De'Longhi Magnifica S ECAM22.115.B Fully Automatic Espresso Machine, Black
Key Specifications
Choose one or multiple features to search for items that have the same specifications.| Weight & dimensions | |
| Height | 340 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 430 mm |
| Energy management | |
| Power | 1450 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 140 V |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Removable drip tray | ![]() |
| Control type | Rotary, Touch |
| Housing material | Plastic |
| Built-in display | ![]() |
| Cup holder | ![]() |
| Adjustable cup stand height | ![]() |
| Performance | |
| Heating system | Thermoblock |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Coffee beans capacity | 250 g |
| Country of origin | Romania |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Built-in grinder | ![]() |
| Water filter | ![]() |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Steam pipe | ![]() |
| Number of spouts | 2 |
| Adjustable water quantity | ![]() |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Adjustable coffee strength | ![]() |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Appliance placement | Countertop |
| Rocking & Ride-On Toys Accessories | ![]() |
| Features | |
| Product type | Espresso Machine |
| Cooking functions & programs | |
| Cappuccino making | ![]() |
| Coffee making | ![]() |
| Espresso making | ![]() |
| Doppio+ making | ![]() |
| EAN | 8004399022911 |
The De'Longhi Magnifica S is a fully automatic espresso machine designed to extract beverages from either whole beans or pre-ground coffee. It features an integrated grinding mechanism that processes fresh beans immediately prior to brewing. The internal system allows users to customize their cup through adjustable settings for coffee strength and water volume, accommodating a variety of roast profiles and taste preferences.
Dual spouts enable the simultaneous preparation of two cups. The front-facing interface utilizes a combination of tactile rotary dials and touch inputs to select primary beverage options. For users who prefer drinks such as cappuccinos, an attached manual steam wand offers hands-on control over milk frothing. The black plastic exterior is scaled for kitchen countertops, while daily upkeep is facilitated by a fully removable drip tray and an integrated water filter.
Key Features:- Operates with a 1,450 W power output
- Utilizes a Thermoblock heating system
- Extracts with a 15-bar maximum operating pressure
- Holds 1.8 L in the primary water tank
- Accommodates 250 g in the coffee bean hopper
Estimated delivery: 03.06 - 09.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 03.06 - 09.06
Today: 09:00 - 17:00
Estimated delivery: 03.06 - 09.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery: 03.06 - 09.06
Today: 10:00 - 18:00
Estimated delivery: 03.06 - 09.06
Today: 10:00 - 17:00
Estimated delivery time: 03.06 - 09.06
Estimated delivery time: 03.06 - 08.06
Estimated delivery time: 04.06 - 09.06
Estimated delivery time: 04.06 - 09.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06
Estimated delivery time: 03.06 - 09.06
Estimated delivery time: 03.06 - 09.06
Estimated delivery time: 04.06 - 08.06


