm |
| Width | 349 mm |
| Depth | 340 mm |
| Printing | |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 11.3 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 15.8 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 15.8 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 11.3 ipm |
| Input capacity | |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Number of standard paper trays | 2 |
| Paper input type | Paper tray |
| Scanning | |
| Optical scanning resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Energy management | |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (copying) | 18 W |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (average operating) | 18 W |
| Power consumption (ready) | 6 W |
| Networking | |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Ethernet LAN | ![]() |
| Wi-Fi | ![]() |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Email Print,Epson IPrint,Google Cloud Print |
| Sound emission | |
| Copying noise level | 33 dB |
| Paper handling | |
| Envelopes sizes | 10,DL |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4,A5,A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C6 |
| Standard tray media types | Envelopes,Plain paper |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Storage | |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Card reader integrated | ![]() |
| Certificates | |
| Energy Star certified | ![]() |
| Operating system/software | |
| Bundled software | Epson Easy Photo Print, Epson Print CD |
| Drivers included | ![]() |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 IOT Core,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 Enterprise,Windows 8 Enterprise x64,Windows 8 Pro,Windows 8 Pro x64,Windows 8 x64,Windows 8.1,Windows 8.1 Enterprise,Windows 8.1 Enterprise x64,Windows 8.1 Pro,Windows 8.1 Pro x64,Windows 8.1 x64,Windows Vista,Windows Vista Business,Windows Vista Business x64,Windows Vista Enterprise,Windows Vista Enterprise x64,Windows Vista Home Basic,Windows Vista Home Basic x64,Windows Vista Home Premium,Windows Vista Home Premium x64,Windows Vista Ultimate,Windows Vista Ultimate x64,Windows XP Home,Windows XP Home x64,Windows XP Professional,Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Packaging content | |
| Power cord included | ![]() |
| Warranty card | ![]() |
| Quick installation guide | ![]() |
| Cartridge(s) included | ![]() |
| Software CD | ![]() |
| Performance | |
| Print technology | Inkjet |
| Number of print cartridges | 4 |
| All-In-One-multitasking | ![]() |
| Product colour | White |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Photo black,Yellow |
| Duplex functions | Copy,Print |
| Market positioning | Home & Office |
| Duplex printing mode | Auto |
| Printing | Colour printing |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | ![]() |
| Copying | Colour copying |
| EAN | 8715946633879 |
| Warranty | 1 year |
| Source: Icecat.biz | |
Style and substance
Unsightly tech is a thing of the past; this all-in-one looks great from every angle. And wherever you choose to place it, the small footprint ensures it takes up as little space as possible.
Best of both worlds
Enjoy the beauty of high-quality photos and crisp, clear text documents with the five-colour Claria Premium dye and pigment ink set. Photos are crystal clear with vibrant colours and deep, rich blacks as Claria Premium incorporates a photo black ink cartridge. It’s economical too, as only the colour used need to be replaced thanks to individual ink cartridges.
Mobile printing
Printing photos and documents on the go is easy; simply download the free Epson iPrint app1 to print and scan wirelessly from your smart device. The free Epson Creative Print1 app can print photos directly from Facebook, create greeting cards, turn photos into colouring books, and more. You can even print by emailing files directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print1.
Fuss-free features
The XP-6005 is easy to use without a computer; there’s a 6.1cm LCD screen and a memory card slot for printing photos directly. You can save time and paper too with the dual paper trays and fast, A4 double-sided printing. It's also possible to print on suitable CDs and DVDs.
- Compact Wi-Fi all-in-one: Print, scan and copy
- Mobile printing: Freedom to print and scan from almost anywhere1
- Wi-Fi and Wi-Fi Direct: Wireless printing with or without a network
- Dual front-loading paper trays: One for A4 and another for photo paper
- 6.1cm LCD screen: Scan, copy and print photos directly from a memory card
Unsightly tech is a thing of the past; this all-in-one looks great from every angle. And wherever you choose to place it, the small footprint ensures it takes up as little space as possible.
Best of both worlds
Enjoy the beauty of high-quality photos and crisp, clear text documents with the five-colour Claria Premium dye and pigment ink set. Photos are crystal clear with vibrant colours and deep, rich blacks as Claria Premium incorporates a photo black ink cartridge. It’s economical too, as only the colour used need to be replaced thanks to individual ink cartridges.
Mobile printing
Printing photos and documents on the go is easy; simply download the free Epson iPrint app1 to print and scan wirelessly from your smart device. The free Epson Creative Print1 app can print photos directly from Facebook, create greeting cards, turn photos into colouring books, and more. You can even print by emailing files directly to the printer from almost anywhere in the world with Epson Email Print1.
Fuss-free features
The XP-6005 is easy to use without a computer; there’s a 6.1cm LCD screen and a memory card slot for printing photos directly. You can save time and paper too with the dual paper trays and fast, A4 double-sided printing. It's also possible to print on suitable CDs and DVDs.
- Compact Wi-Fi all-in-one: Print, scan and copy
- Mobile printing: Freedom to print and scan from almost anywhere1
- Wi-Fi and Wi-Fi Direct: Wireless printing with or without a network
- Dual front-loading paper trays: One for A4 and another for photo paper
- 6.1cm LCD screen: Scan, copy and print photos directly from a memory card
Multitronic Vaasa: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Pietarsaari: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 09:00 - 17:00
Multitronic Jyväskylä: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 17:00
Multitronic Lappeenranta: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
Multitronic Mariehamn: 0 pcs
Estimated delivery: No delivery info
Estimated delivery: No delivery info
Today: 10:00 - 18:00
The above technical details are for reference only and may change without notice. We reserve the right to correct printing errors and use illustrations for guidance. Some text may be auto-generated or machine-translated, which could lead to inaccuracies.



